12 دی, 1394

اقتصاد مقاومتی؛ نیرویی که چرخِ زندگی را می چرخاند

در چندسال اخیر، به لحاظ شرایط خاص اقتصادی کشور، با ارائه راه حلی به نام «اقتصاد مقاومتی» از سوی رهبری، معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی شد که با استفاده از این برگِ برنده و البته تلاش و پشتکار، می توان از سد مشکلات اقتصادی، عبور کرد.

اقتصاد مقاومتی»”؛ واژه ای که اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال ۱۳۸۹ مطرح شد و در همین دیدار، ایشان “اقتصاد مقاومتی” را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی می کنند و نهادینه شدن تفکر اقتصاد مقاومتی را در راستای مقابله با فشار اقتصادی دشمنان و آمادگی کشور برای جهش و حرکت به سوی پیشرفت، لازم می دانند.

در چند سال اخیر نیز با قرار گرفتن کشور در شرایط خاصِ اقتصادی، مقام معظم رهبری، در بهمن ماه سال ۱۳۹۲، سیاست های کلی “اقتصاد مقاومتی” را با هدفِ استفاده از توان داخلی و مقابله با تحریم ها، به مسئولان ابلاغ کردند.

مردمی کردن اقتصاد، یکی از الزاماتی است که رهبری بارها در سخنرانی های خود درباره اقتصاد مقاومتی، به آن اشاره داشته اندو در این بین، وارد شدن خانواده ها در فعالیت های تولیدی و استفاده از توانِ داخلی، نقش موثری را در دور شدنِ کشور از اقتصاد متکی به نفت، ایفا می کند.

بنابراین؛ نسخه “اقتصاد مقاومتی” به عنوان یک الگوی پیشرفت در اقتصاد خانواده، از اهمیت خاصی برخوردار است و در صورتی که با تلاش و پشتکار همراه شود، می تواند چرخ های زندگی را تحرک بخشد و در کمترین سطحِ خود، باعث اشتغالزایی و کسب درآمد برای یک خانواده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بجنورد؛ “داوود تذکر”، تولید کننده ای است که با تفکر اقتصاد مقاومتی و تلاش و پشتکار توانسته با ایجاد فضایی در حیاط منزلِ خود، به فعالیت تولید و پرورش قارچ بپردازد و با اشتغالزایی برای خود و خانواده اش، از پیچ و خمِ مشکلات اقتصادی عبور کند.

وی درباره این فعالیتش به خبرنگار ما می گوید: به دلیل علاقه ای که به کار تولید داشتم، پرورش قارچ را با هدف کارآفرینی و کسبِ درآمد برای خود و خانواده ام انتخاب کردم.

تذکر، با بیان اینکه نزدیک به سه سال است که در این کار، اشتغال دارم، می گوید: فعالیت خود را با سالنی به مساحت ۲۵ متر مربع، آغاز کردم و اکنون یک سالن ۲۵ متر مربعی دیگر نیز به آن اضافه شده است.

وی اظهار داشت: سرمایه ابتدایی من سهمیلیون تومان بود که با استفاده از وام بانک سامان و تسهیلاتی که بسیج سازندگی در راستای اقتصاد مقاومتی ارائه داد، توانستم این کارگاه تولیدی را در حیاط منزل خود، راه اندازی کنم.

تذکر، در خصوص کیفیت محصول تولیدی اش، می گوید: با توجه به اهمیتی که برای کیفیت قائل هستم، این موضوع را رعایت کرده و به گفته خودِ خریدار و مغازه داران، محصول تولیدی از مرغوبیت خوبی برخوردار است و به همین دلیل می توانم محصولم را با قیمت واقعی به فروش برسانم.

وی البته از اینکه محصول تولیدی اش در مغازه ها و سوپرمارکت های استان، با برچسبِ شهر دیگری به فروش می رسد، گلایه می کند و می گوید: با وجود اینکه محصول تولیدی در استان، کیفیت بهتری نسبت به سایر شهرهای خارج از استان دارد، اما متاسفانه بازاریابی در این خصوص ضعیف است.

این تولیدکننده موفق می افزاید: اگر می خواهیم تولیدکنندگان داخل استان، به کار خود امیدوار شوند و برای توسعه آن تلاش خود را افزایش دهند، مردم و مسئولان هم باید حمایت کنند تا ما نیز با اعتماد بیشتری بتوانیم محصول تولیدی خود را تبلیغ کنیم و به فروش برسانیم.

وی با اشاره به اینکه برای محصول تولیدی، خود بازاریابی می کنیم، اظهار داشت: یک هفته قبل از برداشت، به فروشگاه هایی که قارچ می خرند، میزان تولید خود را اطلاع می دهیم و در نهایت، محصول خود را در بسته بندی های یک کیلویی و با قیمتِ حدود ۶ هزار تومان به فروش می رسانیم.

وی با بیان اینکه گاهی هم محصول را به طور مستقیم به خریداران عرضه می کنیم، افزود: محصول تولیدی خود را به هفته بازارهای محلی بجنورد می بریم و با قیمتِ مناسب تری به فروش می رسانیم.

تذکر، کمپوست مرغوب و مدیریت صحیح را از عوامل افزایش کیفیت قارچ، می داند و می افزاید: هر دوره تولید قارچ، ۷۵ روز طول می کشد و به طور میانگین در هر دوره ۳۲۰ کیلوگرم قارچ برداشت می کنیم.

وی هزینه تهیه کمپوست برای یک سالن ۲۵ متر مربعی را یکمیلیون و ۵۰۰ هزار تومان بیان می کند و می گوید: مشکل عمده تولیدکنندگان قارچ، نبود کارخانه کمپوست سازی در استان است و ما مجبور هستیم تا کمپوست خود را از شهر دیگر و با قیمت بالاتری تهیه کنیم.

تذکر، با اشاره به اینکه استفاده از کمپوست درجه سه، باعث زردی و افتِ کیفیت قارچ می شود، عنوان کرد: اما کمپوست درجه یک، ماندگاری و مرغوبیت قارچ را افزایش می دهد که به تبع آنبرای تهیه این نوع کمپوست نیز هزینه بیشتری باید بپردازیم.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به موفقیت در این فعالیت، باید آموزش های عِلمی و عَملی لازم را کسب کرد، اظهار داشت: در آغازِ کار، چهارمیلیون تومان متضرر شدم اما با کسب تجربه و دوره های آموزشی بیشتری که در تهران گذراندم، توانستم دانش و مهارت لازم را در این خصوص بدست بیاورم.

این تولید کننده بجنوردی با بیان اینکه برای شروع کار تولیدی باید تلاش و پشتکار داشت و از همان ابتدا انتظار سودآوری نداشت، گفت: این فعالیت را با سرمایه اندک و با پشتوانه وام بانکی و تسهیلات بسیج سازندگی آغاز کردم، اما با توجه به اینکه برداشت محصول و رسیدن به نقدینگی، هر ۷۵روز است، بنابراین هرماه برای بازپرداخت وام ها به مشکل بر می خورم.

این تولید کننده موفق در نهایت از کار تولیدی خود اظهار رضایت می کند و امیدوار است در صورت حمایت مسئولان، بتواند زیربنای سالن های پرورش قارچ خود را افزایش دهد تا علاوه بر خانواده اش، برای افراد بیشتری اشتغالزایی کند.

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.