19 مهر, 1394
محسن رحمانی نیا

اقتصاد روستایی و نقش آن در تحقق اقتصاد مقاومتی

اقتصاد روستایی از جمله عوامل مهمی است که می تواند در رشد و توسعه اقتصاد یک کشور از جمله ایران موثر باشد.

۱۵ مهر ماه روز روستاست. روستاها و روستانشینان نقش بی بدیلی در توسعه کشور دارند و ظرفیت بالقوه ای برای حرکت در مسیر اقتصاد ملی و مقاومتی تلقی می شوند.

بسیاری معتقدند توجه به روستاها علاوه بر افزایش صادرات غیرنفتی و کمک در عرصه اقتصاد در زمینه مقابله با ناهنجاری های اجتماعی موثر است.

به طور خلاصه و ساده اقتصاد روستایی اصول مسائل اقتصادی را در محدوده جغرافیایی روستا مطرح می ‌کند و به عبارت دیگر عبارت است از کلیه فعالیت های فردی و اجتماعی که در محیط روستا به منظور گذران زندگی و تامین رفاه روستاییان به وقوع می‌ پیوندد.

دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیازمند تلاش جدی و همه جانبه است و تا زمانی که تمامی اقشار جامعه در مسیر پیشرفت متناسب با جایگاه خود قرار نگیرند، بهبود شاخص های کمی در اغلب موارد تنها موجب توزیع نامناسب و ناعادلانه امکانات و درآمدها و ایجاد دوگانگی اقتصادی و اجتماعی خواهد شد.

.

بر همین اساس اقتصاد روستایی از جمله عوامل مهمی است که می تواند در رشد و توسعه اقتصاد یک کشور از جمله ایران موثر باشد، اهمیت این امر تاحدی است که به عقیده کارشناسان باید شرایطی فراهم کرد تا مردم ما از شهرها به سمت روستاها مبادرت به مهاجرت معکوس کنند.

عده ای از صاحب نظران توسعه، جمعیت روستایی را گروه مولدی می دانند که به دلایلی به شهرها مهاجرت نموده و از عنصر تولیدکننده و همگام با توسعه، به عنصر مصرف کننده و در تقابل با توسعه تبدیل می شوند.

مهاجرت روستاییان به شهرها که عمدتاً ناشی از مشکلات اقتصادی و افزایش بیکاری است از سوی جامعه‌ شناسان و دغدغه‌ مندان این حوزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است اما آنچه در این حوزه به ‌طور ملموس مشاهده می ‌شود، بی ‌توجهی مسئولان و مدیران عالی‌ رتبه کشوری به این حوزه است.

براساس تازه ‌ترین آماری که از سوی وزارت کار منتشر شده است از مجموع ١٧میلیون‌ و ١٨۴ هزار نفر جمعیت روستایی کشور، تنها ۶ میلیون ‌و ٣۴٠ هزار نفر شاغل هستند و ۴٧٨ هزار نفر نیز به ‌دنبال کار می‌ گردند.

نکته تأسف ‌برانگیز اینکه بیش از ١٠میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور از نظر اقتصادی غیرفعال یا به‌ عبارتی بیکار هستند و مسئله وقتی بغرنج ‌تر می‌شود که نام استان خوزستان در بین استان ‌هایی به چشم می‌خورد که بیشترین تعداد غیرفعالان روستایی کشور را به خود اختصاص داده ‌اند.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که نفت، صنعت و خدمات سهم بسزایی در اقتصاد ملی دارند و درحالی که اقتصاد روستایی و کشاورزی جزو اقتصاد پایان ناپذیر (در مقابل نفت که پایان پذیر است) محسوب می شود نقش اصلی و اساسی و پایداری در اقتصاد مقاومتی دارد اما به خوبی و به طور اقتصادی و علمی تبیین نشده است.

رهبر معظم انقلاب، سی ام بهمن ۹۲ با ارائه الگویی ۲۴ بندی با عنوان “سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی”، چاره مشکلات اقتصادی را استفاده بهینه از ظرفیت های عظیم داخلی دانستند که درسایه آن چرخ اقتصاد کشور با استعدادهای سرشار معنوی، مادی و ذخائر و منابع غنی و متنوع به گردش در می آید.

به گفته کارشناسان یکی از این ظرفیت ها نقش آفرینی روستاییان در تحقق اقتصاد مقاومتی است به طوری که اکنون بخش عمده ای از تولیدات داخلی از جمله کشاورزی بر دوش این قشر پر تلاش قرار دارد.

از این رو اگر دولت از این ظرفیت ها به ویژه در زمینه توسعه صنایع تبدیلی، پرداخت تسهیلات ارزان و کسب و کار خانگی در روستاها حمایت کند، به طور قطع وابسته نبودن به درآمدهای نفتی دور از انتظار نخواهد بود.

به هر حال امروزه روستاهای استان خوزستان در تولیداتی مانند کشاورزی، صنایع دستی، گردشگری، دام و طیور، باغات یا پرورش زنبور و… موفق هستند و می توانند این تولیدات را در سطح وسیع افزایش دهند درحالی که متاسفانه شاهد هستیم که روستاییان به مصرف کننده تبدیل شده‌ اند و متاسفانه با کاهش درآمدهای روستاییان، به آنها خدمات صنعتی ارایه کرده‌ ایم چراکه برنامه‌ ریزی دقیقی برای بهره ‌مندی از ظرفیت روستاییان وجود ندارد.

خوزستان همانند خیلی از استان های کشور از ظرفیت های بسیار بالایی در بخش روستایی برخوردار بوده و بدون شک بحث توسعه و عمران و آبادانی روستاها در استان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه توسعه زیرساخت های روستا باعث جذب گردشگران و فروش محصولات روستایی می شود.

لذا برای جلوگیری از بروز مشکلات اجتماعی و اقتصادی و همچنین توسعه اقتصادی کشور و حرکت در مسیر و تحقق اقتصاد مقاومتی باید تدابیر لازم برای توسعه امکانات سخت ‌افزاری و نرم ‌افزاری در این خصوص در روستاها را به کار گرفت.

منبع : رهیاب نیوز

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.