16 دی, 1394
سردار نقدی در نشست سراسری مدیران بسیج سازندگی:

بسیج سازندگی پیش قراول اقتصاد مقاومتی

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در واکنش به دفن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی برای تنظیم بازار، گفت: دولت یک وعده غذای ۸ میلیون نفر را دفن کرد، صنایع تبدیلی می تواند ما را از اسراف کاری نجات دهد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: صنایع تبدیلی می تواند ما را از اسراف کاری ها نجات دهد چرا که ما در کشور حدود ۵ میلیون تن ضایعات محصولات کشاورزی در سال داریم. راه درمان این ضایعات صنایع تبدیلی است. باید کارگاه های زودبازده و کوچک بیشتر شود و مردم را برای انجام فعالیتهای اقتصاد مقاومتی تشویق کنیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور در جمع مسئولین استانی بسیج سازندگی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی گفت: اگر به اقتصاد مقاومتی ایمان داشتیم و چشممان به خارج از کشور و برجام نبود وضعیت‌مان بهتر از این بود. قرار بود هم چرخ سانتریفیوژ ها بچرخد و هم چرخ کارخانه ها اما دیدیم که چرخ هر دو پنچر شد و اقتصاد ما دچار رکود شد و هیچ خیری ندیدیم.

سردار نقدی افزود: این دولت ادعا داشت که رابطه با کشورهای خارجی را بهتر خواهد کرد اما دیدیم که ۶ کشور دسته چندم رابطه شان را با ایران به صورت توهین آمیزی قطع کردند، زیرا جری شده بودند. معلوم است وقتی ما صلابت خود را بشکنیم و پنجاه بار زیر پرچم آمریکا راه برویم و بخندیم و قدم بزنیم همه کشورها احساس می کنند که ایران از هم پاشیده و می شود هر کاری با ایران کرد.

وی با تاکید بر اینکه بسیج سازندگی به عنوان پیش قراول نظام در اقتصاد مقاومتی نباید معطل هیچ کسی بماند و باید فعالیتش را توسعه دهد، اظهارکرد: بسیج سازندگی باید مثل همیشه احساس تکلیف کند و اداری کار کردن را از سازمان خود دور کند. بسیج سازندگی باید تحولی عظیم و انقلابی اقتصادی را رقم بزند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه بسیج سازندگی با توجه به سیاست های ولایت، برای فعالیت خود چشم انداز تهیه کرده است، خاطرنشان کرد: ما در سال ۱۴۰۴ باید ۲۰ میلیون بسیجی فعال داشته باشیم که در سال یک دوره به اردوهای جهادی بروند. در سال ۱۴۰۴ اگر هر بسیجی ۵ روز به اردوی جهادی برود، رقم ۱۰۰ میلیون نفر خدمت رسانی جهادی محقق می شود. بسیج سازندگی باید عادت های اداری را بشکند و جهادی کار کند.

سردار نقدی با اعلام این خبر که از امسال ردیف بودجه بسیج سازندگی مستقل خواهد شد، گفت: مسئولان بسیج سازندگی باید با اعضای گروه جهادی مانوس و رفیق باشند تا همه یک دل و یکصدا با هم کار کنند. اگر مدیر بسیج سازندگی اینگونه باشد همه جوانان در استان ها جذب این مدیر خواهند شد.

بسیج سازندگی یعنی محور گروه های جهادی. بسیج سازندگی باید پناهگاه جوانان و گروه های جهادی باشد و ما باید به دنبال این باشیم که در مسجد و مدرسه گروه های جهادی را بیش از پیش راه اندازی کنیم.

وی افزود: باید محرومیتهای استانها را لیست کنیم و با توجه به الویت بندی انجام شده خدمت رسانی کنیم. باید اردوهای جهادی را فرهنگ سازی وجوانان را دلگرم کرد و خدمت رسانی در اردوهای جهادی را برای جوانان تبدیل به یک عادت کرد.

سردار نقدی با بیان اینکه دشمن در تلاش است فرهنگ لیبرالیستی را وارد کشور کند و ما باید مقابل این نفوذ دشمن بایستیم و مسئولیت پذیر باشیم افزود: اساس بسیج مسئولیت پذیری است. بسیج روحیه انقلابی دارد و بی تفاوت نیست. ما در هر استان باید ۵۰۰ هزار نفر را به اردوهای جهادی بفرستیم. مردم خودشان با همیاری یکدیگر می توانند مشکل خودشان را حل کنند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به دفن مواد غذایی توسط دولت به بهانه تنظیم بازار، گفت: دفع ۱۷۰۰ تن سیب زمینی اسراف بزرگی بود که دولت انجام داد. یک میلیون و ۷۰۰ هزار کیلو سیب زمینی یعنی یک وعده غذایی برای ۸ میلیون نفر که ما به سادگی آن را دفع کردیم. امحای سیب زمینی در حالی انجام گرفته است که ما برای تهیه نشاسته مورد نیاز گل حفاری به سیب زمینی نیاز داریم. ۳۰ درصد گل حفاری چاه های نفت نشاسته سیب زمینی است و نشاسته ذرت، گندم یا محصولات دیگر دردی دوا نمی کند. سالانه ما ۵۰ هزار تن نشاسته نیاز داریم اما کارخانه های ما خوابیده است و ما از خارج گل حفاری وارد می کنیم.

