24 آذر, 1394

بانوی کارآفرین تفتی با پشتکار خود، اقتصاد مقاومتی را عینیت بخشید

«فاجده نجاریان» بانوی کارآفرین و خلاق تفتی است که با پشتکار و همت خود ثابت کرده است خواستن توانستن است.

افراد کارآفرین و خلاق که با پشتکار و ممارست موفق به راه اندازی یک کار تولیدی و ثروت آفرین شده اند کم نیستد؛ یکی از آنها بانوی تفتی «فاجده نجاریان» است که با تکیه بر توانایی های خود و دریافت وام توانسته در عرصه پرورش قارچ موفق باشد.
خانم نجاریان، کمتر از ۵ سال توانسته است در کنار تحصیل، ۳ سالن تولید و پرورش قارچ دکمه ای راه اندازی کند.

فعالیت این بانوی تفتی که با تکیه بر توان خود و با عینیت بخشیدن به اقتصاد مقاومتی انجام شده باعث شد تا خبرنگار ما به سراغ وی رود و  از روند فعالیت کارگاه او  بپرسد.

*لطفا در ابتدا لطفا خود را معرفی و توضیحاتی در رابطه با کلیات فعالیت خود بدهید?

باسلام و عرض ادب و احترام «فاجده نجاریان» هستم، حدود ۵سال هست که در زمینه پروش قارچ دکمه ای مشغول به فعالیت هستم؛ قارچ دکمه ای بیشتر از انواع دیگر قارچ خوراکی مصرف می شود و تولید و پرورش آن هم  دشوار و با حساسیت بالاست.

*چه انگیزه ای برای شروع این کار داشتید?

علاقه به کار کشاورزی و تولیدی، تعهد وجدانی به طرح اقتصاد مقاومتی و همچنین کسب درآمد باعث شد تا چنین فعالیت را آغاز کنم.

*میزان سرمایه اولیه شما برای شروع کار چقدر بود?

برای شروع کار با ده میلیون تومان سرمایه شروع کردم و در ادامه برای سرمایه گذاری جدید در هر سالن حدود ده میلیون پرداخت کرده ام.

* میزان تولید و بازدهی طرح چه قدر بوده?

با توجه به امکانات و تخصصی که در استان داریم قادر هستیم قارچ منطقه جنوب کشور را براحتی تامین کنیم اما بسیار جای افسوس است که هنوز هم وقتی به فروشگاهها سر میزنیم قارچ با نامهای استانهای همجوار در یخچالها موجوده است.

*این طرح چه میزان اشتغال زایی داشته است?

کشت قارچ در سه سالن انجام می شود که دوتای آن ها در تفت قرار دارد و یکی از آن ها هم در یزد؛ بجز خودم برای هر سالن یک نیروی تمام وقت و یک نیروی پاره وقت مورد نیاز مشغول بکار هستند؛ تقریبا هفت نفر.

* آیا تسهیلات دریافتی از بانک ها و یا سایر نهاد ها داشتید?

طی این چند سال پانزده میلیون تومان از بسیج  سازندگی با کارمزد زیر بیست درصد و ده میلیون از بانکهای دیگر با کارمزدهای سرسام آور گرفتم

* مشکلاتی که الان در طرح با آن مواجه هستید?

برای گسترش فعالیت و بهره وری بالاتر به تجهیزات به روزتر و بیشتری احتیاج داریم که نیازمند به داشتن شرایط مالی است

*خواسته هایی که از مسئولان دارید?

متاسفانه تا این زمان بخش اعظم درآمد حاصل از کشاورزی و تلاش شبانه روزی ما صرف بازپرداخت تسهیلاتی  شده که دریافت کردیم و تقریبا با هر ضرر در محصول که بدلایل مختلف اجتناب ناپدیر است بارها تا مرز ورشکستگی پیش رفتیم اگر مسؤلان مساعدتی انجام دهند و نسبت به قسط های معوقه تنفسی بدهند سپاس گذار خواهیم شد چون در غیر این صورت تمرکز ما از تولید برداشته شده و مدام نگران بد حسابی در بازار و خجالت زدگی بین مردم خواهیم بود.

*اجرای طرح زیر نظر کارشناسان متخصص انجام شده است؟

صد در صد طرح با نظر کارشناسها انجام شده چون فوق العاده روند شکل گیری طرح ، کار حساس و مهمی است و مستقیم با تغذیه و خوراک مردم سروکار دارد.

*در اجرای طرح حمایت‌های بسیج (مالی، آموزشی و …) به چه صورت بوده است؟

بسیج سازندگی در تمام مراحل از جمله آموزش و ایجاد جشنواره ها و گرد همایی و معرفی محصولات کم آب مصرف پیش قدم و همراه و همگام با ما بوده و حق بزرگی به گردن کشاورزی استان دارد.

*امکان توسعه و گسترش طرح به ابعاد بزرگ تر وجود دارد؟

صد درصد طرح های گلخانه ای جای پیشرفت و صنعتی شدن را دارند و قادر خواهند بود بخش بزرگی از کشاورزی کم آب مصرف با بهره وری مناسب را داشته باشند؛ کارگاه من هم این قابلیت را دارد.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

منبع : بسیج سازندگی

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.