9 مهر, 1394

اولین نیم روز آموزشی اقتصاد مقاومتی مرکز آموزشی گام برگزار شد

اولین نیم روز آموزشی دوره پاییزه اقتصاد مقاومتی آغاز شد که در آن به بیان اقتصاد در قانون اساسی، اقتصاد در اندیشه حضرت امام و اقتصاد در اندیشه حضرت امام پرداخته شد.

اولین نیم روز اموزشی دوره پاییزه اقتصاد مقاومتی ساعت ۹ صبح پنج شنبه ۹ مهر ماه آغاز گردید. در این نیم روز مطابق برنامه اعلام شده مبانی اقتصاد مقاومتی ارائه گردید . در این نیم روز مهندس براتی ، مهندس شهبازی و مهندس حیدری ، به بیان  « اقتصاد در قانون اساسی» ، « اقتصاد در اندیشه حضرت امام » و « اقتصاد در اندیشه حضرت امام » پرداختند.

مهندس براتی در ابتدای جلسه «اقتصاد در قانون اساسی» به بیان اهمیت و ظرفیت‌های قانون اساسی پرداخت  و تاکید کرد در قانون اساسی  چهارچوب‌های اصلی مشخص شده است ولی متاسفانه در تصمیم گیری‌ها از قانون اساسی غفلت می‌شود و یکی از دلایل بی توجهی به این چهارچوب‌ها را غفلت نخبگان جامعه از ظرفیت‌های قانون اساسی  دانست و بدلیل همین غفلت شاهد عدم حساسیت نخبگان نسبت به  نقض شدن چهارچوب‌های قانون اساسی هستیم. وی در ادامه جایگاه  استقلال و عدم وابستگی، مردمی سازی، نقش دولت‌ها و … را در قانون اساسی بیان نمود و به صورت اجمالی به بررسی و سنجش دیدگاه های مختلف اقتصادی با قانون اساسی پرداخت. وی علاوه بر اهمیت قانون اساسی و رعایت چهارچوب‌های ان در سیاست گذاری‌ها بر این مسائله مهم تاکید داشتند که فضای تصمیم گیری اقتصادی ، فضایی خنثی نیست و تصمیم گیری‌ها در خلا اتخاذ و اجرا نمی‌شود ، بلکه تصمیمات اقتصادی در فضای نزاع دائمی و نا برابر اغنیا بر علیه فقرا گرفته و اجرا می‌گردد. این در حالی است که قانون اساسی همواره دولت‌ها را موظف به نظارت و هدایت فعالیت های اقتصادی در راستای حمایت از مستضعفین و تحقق کامل عدالت اجتماعی و پیشرفت کشور می داند.ب راتی بی‌توجهی به قوانین در سیاست گذاری ها و عدم حساسیت نخبگان به چهاچوب‌های قانون  اساسی را علت مشکلات فعلی اقتصادی دانست.

مهندس شهبازی در کلاس  «اقتصاد در اندیشه رهبر انقلاب» در  ابتدا به تبیین جایگاه و وظایف امام  در حکومت اسلامی و نقد برداشت‌های غلط و غیر واقعی از این جایگاه پرداخت .شهبازی مولفه‌های استقلال، عدالت، آزادی و جمهوریت، پیشرفت، تربیت و فرهنگ را به عنوان مولفه‌های اندیشه اقتصادی رهبر انقلاب بر شمرد و به تبیین هریک پرداخت . ایشان در کنار تبیین هر یک از مولفه‌های فوق به بررسی نگاه‌های موجود در اقتصاد کشور و نظریات نظریه پردازان اقتصاد پرداخت  ، ایشان در ادامه شرکت کنندگان را به  قرائت ابلاغیه اقتصاد مقاومتی ، پیام ۶ آبان ماه سال ۸۱ ، کتاب قاموس عدالت (مجموعه بیانات رهبر انقلاب پیرامون عدالت اجتماعی و مفهوم عدالت) و کتاب نهاد‌های اقتصادی از نظر رهبر انقلاب دعوت نمود.

آخرین کلاس نیمروز آموزش مبانی اقتصاد مقاومتی به بیان اندیشه اقتصادی حضرت امام  اختصاص یافت . حیدری در ابتدا با قرائت بیانات  رهبر انقلاب به چرایی رجوع به اندیشه حضرت امام پرداخت و ایشان تاکید داشت  اهداف انقلاب و مسیر تداوم ان را حضرت امام به تفصیل بیان نموده است ، لذا برای فهم اهداف کلان انقلاب اسلامی  می‌بایست به کلام حضرت امام رجوع نمود. تفقه همه جانبه حضرت امام به دین با نگاهی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به اسلام اهمیت رجوع به ایشان در حوزه‌های مختلف را دو چندان می‌نماید.

حیدری بیان داشت: در اندیشه حضرت امام برخی مولفه‌های اقتصادی نقش اساسی تری را دارا هستند و زیر بنای نگاه اقتصادی ایشان را تشکیل می‌دهند و سیاست‌های کلان اقتصادی نیز مبتنی بر این زیر بنا بیان شده است  ، این زیربناهای اقتصادی ،  مبانی اندیشه اقتصادی حضرت امام می‌باشند . منظومه دانستن اندیشه حضرت امام امری مهم است  چرا که سیاست‌های کلان اقتصادی و رهنمودهای بیان شده در حوزه‌های مختلف در کلام ایشان منطبق بر این اصول می‌باشد.

مهندس حیدری با تقسیم حوزه اقتصاد به دو حوزه بین الملل و داخلی افزود در اندیشه اقتصادی حضرت امام استقلال کلیدی ترین نقش در حوزه بین الملل را دارد، خود کفایی و توجه به ظرفیت‌ها و توان داخل نیز از جمله الزامات استقلال  در اندیشه حضرت امام  می‌باشد. حضرت امام در حوزه داخلی توجه ویژه ای به عدالت و کاهش شکاف طبقاتی دارد. حیدری سومین ویژگی اندیشه حضرت امام  را فرهنگ خود باوری در همه این عرصه ها بر شمرد.

منبع : خبرگزاری دانشجو

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.