5 دی, 1394
معاون سابق امور بین الملل وزارت نفت در گفتگو با دفاع اقتصادی:

خام فروشی نفت بعد از لغو تحریمها، با اقتصاد مقاومتی در تناقض است

محمد علی خطیبی، معاون سابق امور بین الملل وزارت نفت، در گفتگو با خبرنگار دفاع اقتصادی، با بیان اینکه همان طور که در شرایط کنونی با اقتصاد پسا تحریم مواجهیم، گفت: یکی از بندهای ایلاغیه سیاست های اقتصاد مقاومتی توقف خام فروشی و حرکت به سمت ایجاد ارزش افزوده در فرآورده های نفتی است که تحقق این امر در شرایط جدید نیاز به زمان دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای این که ما از خام فروشی فاصله بگیرم نیاز به زمان داریم، تصریح کرد: اگر ما از قبل زیر ساختارهای لازم را فراهم می نمودیم یعنی به میزان پالایشگاهها هم برای نفت خام و هم برای پالایشگاه ها ظرفیت پالایشی ایجاد می کردیم در شرایط کنونی می توانستیم ایجادارزش افزوده بیشتری کنیم و خام فروشی را کاهش دهیم.

خطیبی گفت: متاسفانه این زیر ساخت ها انجام نشده است زیرا به اندازه کافی ظرفیت پالایشی چه برای نفت خام و چه برای میعانات گازی وجود ندارد. بنابراین اگر تخفیف هم بگیرم و این ظرفیت ها را ایجاد هم کنیم، زمان می برد.

وی با بیان این مطلب که ما برای پالایشگاه های میعانات گازی حداقل ۲ سال و برای پالایشگاه های نفتی حداقل۳ تا ۴ سال نیاز به زمان داریم، اظهار داشت: این موضوع به شرط این که سرمایه آن فراهم باشد، محقق خواهد شد.

مدیر سابق امور بین الملل وزارت نفت تاکید کرد: علاوه بر زمان، سرمایه لازم برای این کار نیز مهم است. به طور مثال هزینه ساخت یک پالایشگاهی مثل تهران بین ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که نه ما حاضر به تامین آن هستیم و نه بخش خصوصی و ازطرفی بعید است که دولت چنین امکاناتی را دراختیار داشته باشد تا با درآمدهای نفتی بتواند چنین مبلغی در این بخش اختصاص دهد.

وی افزود: به نظر من زیر ساخت ها برای ایجاد پالایشگاه های میعانات و نفتی مهم نیست بلکه ما نیازمند به سرمایه و زمان داریم تا بتوانیم زیر ساخت ها را در قسمت پالایشگاه ها ایجاد کنیم. البته در قسمت پتروشیمی ممکن است شرایط بهتر باشد زیرا بخش خصوصی راغب تراست به دلیل این که پروژه ها مثل پالایشگاه های نفتی سنگین نیست.

خطیبی گفت: در این رابطه چه بخش خصوصی داخلی و چه بخش خصوصی خارجی حاضر به سرمایه گذاری هستند. در بخش خصوصی کارهایی انجام شده که می تواند تداوم داشته باشد ولی در بخش نفت خام و میعانات ما نمی توانیم بلافاصله این کارها را انجام دهیم.

وی در خصوص ساخت مینی پالایشگاه نیز گفت: مشکل اصلی مینی پالایشگاه ها این است که فرآورده های غیر استاندارد تولید می کنند و نمی توان آن را استفاده کرد.

خطیبی ادامه داد: ما مینی پالایشگاهی را می خواهیم که فرآورده های استاندارد تولید کند. در حال حاضر پالایشگاه های زیادی وجود دارند ولی فرآورده هایی که به ما می دهند فرآورده های استانداردی نیست زیرا فرآورده هایی که ما به آن نیاز داریم عمدتا در پالایشگاه های بزرگ تولید می شوند.

وی در خصوص رویکرد دولت و وزارت نفت مبنی بر افزایش فروش نفت به محض لغو تحریم ها گفت: به هر حال ما مقداری صادرات قبل از تحریم ها داشتیم، تلاش ما براین است که دوباره برگردیم و جایگاه خوبی را در بازار کسب کنیم.

خطیبی گفت: به نظرم این موضوع با اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. وی خاطر نشان کرد: من کشورهایی را سراغ دارم که صادر کننده نفت هستند ولی ما هیچ وقت رنگ نفت خام آنها را نمی بینم. تمام نفت خام خود را به پالایشگاه های خارجی و داخلی می برند و پالایش می کنند و بعد بلا فاصله به پمپ بنزین هایی که در کشورهای مصرف کننده در اختیار دارند می فرستند، یعنی از پالایشگاه گرفت تا پمپ بنزین و … تا مصرف کننده نهایی همه زنجیره را تکمیل می کنند.

خطیبی گفت: اگر چنانچه ما توانستیم زنجیره ارزش از تولید تا مصرف کننده نهایی را چه در حوزه نفت و چه در حوزه گاز زنجیر کنیم می توانیم از زنجیره ارزش استفاده کنیم و از ارزش آن برخوردار شویم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: یک راه میان بری وجود دارد. ما می توانیم به دلیل کمبود پالایش ، یکسری از ظرفیت پالایشگاه ها را از خارج از کشور اجاره کنیم یا پالایشگاه های حاضر و آماده ای را با قیمت معقول و نازل بخریم یعنی راهی که بتوانیم زمان را از دست ندهیم این است که پالایشگاه های خارجی را اجاره بگریم یا حتی آنها را بخریم.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.