17 آذر, 1394

اقتصاد کشور، نیازمند توسعه راهبردهای اقتصاد مقاومتی

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، اقتصاد کشور را نیازمند توسعه راهبردهای سیاستهای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

قادری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: توسعه و عملیاتی کردن احکام و سیاستهای اقتصاد مقاومتی وظیفه تمام ارکان دولت است.

وی گفت: سیاستهای اقتصاد مقاومتی و احکام آن باید بر تمام برنامه های دولت و حتی سیاستهای ضدرکودی بروز داشته باشد که البته هنوز این سیاستها به طور کلی دیده نمی شود و منطبق با سیاستهای اقتصاد مقاومتی نیست.

دبیر ستاد برنامه ریزی و نظارتهای راهبردی رئیس جمهور هم گفت: اقتصاد کشور باید به سمت عدم وابستگی به اقتصاد نفتی حرکت کند.

فرهاد دژپسند، فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی را آرزوی اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: توجه به توان ارتقاء تولید ملی با اعطای تسهیلات سازنده باید در دستور کار دولت قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر دولت با ۲۵۴۰ طرح ناتمام و ناموفق روبروست که این رقم تا سال ۹۲ هزار و ۲۷۰ طرح بوده است.

دژپسند ادامه داد: با وجود اینکه درباره آمادگی فروش این طرحها آگهی های فراوان داده شده اما تاکنون اتفاقی نیفتاده است.

وی گفت: خوشبختانه نظامهای مؤثری برای پایش نظام اقتصادی طراحی شده که البته هنوز هیچکدام از آن طرحها عملیاتی نشده است.

دژپسند همچنین به پیشی گرفتن ۲ میلیارد دلاری صادرات از واردات در هشت ماهه امسال خبر داد.

قادری نماینده شیراز و نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: منابع مورد نیاز داخلی ممکن است از سرمایه گذاران خارجی و به صورت فاینانس تأمین شود اما این فاینانسها نباید اقتصاد کشور را به اقتصادی وابسته تبدیل کند بلکه باید زیرساختهای داخلی را تحریک و چرخه تولید کالاهای اساسی را در کشور به حرکت بیندازد و میزان وابستگی کالاهای اساسی به واردات را کاهش دهد.

قادری همچنین به اقدامات متفرقه در زمینه توسعه و گسترش فرهنگی احکام سیاستهای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: باید این احکام به صورت منسجمتر و عملیاتی تری اجرا شود.

دژپسند در ادامه افزود: دولت نهم امروز به فهم مشترکی از اقتصاد مقاومتی رسیده است و می توان گفت به برگزاری جلسات متفاوتی به زبان مشترکی در این زمینه رسیده است.

دکتر قادری به هدفمندی یارانه ها به عنوان یک نمونه از اقدامات دولت در راستای اجرایی کردن احکام اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: عملکرد بخش درمان و بهداشت در راستای اجرایی کردن سیاستهای اقتصاد مقاومتی بسیار ضعیف بوده است تا جایی که حتی آمارهای درستی هم وجود ندارد.

دژپسند در این برنامه به برش بندیهای عملیاتی و ایجاد زمان بندیهای مشخص و دو ساله در راستای پیاده سازی سیاستهای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اولویت دولت به صفر نزدیک کردن وابستگی به درآمدهای نفتی که تکمیل کردن این هدف به عهده تمامی ارکان نظام است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.