4 مرداد, 1394
مصاحبه با شبکه ترکیه ای

اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی قدرتمند

دکتر عبدالملکی به منظور تبیین الگوبرداری از اقتصاد مقاومتی در سایر کشورها، در مصاحبه با یکی از شبکه‌های ترکیه‌ای، نظرات خود در زمینه اقتصاد مقاومتی را تشریح کرد و کتاب «اقتصاد مقاومتی» خود را نیز معرّفی نمود.

دکتر عبدالملکی در پاسخ به سؤال «تعریف اقتصاد مقاومتی» بیان کرد: «اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که بتواند در شرایط تهدید، دشواری و دشمنی به اهداف خود برسد».

وی اضافه کرد که مبانی اقتصاد مقاومتی در اقتصاد متعارف نیز وجود دارد ولی با مطرح شدن آن توسط مقام معظّم رهبری، فصل جدیدی از مفاهیم در این باره گشوده شد و تأکید ایشان بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی و شکوفا شدن آن‌ها قرار گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) افزود: در صورتی که بخواهیم عبارت دیگری را جایگزین «اقتصاد مقاومتی» کنیم؛ تعبیر «اقتصاد قدرتمند» مناسب است.

مدیر کانون تربیت و اقتصاد درباره علّت طرح اقتصاد مقاومتی، تشریح کرد: در دنیای امروز، کشورهای سلطه‌گر مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه با استفاده از انواع روش‌ها به دنبال اعمال سلطه خویش در کشورهایی مانند ایران، ترکیه و … هستند.

وی تأکید کرد: برخی از این کشورها مانند ایران دارای قدرت راهبردی در زمینه اقتصاد هستند ولی برخی دیگر از منابع (انسانی، طبیعی، سرمایه و …) قابل‌توجهّی برخوردار نیستند. بنابراین کشورهای دسته اول باید قدرت و ظرفیت‌ خود را بکار گیرند تا منافع اقتصادی آن‌ها بدون دریافت هیچ جایگزینی، به کشورهای سلطه‌گر نرسد و از طرف دیگر، شوک‌های خارجی تأثیری بر آن‌ها نگذارد.

ایشان در پاسخ به این سؤال که ارتباط اقتصاد مقاومتی با استفاده از ظرفیت بین‌المللی چیست؛ گفت: یکی از بندهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، استفاده از دیپلماسی اقتصادی به نفع اقتصاد کشور هست و عمل به آن موجب افزایش قدرت اقتصادی خواهد شد.

دکتر عبدالملکی در پایان به نمونه‌ای از استخراج ظرفیت‌ها و استفاده از آن‌ها اشاره کرد و گفت: افزایش تولید داخلی باعث کاهش بیکاری، بهتر شدن وضع افراد، افزایش سطح رفاه آحاد مردم و … می‌شود و از بعد تأثیر خارجی نیز منجر به افزایش عمق راهبردی کشور خواهد شد.

مشروح این مصاحبه به زودی منتشر خواهد شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

دکتر عبدالملکی از صاحب‌نظرات درباره اقتصاد مقاومتی می‌باشد و به تازگی کتابی در این زمینه با عنوان «اقتصاد مقاومتی: درآمدی بر مبانی، سیاست‌ها و برنامه‌ عمل» منتشر نموده است.

منبع : سایت جهاد اقتصادی

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.