11 دی, 1394
رئیس اتاق اصناف کشور مطرح کرد

امید به خارجی در پساتحریم یعنی باخت

رئیس اتاق اصناف کشور با بیان اینکه اگر در پساتحریم چشم ما به دست خارجی‌ها باشد در اقتصاد بازنده هستیم، گفت: نباید ایران را به یک بازار کالای مصرفی تبدیل کنیم.

علی فاضلی در شبکه افق در مورد برنامه ششم توسعه و اولویت‌های اقتصادی، با طرح این سؤال که چه میزان از اهداف برنامه‌های توسعه گذشته محقق و لباس اجرایی به تن کرد؟ اظهار داشت: متأسفانه اهداف هیچ‌کدام از برنامه‌های توسعه بخصوص برنامه چهارم و پنجم اجرایی نشد.

وی افزود: بخش اعظمی از اهداف برنامه‌های توسعه بر زمین‌مانده است و باید از دولت سؤال کرد که برای تحقق اهداف برنامه چه اقدامی انجام داده است، البته باید به خاطر کوچک شدن دولت و واگذاری بخش‌هایی از خدمات و سیستم‌های نظارتی به تشکل‌های مردمی تقدیر کرد، اما در برخی موارد نقد داریم.

رئیس اتاق اصناف کشور درباره پیشنهاد تغییر ساختار برخی وزارتخانه‌ها در برنامه ششم تصریح کرد: دولت یک وحدت رویه در رابطه با وظایف برخی از وزارتخانه‌ها را نباید اعمال کند و این اقدام که در دولت گذشته اجرایی شد چه نتیجه‌ای داشت؛ فقط موفق شدیم سر و یا کَله دو وزارتخانه را به هم وصل کنیم و عملاً اقدام مثبتی انجام‌نشده و حتی ساختمانی از آن‌ها کاهش نیافت.

به گفته فاضلی، اگر بخواهیم در همین مدار سیر کنیم، یقین کنید که برنامه ششم توسعه هم به سرنوشت برنامه چهارم و پنجم دچار خواهد شد و هر وقت که بیش از ۶۰ درصد اهداف برنامه اجرایی شد، کار خوبی انجام‌ شده است.

وی ادامه داد: برنامه‌های توسعه‌ای که تا امروز تدوین شدند، کمتر از ۴۰ درصد اجرا و اهداف آن محقق شد. دولت باور کند که مردم شریک او هستند و بخشی از وظایف را واگذار کند؛ تجارت، نظارت و کنترل در دست دولت است و ثمره آن را امروز می‌بینیم که فضای کسب‌وکار رشد پیدا نکرده است.

رئیس اتاق اصناف با اشاره به اینکه اصناف و مردم شرایط اقتصادی کشور را درک می‌کنند، تأکید کرد: مردم آماده همکاری با دولت هستند و دولت هم باید محیط کسب‌وکار را تسهیل کند و نباید با تصویب آیین‌نامه‌ها پای خود را در کفش بخش خصوصی کند. دولت باید بخش خصوصی را باور داشته باشد و در تصویب آیین‌نامه‌ها مراقب بخش خصوصی کشور باشد.

فاضلی با اشاره به پسا تحریم اقتصاد ایران، گفت: اگر چشم ما به دست خارجی‌ها باشد در اقتصاد کشور یک بازنده هستیم؛ ابتدا باید شرایط موجود را حفظ کنیم و بعد شرایطی ایجاد شود تا ایرانی‌هایی که به خارج از کشور رفتند و سرمایه‌گذاری کردند، برگردند.

وی اضافه کرد: انجام سرمایه‌گذاری توسط خارجی‌ها، بدون اینکه کالای مصرفی وارد بازار ایران شود، نگاه و اقدام مثبتی است و نباید ایران را به یک بازار کالای مصرفی تبدیل کنیم که این روش با توصیه‌ها و دستورالعمل مقام معظم رهبری ناسازگار است.

رئیس اتاق اصناف بیان کرد: باید در پسا برجام فناوری وارد کشور شود و بر داشته‌ها و سرمایه داخلی تکیه داشته باشیم و شعار سه سال گذشته مبنی بر حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی را مدنظر قرار دهیم.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.