14 دی, 1394
دبیر کل اتاق تعاون ایران :

هرجا اقتصاد دولتی تر باشد یقینا رانتی تر است

اگر زیرساخت های ما فرآهم نباشد پساتحریم هم معجزه ای زیادی نخواهد کرد.

آقای دکترعظیمی، دبیرکل اتاق تعاون ایران پیرامون  اقتصاد مقاومتی  گفت: تصمیمات اقتصادی در شرایط تحریم باید بر اصولی مبتنی باشد که بر باورها و پتانسیل های داخلی توجه داشته باشد. اگر نیم نگاهی داشته باشیم به نامگذاری ۲۲ ساله ی سال ها توسط مقام معظم رهبری، متوجه می شویم که دولت های مستقر از یک غفلت مزمن و دنباله داری رهایی پیدا نکردند. هرجا اقتصاد دولتی تر باشد یقینا رانتی تر است، یقینا میزان درجه آزادی اقتصاد پایین تر است، یقینا جاذب برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی نخواهد بود .
وی ادامه داد: متأسفانه اقتصاد دولتی در کشور همچنان به عنوان یک عارضه وجود دارد که عدم اجرای قانون خصوصا اصل ۴۴ که توسط مقام معظم رهبری تأکید شده بود شاید یک سری پارکت های منفی در اقتصاد داشته و دارد که ما تعطیلی واحدهای اقتصادی، عدم توزیع متناسب بنگاه ها و درجا زدن صادرات، پیشی گرفتن واردات از صادرات و تورم، رکود یا رکود تورمی که به بیماری بلندی مشهور است، از عوارض موجود و آزاردهنده در اقتصاد کشور است.برای این مهم باید چند نکته مهم توجه شود: نکته اول  اینکه ما بایستی یک تعادلی بین تأمین منابع در بازار پولی و بازار مالی ایجاد بکنیم همچنان توقع تأمین منابع مالی به سمت بانک ها معطوف است  یعنی اقتصاد کشور همچنان بانک محور است و همچنان بانک ها ۸۰% سنگینی اقتصاد را به دوش می کشد ، مسلما نرخ های دستوری ساختار طبعات دارایی بانک ها را معیوب و مخدوش می کند و حتی اقتصاد متکی به بانک هم در این شرایط نمی تواند بهره لازم از بانک را ببرد در صورتی که قوانین  هم داشتیم که بازارهای مالی و بازارسرمایه باید بخشی از مسئولیت ها را به عهده بگیرد. تنها برای بنگاه های خرد ما می توانستیم با نیت های کارآفرینی و اشتغال زایی از منابع بانکی استفاده می کردیم.

عظیمی در ادامه گفت: نکته بعدی عدم اجرای قوانین بالادستی و قوانین سنواتی مبنی بر اینکه سهم مردم در اقتصاد را ما باید افزایش می دادیم، طی سالیان گذشته این اتفاق نیفتاده است و همچنان اقتصاد غیردولتی که ما متولیانشان را اتاق تعاون، اتاق بازرگانی اصناف می شناسیم در واقع احاطه مدیریتی و مالکیتشان بر اقتصاد هنوز حدود ۲۰%  است. مسلما کشور را از حالت رقابتی خارج می کند و قوانین موجود هم نمی تواند تغییرات محسوسی در این سهم ایجاد بکند. اصلا دستیابی به یک اقتصاد شکوفا و موفق در دنیا چند مؤلفه دارد بهترینش نیروی انسانی است، مؤلفه بعدی دانش و فناوری است، مواد اولیه، انرژی و بازارمصرف، سرمایه های مالی، اجتماعی و اقتصادی یا مردم اقتصادی یا گروه های اقتصادی است.

کارشناس مسائل اقتصادی با توصیه به توجه بیشتر به دوقطب اصلی بعنی کارآفرین و کاگر اظهار داشت: به نظر ما سرمایه گذاری در کشور به شدت آسیب دیده است و اگر قرار باشد که ما در سرمایه گذاری گرایشات مثبتی داشته باشیم باید یک سری زیرساخت ها را فرآهم بکنیم از جمله اینکه قانون کارباید به نفع دوقطب اصلی کارآفرینی معطوف بشودهم کارگر و هم کارآفرین، درخصوص مبارزه جدی با فساد اقتصادی که امکان رقابت سالم را فرآهم می کند باید از یک شبه پولدار شدن بسیاری و ورود نوکیسه ها به اقتصاد کشور. تعرفه های وارداتی روی کالاهایی که در داخل داریم باید تشدید بکنیم. چین، ژاپن، ترکیه و حتی روسیه برای اینکه اقتصادشان را مقاوم بکنند سعی کردند روی کالاهایی که خودشان می توانند تولید کنندحتی درشرایط کیفیتی پایین تر، تعرفه ها و مشوق هایی بگذارند.

