15 دی, 1394
وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان به کشت گلخانه‌‌ای و تولید ماهی در قفس

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۱۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌گیرد، گفت: ۲ هزار میلیارد تومان هم از منابع بانک کشاورزی به توسعه کشت گلخانه‌ها و تولید ماهی در قفس اختصاص دارد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز در حاشیه مراسم سی‌امین دوره انتخابات و معرفی نمونه‌های کشاورزی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی راجع به ضرورت تشکیل سازمان توسعه تجارت در بخش کشاورزی گفت: بهتر است راجع به ساختارها صحبت نکنم و ببینیم دولت و مجلس چگونه برخورد می‌کنند، اما آنچه مسلم است، باید در بخش کشاورزی، بخش بازرگانی با مدیریت واحد داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در صورتی که مرزهای کشور باز شود و بدون اطلاع از مدیریت و تصمیم بخش همان محصولی که تولید کنندگان ما تولید می‌کنند، وارد شود، بنابراین تولید کنندگان ما با نارسایی‌ها و محدودیت‌هایی در تولید مواجه می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سطح جهان معمولا محصولات کشاورزی با یارانه‌های کم نظیری که دولت‌ها به آن اختصاص می دهند، تولید می‌شود و قیمت تولید محصولات کشاورزی در خارج از ایران خیلی پایین‌تر از قیمت‌های داخلی خواهد شد و قطعا در صورت واردات محصولات کشاورزی بدون هماهنگی با بخش تولید و اقتصاد ما آسیب می‌بیند.

حجتی تصریح کرد: بنابراین دولت و مجلس باید به این موضوع عنایت ویژه داشته باشند و قوانین مربوطه هم ناظر بر این امر باشد.

وی تصریح کرد: ۱۰ درصد از منابع صندوق توسعه ملی در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌گیرد که این رقم بیش از هزار میلیارد تومان است.

حجتی تصریح کرد: ۲ هزار میلیارد تومان از منابع بانک کشاورزی به موضوع کشت گلخانه‌ها و تولید ماهی در قفس اختصاص یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: در رابطه به اجرای سیستم‌های نوین‌ آبیاری در دو سال گذشته توجه خوبی توسط دولت و مجلس صورت گرفته و علی‌رغم همه محدودیت‌های اعتباری یک جهت فوق‌العاده‌ای سال گذشته در این امر صورت گرفت.

وی اظهار داشت: پیش‌بینی می‌کردیم تا ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شود که در مجموع ۱۶۰ هزار هکتار آن عملیاتی شد.

حجتی با ابراز امیدواری برای توسعه اجرای طرح سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی گفت: با عنایت دولت این رقم را می‌توانیم تا ۴۰۰ هزار هکتار در سال افزایش دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی به کشت نواری اشاره کرد و اظهار داشت: در زراعت خصوصا زراعت گندم اقدامات خوبی انجام شده و امسال سطح زیر کشت گندم با استفاده از کشت نواری (تیپ) به ۱۵ هزار هکتار رسید.

وی با بیان اینکه استفاده از کشت نواری حداقل تولید را به دو برابر در واحد سطح افزایش می‌دهد اظهار داشت: سال گذشته با بهره‌گیری از آبیاری نواری در زراعت گندم به ازای واحد مصرف آب تولید ماده خشک سه برابر افزایش یافت.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.