15 دی, 1394

چیت‌چیان: اجرای اقتصاد مقاومتی فقط وظیفه دولت نیست

وزیر نیرو با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی بدون اقتصاد دانش‌بنیان محقق نخواهد شد گفت: باید به تحقیقات و پژوهش با نگاه تولید علم نگاه کنیم و نباید دستگاه‌ها به آن به عنوان یک زینت نگاه کنند.

حمید چیت‌چیان صبح امروز در همایش اقدامات اقتصاد مقاومتی بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان اظهار داشت: مخاطب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی فقط دولت نیست و همه بخش‌ها مسئول هستند.

وی افزود: هر بخشی باید تکالیف خود را بر اساس اقتصاد مقاومتی شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی کند و تلاش تمام بخش‌ها می‌تواند اقتصاد مقاومتی را محقق کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان روح و ماهیت ذاتی اقتصاد مقاومتی است گفت: نباید تصور کنیم می‌توانیم اقتصاد مقاومتی را بدون در نظر گرفتن اقتصاد دانش‌بنیان محقق کنیم و این امکانپذیر نیست.

چیت‌چیان با اشاره به تحقیقات و پژوهش بیان کرد: اگر تولید عمل و فناوری اجرایی شود می‌تواند به اجرای سیاست‌‌های اقتصاد مقاومتی کمک کند.

وی با بیان اینکه به تحقیقات نباید به عنوان یک زینت نگاه کنیم تاکید کرد: بدون اقتصاد دانش‌بنیان نمی‌توانیم در دنیا رقابت کنیم و افزایش صادرات را شاهد باشیم و تحقیقات و تولید علم باید سرلوحه همه بنگاه‌های اقتصادی و سایر نهادهای اجتماعی قرار گیرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه پژوهش و تولید علم و فناوری فقط وظیفه دولت نیست گفت: همه بخش‌ها از جمله دولت، دانشگاه و بنگاه‌های اقتصادی در این زمینه وظیفه دارند و اهداف اقتصاد مقاومتی با همکاری این سه بخش رخ خواهد داد.

چیت‌چیان با اعلام اینکه ۴۱ پروژه برق، ۴۶ پروژه آب، و ۱۹ پروژه در حوزه آبفا به شورای اقتصاد ارائه کردیم گفت: میزان فروش برق نسبت به ابتدای انقلاب ۱۵ برابر شده است.

وی افزود: ۱۶ هزار مگاوات نیروگاه گازی و ۸ هزار مگاوات نیروگاه بخار را در برنامه داریم که قرارداد آن با بخش خصوصی بسته شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه متوسط راندمان نیروگاه‌ها را ۵ درصد افزایش دادیم گفت:‌ در مدت دو سال میزان تلفات انرژی نیروگاه‌ها را از ۱۵ درصد به ۱۱ درصد کاهش دادیم که هر یک درصد کاهش ما را از سرمایه‌گذاری ۲٫۱ میلیارد دلاری بی‌نیاز کرد و این اقدام سبب کاهش ۶۶۰ میلیون لیتر مصرف نفت و گاز شد که ۴۴۰ میلیون دلار صرفه‌جویی به دنبال داشت.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.