وی اضافه کرد: صنایع تبدیلی می تواند ما را از این وضعیت و از این اسراف کاری ها نجات دهد چرا که ما الان در کشور حدود ۵ میلیون تن ضایعات محصولات کشاورزی در سال داریم. راه درمان این ضایعات صنایع تبدیلی است. باید کارگاه های زودبازده و کوچک بیشتر شود و مردم را برای انجام فعالیتهای اقتصاد مقاومتی تشویق کنیم. مردم باید بیشتر با فواید فعالیتهای اقتصاد مقاومتی آشنا شوند. کارگاه های زود بازده یا مشاغل خانگی ورشکستگی ندارد. باید فعالیتهای اقتصاد مقاومتی را به خانه ها سوق دهیم و هر خانه می تواند یک کارگاه کوچک شود. صنعت خانگی باید رواج پیدا کند.

سردار غلامی: در برنامه ششم توسعه تعداد گروه های جهادی ۵ برابر می شود

در این نشست سردار غلامی رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه اردوهای جهادی با دستور مستقیم مقام معظم رهبری تشکیل شد گفت: هدف از این امر استفاده از نیروی جوان و محرومیت زدایی و کادرسازی است. ما به اردوهای جهادی نیاز جدی داریم تا بتوانیم با کادرسازی از جوانان از آنها در مدیریت آینده کشور استفاده کنیم.

رییس بسیج سازندگی کشور افزود: براساس آخرین آمار بیش از سه هزار و ۵۰۰ گروه جهادی در کشور وجود دارد که از تخصص‌های مختلف در بسیج از جمله پزشکی، عمرانی، فرهنگی، هنری تشکیل شده‌اند و به تناسب تخصصهایی که در سازمان بسیج داریم در گروههای جهادی تنوع تخصصها مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: فرهنگ جهاد و کار جهادی و کار انقلابی در کشور روزبه روز باید توسعه و تعمیق یابد و توسعه گروههای جهادی یعنی توسعه نگاه انقلابی و جهادی و ارزشی به حل مشکلات نظام است.

وی گفت: در زمانی مقطعی ما شاهد بودیم که فعالیت اردوهای جهادی فقط محدود به اقدامات عمرانی بود اما اکنون از دیگر عرصه‌ها و ابتکارات گروههای جهادی این است که گروههای جهادی درهر حوزه ای که رهبر انقلاب و نیاز نظام به یک اقدام تحولی و جهادی است برای خود احساس تکلیف می کند تا در آن امر کارکردی را ارایه دهد.

سردار غلامی اظهار داشت: در حال حاضر بحث اقتصاد مقاومتی یکی از بحث های مهم کشور است که می توان در سایه آن مشکلات خاص اقتصادی و بیکاری را حل کرد و راه برون رفت از جنگ اقتصادی به صحنه آمدن مردم است و گروههای جهادی برای پیشتازی در به صحنه اوردن مردم و مردمی کردن اقتصاد مقاومتی در حال شکل گیری هستند.

رئسی سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به اینکه دستورالعمل ما در سال بعد تشکیل گروههای جهادی در حوزه اقتصاد مقاومتی است ادامه داد: این گروه برای شناسایی ظرفیتهای خالی و مشورت در امر اشتغال و آموزش برای مردم تشکیل می شود و در استانها نیز نمونه‌هایی از گروههای اقتصاد مقاومتی شکل گرفته‌اند که یکی از جهت‌گیریهای بسیج سازندگی در امر اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: توسعه گروههای جهادی از دیگر برنامه‌های بسیج سازندگی است در برنامه ۵ ساله ششم برنامه ریزی کردیم تا گروههای جهادی را از سه هزار و ۵۰۰ گروه به ۱۷ هزار و ۵۰۰ گروه ارتقا دهیم و در حقیقت گروههای جهادی ۵ برابر می شوند به علاوه اینکه حلقه‌های صالحین ما اردوهای یک روزه در برنامه‌های سالانه خود دارند.

وی با اشاره به مطالبات رهبری در حوزه محرومیت زدایی و اردوهای جهادی افزود: رهبر انقلاب فرمودند شریفترین کار حضور در گروههای جهادی است یعنی فرصتی جدید برای گروههای جهادی فراهم می شود که ما قطعاً طیف کثیری از نخبگان را برای حضور در این امر مهیا می کنیم.

وی اظهار کرد: در مجموعه برنامه امسال از آغاز سال تاکنون ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعزام به اردوهای جهادی داشته‌ایم که در عرصه‌های مختلف حضور یافته‌اند و تا پایان سال ۵۰۰ هزار نفر باقیمانده به مناطق محروم اعزام می‌شوند.

سردار غلامی با بیان اینکه امسال برنامه ریزی کردیم ۴۵ هزار واحد اقتصاد مقاومتی در کشور راه اندازی شود گفت: منابع و تسهیلات این واحدهای اقتصادی از بانک مهر اقتصاد پیش بینی شده است و این گام می تواند حرکتی موثر در بحث اقتصاد مقاومتی ایجاد کند و امیدواریم تا پایان سال محقق شود.

رئیس بسیج سازندگی کشور گفت: تا آذرماه امسال ۲۰ هزار واحد اقتصاد مقاومتی در کشور محقق شد و امیدواریم در سه ماهه باقیمانده سال ۲۵ هزار واحد باقیمانده محقق شود.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.