1 دی, 1394

اعتقاد ۹۰درصد پاسخگویان یک نظرسنجی به «توان مردم برای شکوفایی اقتصاد»

در این نظرسنجی که در شهر تهران انجام شده، نشان می‌دهد ۳۶٫۳ درصد پاسخ دهندگان، اقتصاد مقاومتی را به‌کارگیری علوم و تکنولوژی روز دنیا توسط نیروهای داخلی برای رسیدن به استقلال اقتصادی می‌داند.

دکتر جعفر عبدالملکی با اشاره به نظرسنجی مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما در رابطه با آشنایی مردم با مفهوم اقتصاد مقاومتی و اهمیت آن اظهار داشت: در این نظرسنجی که در شهر تهران انجام شده، نشان می‌دهد ۳۶٫۳ درصد پاسخ دهندگان، اقتصاد مقاومتی را به‌کارگیری علوم و تکنولوژی روز دنیا توسط نیروهای داخلی برای رسیدن به استقلال اقتصادی می‌داند.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما ادامه داد: همچنین طبق این نظرسنجی ۲۲٫۷ درصد تلاش برای پاسخگویی به‌وسیله نیروهای داخلی را اقتصاد مقاومتی، می‌دانند و ۱۳٫۲ درصد با مفهوم اقتصاد مقاومتی آشنایی نداشته و ۱۳٫۲ درصد نیز اقتصاد مقاومتی را ریاضت‌کشی برای رسیدن به شرایط بهتر اقتصادی می‌دانند.

وی با اشاره به اینکه ۶۳٫۹ درصد پاسخگویان اقتصاد مقاومتی را در حد زیاد و خیلی زیاد برای کشور ضروری‌ دانسته‌اند، یادآور شد: ۳۸٫۹ درصد پاسخگویان «تحریم ایران از سوی کشورهای دیگر»، ۲۷٫۳ درصد، «مفید نبودن برنامه‌های اقتصادی دولتی» و ۲۰٫۸ درصد «وابستگی اقتصاد کشور به نفت (اقتصاد تک‌محصولی)» را مهم‌ترین دلایل نیاز کشور به اجرای اقتصاد مقاومتی دانستند.

به گفته عبدالملکی ۹۰٫۹ درصد پاسخگویان معتقدند با تلاش و کوشش مردم، کشور می‌تواند به وضعیت رفاه و اقتصاد کشورهای پیشرفته دنیا برسد و ۸۴ درصد بر این باورند دولت باید بر تمام فعالیت‌های اقتصادی جامعه نظارت داشته باشد و ۸۱٫۸ درصد اعتقاد دارند عمل به اخلاق و آموزه‌های دینی در بخش کسب و کار باعث پیشرفت کشور می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما با اشاره به اینکه بیش از ۷۳ درصد پاسخگویان اعتقاد دارند باید تا مدتی با تحمل سختی‌ها و شرایط دشوار آینده اقتصادی کشور را بهتر بسازیم، بیان کرد: ۶۵٫۳ درصد معتقدند وابستگی به نفت، علت اصلی بیشتر مشکلات کشور است. ۵۲٫۸ درصد پاسخگویان نقش دولت و ۳۵٫۲ درصد «نقش مردم را در اجرای اقتصاد مقاومتی» بیشتر و مؤثرتر می‌دانند.

وی با تاکید بر اینکه ۲۲٫۵ درصد راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی کوچک را مهم‌ترین زمینه‌های مورد‌علاقه برای سرمایه‌گذاری می‌دانند تصریح کرد: در این گزارش ۵۴٫۶ درصد پاسخگویان حمایت نکردن دولت از تولید‌کنندگان را مهم‌ترین دلیل مردم و به‌ویژه جوانان برای علاقه نداشتن به تولید یافعالیت تولیدی می‌دانند و ۲۲٫۴ درصد مشکلات اداری و کسب مجوزها و ۲۲٫۲ درصد حمایت‌نکردن نظام‌بانکی از تولید‌کنندگان را عامل بی‌رغبتی به تولید می‌دانند.

عبدالملکی با بیان اینکه ۴۷٫۹ درصد پاسخگویان معتقدند حاضرند یارانه‌هایشان قطع شود در صورتی که تولید و اقتصاد رونق بگیرد، یادآور شد: ۵۰٫۲ درصد چنین نظری ندارند. در عین حال در این نظرسنجی ۸۹٫۴ درصد پاسخگویان مبارزه جدی قوه‌قضاییه با مفاسد اقتصادی و رانت‌خواری را مؤثر می‌دانند و ۸۶درصد اصلاح و شفاف‌سازی قوانین و مقررات اقتصادی در مجلس، ۸۵٫۴ درصد ایجاد افزایش روحیه کار و تلاش جمعی در مردم و ۸۲٫۶ درصد اصلاح سیستم و نظام اداری از سوی دولت را در بهتر‌‌شدن وضع اقتصادی جامعه مؤثر‌ می‌دانند.

به گفته این مقام مسئول، بنا براین گزارش ۵۲٫۸ درصد پاسخگویان نقش دولت و ۳۵٫۲ درصد «نقش مردم را در اجرای اقتصاد مقاومتی» بیشتر و مؤثرتر می‌دانند.

همچنین در خصوص عملکرد رسانه ملی در زمینه اقتصاد مقاومتی ۵۰٫۶ درصد پاسخ گویان، رسانه ملی را در زمینه پیگیری از مسئولان و دولت در مورد دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه مسائل اقتصادی کاملاً موفق یا موفق دانسته‌اند و ۴۹٫۵ درصد زمینه تشویق مردم به پس‌انداز سرمایه‌گذاری مناسب، ۴۷ درصد در زمینه تشویق مردم به فرهنگ‌کار و مشارکت در تولید و ۴۴٫۵ درصد در زمینه تبیین و تشریح کامل و دقیق طرح هدفمندی یارانه‌ها و دلایل اجرای آن، رسانه ملی را موفق می‌دانند.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.