وی در ادامه افزود: جلوگیری از قاچاق، واردات بی رویه از نوع قاچاق به دلیل اینکه خیلی از عوارض پرداخت نمی شود به صورت ناجوانمردانه ای کالاهای قاچاق می توانند با کالای داخلی به دلیل پایین بودن قیمت تمام شده کالای وارداتی از نوع قاچاق می توانند رقابت کنند در کشوری که متغیر اصلی، در خرید کالاها قیمت می تواند باشد مسلما کالایی که به صورت قاچاق وارد می شود درواقع می تواند مزیت رقابتی داشته باشد. ما بایستی از میلیاردها دلار قاچاق، همت عالی و قوانین موجود جلوگیری کنیم.

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: نکته ی دیگر، ما  نیازمند به سرمایه گذاری خارجی هستیم، اما سرمایه گذاری خارجی چقدر از حجم بودجه ما را می گیرد. جمع بودجه ما ۲۰۰میلیارد می رسد در صورتی که سرمایه گذاری خارجی شاید یک تا دو درصد این حجم نبوده است لذا ما باید زیرساخت های این کشور را با اتکای برخودمان فرآهم کنیم سپس به سرمایه گذاری خارجی بپردازیم.توجه به اقتصاد مقاومتی و اقدامات اقتصاد مقاومتی، محکم کردن زیرساخت های اقتصادی بسیار بسیار می تواند حائز اهمیت باشد. امنیت قضایی باید در دستور کار قرار بگیرد و ما بتوانیم ذخایر استراتژیکی از کالاهای اساسی ایجاد کنیم. راجع به اسرف هم سال های قبل حضرت آقا فرمودند دولت باید کالاهای وارداتی و خارجی را خودش حرام کند. اگر این اتفاقات بیفتد من فکر می کنم که ما می توانیم قدم های بسیار مؤثری در این بخش برداریم.

مدیر عامل سابق بانک توسعه تعاون پیرامون شرایط اقتصادی کشور در زمان پسا برجام نیز اضافه کرد:‌ درپسابرجام، اولا مثلا یک زمانی وزیراقتصاد یکی از کشورهای غربی، ی به ایران آمده بود بعد اعلام کرداکه ما آمده ایم بازار مصرف پیدا کنیم. یعنی در درجه اول آنها به دنبال بازار مصرف ۸۰ میلیونی و حوزه پیرامونی که چندصد میلیون داریم را از دست ندهند، درصورتی که ما از فرصت پسابرجام برای تقویت بنیه اقتصاد از لحاظ تبادل تکنولوژی، خرید کالاهای سرمایه ای در نهایت مواد اولیه و انجام زنجیره تولید کالاهایی که ما می توانیم کمبودهایمان را با این ارتباطات پسابرجام برطرف کنیم، استفاده بشود.پسابرجام یا پساتحریم خیلی معجزه ای نخواهد کرد. اگر زیرساخت های ما فرآهم نباشد، برداشتن تحریم ها اقتصاد موجود را متزلزل تر خواهد کرد و  سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تا حدی کشور را هدایت خواهد کرد که ما بتوانیم از فرصت پسابرجام یا پساتحریم را حداکثر استفاده را ببریم.

وی ادامه داد: تفاوت یک اقتصاد مستقل با یک اقتصاد وابسته در این است که در مصرف کالاهای اساسی نباید محتاج بیگانه باشیم. اقتصاد وابسته حتی پساتحریم یعنی مغازه ها از کالا پر باشد ایرانی نشد خارجی و بسیاری از مواردی که من فکر می کنم با هوشمندی هرفرصتی حتی تحریم را به فرصت تبدیل کنیم. پسابرجام فی نفسه یک فرصت است. اگر زیرساخت ها و مدیریت بر اقتصاد کشور آمادگی نداشته باشد دچار وازدگی می شود و اینجا تبدیل بشود به یک منطقه مصرف به جای اینکه منطقه ارزش افزوده وتولید باشد، برای ما می تواند تهدید باشد.

عظیمی در پایان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری پییرامون اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی با مشخصاتی که رهبر معظم انقلاب فرمودند، درون زا برون گرا و متکی به مردم با اتکاء به قدرت مردم است، در عرصه اقتصاد اعتقاد داریم که این قدرت توزیع شده دراتحادیه های تعاونی وشرکت های تعاونی که امروزه ۱۰۳هزار شرکت تعاونی ۶٫۵ درصد در اقتصاد سهم دارند. یک میلیون وششصد و چهل هزار شغل ایجاد کردند و نزدیک ۴۳ میلیون نفر عضو دارند. این یک قدرت است برای اینکه ما پایه های اقتصاد را کاملا مردمی کنیم، از دوش بانک و دولت برداریم، از وابستگی آن به نفت بکاهیم و درآمدهای نفت را که  فروش مواد اولیه است را به کالاهای سرمایه ای تبدیل کنیم و زیرساخت های کشور را برای یک اقتصاد سالم و خوب، که من اقتصاد مقاومتی را اقتصاد خوب می دانم، آماده کنیم. از سرمایه صندوق توسعه ملی برای کوچک کردن دولت و تحرک اقتصاد غیردولتی استفاده کنیم.

منبع : صابرنیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.