12 دی, 1394

اقتصاد دانش‌بنیان مبنای اقتصاد مقاومتی

شانزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور دیروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در محل سالن اجلاس سران آغاز به‌کار کرد.

شانزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور دیروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در محل سالن اجلاس سران آغاز به‌کار کرد. هیات داوران کمیته‌های هفتگانه شانزدهمین جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری از میان ۱۷۱ پرونده ارسالی از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور ۲۱ برگزیده سال ۹۴ را اعلام کرد. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم طی سخنانی از تخصیص هشت میلیون دلار اعتبار به بخش پژوهشی خبر داد؛ عددی که باعث می‌شود تا تحقیقات و پژوهش‌های دانشجویان کاربردی شود.
محمد فرهادی بر توجه به اقتصاد دانش‌بنیان که مبنای اقتصاد مقاومتی است، تاکید کرد و گفت: «باید در این زمینه کارهای بیشتری انجام شود؛ خوشبختانه در دهه‌های گذشته شاهد توسعه کمی بوده‌ایم و زیرساخت‌ها برای پیشرفت در زمینه علمی و پژوهشی آماده شده است ولی اکنون توسعه دانشگاه‌های کارآفرین که تولید ثروت از علم را انجام می‌دهند، باید در اولویت قرار بگیرند.» او گفت: «هم‌اکنون ۵۲ آزمایشگاه مرجع و مرکزی در کشور در حال تکمیل و بازسازی است و با توجه به اینکه چهار هزار و ۵۰۰ آزمایشگاه در محیط علمی کشور مشغول به فعالیت هستند، قصد داریم با طرح آزمایشگاه مرکزی و مرجع این آزمایشگاه‌ها را ساماندهی کنیم.»
به‌گفته او تحقیقات کاربردی و بنیادی هر دو بسیار مهم هستند و باید به صورت متناسب گسترش یابند؛ به نحوی که باید حداقل ۲۰ درصد از تحقیقات انجام‌شده شامل تحقیقات بنیادی و ۷۰ تا ۸۰ درصد شامل تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای شود. وزیر علوم گفت: «در حال حاضر چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در دانشگاه‌های کشور مشغول به تحصیل هستند و در نتیجه با توجه به حجم گسترده دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید زمینه‌ای فراهم شود که پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های دانشجویان کاربردی و توسعه‌ای صورت گیرد و باید این تحقیقات مساله‌محور و جهت‌دار باشد.» به اعتقاد او باید به تقویت و توسعه پارک‌های علم و فناوری توجه ویژه داشت. هم‌اکنون ۳۸ پارک و شرکت علم و فناوری و ۱۵۸ مرکز رشد در کشور مشغول به فعالیت هستند.
  اتخاذ رویکردهای جدید برای عملی شدن اقتصاد مقاومتی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور هم در این مراسم تاکید کرد اگر قرار باشد اقتصاد مقاومتی از عرصه حرف به عرصه عمل منتقل شود، باید به رویکردهای جدید توجه بیشتری داشته باشیم. به اعتقاد قاضی‌زاده هاشمی در هر کشوری دانشگاه‌ها مرکز تحول و تربیت نیروهای انسانی کارآمد هستند و محققان تربیت‌شده توسط این دانشگاه‌ها سرمایه اصلی کشورها محسوب می‌شوند. او گفت: «کشور در یک دهه گذشته رشد کمی خوبی از نظر تولید علمی و پژهشی در جهان داشته است؛ به‌ نحوی که رتبه ایران از نظر تولید علمی در پایگاه اسکوپوس ۱۷ و در ISI بیست‌ودو است، همچنین تولید علمی کشور با رشد ۶۸۲ درصدی همراه بود. به‌عنوان مثال در حوزه بیولوژیک کشور رشد ۱۲۸۶ درصدی داشت. یعنی تولید علمی در این حوزه ۱۲ برابر شد.»
  تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی تهدید نیستند، ظرفیت کشورند
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری هم در این مراسم یکی از اقدامات جدی در دو سال گذشته را تغییر نحوه نگرش نسبت به اقتصاد دانست و گفت: «سرمایه یک کشور تنها ذخایر و منابع آن کشور نیست، بلکه جوانان سرمایه‌های اصلی کشور هستند.» سورنا ستاری ادامه داد: «تحصیلکرده‌های دانشگاهی تهدید نیستند بلکه ظرفیتی برای کشورند که باید با رویکردی جدید از آنها استفاده کرد.» او ادامه داد: «اگر به این نتیجه برسیم که اقتصاد دانش‌بنیان یک ظرفیت است، دیگر نیازی نیست به درآمد حاصل از فروش نفت خام تکیه کنیم. البته برای ارتباط صنعت و دانشگاه هنوز زیرساخت‌های صنعتی لازم فراهم نشده است و وضعیت اقتصاد به تعبیر مقام معظم رهبری «اقتصاد بچه پولداری» است. تا به این نتیجه نرسیم که تکنولوژی و فناوری خریدنی نیست بلکه یاد گرفتنی است، به پیشرفت نمی‌رسیم؛ در نتیجه باید تغییر نگرش‌های جدی در این زمینه صورت گیرد.» ستاری گفت: «باید در حوزه پژوهشی نیز تغییرات بنیادینی صورت گیرد. همچنین به استادان و دانشگاهیان گرنت‌های پژوهشی اعطا شود؛ البته میزان گرنت پژوهشی نسبت به پارسال سه برابر شده است و احتمالا در بودجه ۹۵ سهم بسیار خوبی به گرنت‌های پژوهشی اختصاص داده می‌شود.»

منبع : روزنامه فرهیختگان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.