1 دی, 1394
تحلیل اقتصادی شعار سال1394

چگونگی هم دلی و هم زبانی در شرایط جنگ اقتصادی

سال ۱۳۹۴ به عنوان سال دولت و ملت، هم دلی و هم زبانی نام گذاری شد، سالی که از پس سال هایی با نام های اقتصادی می آید و در شرایطی این نام ذکر می شود که ما در یک جنگ تمام عیار اقتصادی و تحریم های اقتصادی به سر می بریم.

محمد حسین دلدار*؛ اقتضاء شرایط جنگی در وجود وحدت و یکپارچگی بین نیروهای مؤثر در داخل و پشت جبهه و در میدان نبرد است. اندکی تفرقه و اختلاف نظر باعث شکست و اختلاف بین نیروهای حاضر در میدان نبرد می شود.

وَأَطِیعُواْ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ وَاصْبِرُواْ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ(انفال، آیه ۴۶)

از خدا و رسولش اطاعت کنید و با هم نزاع نکنید که سست شوید و هیبت شما از بین برود، و صبر پیشه کنید که خدا با صابران است.

تحریم های اقتصادی که در چند سال اخیر توسط آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت یک جانبه و فراسرزمینی و سرزمینی علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده، به تعبیر امام خامنه ای یک جنگ تمام عیار اقتصادی است.

البته با بررسی رژیم تحریم ها و نظام حاکم بر آن می توان به وجود یک جنگ اقتصادی پی برد که این نوشتار مجال بیان ابعاد و موارد آن نیست.

قبول شرایط جنگ اقتصادی اقتضائاتی دارد، یعنی دولت طبق بند ۲۲ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مکلف است با هماهنگ سازی و بسیج پویای همه امکانات کشور اقدامات زیر را انجام دهد:

–     شناسایی و بکارگیری ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب.

–   رصد برنامه‌های تحریم و افزایش هزینه برای دشمن.

–   مدیریت مخاطرات اقتصادی از طریق تهیه طرح‌های واکنش هوشمند، فعال، سریع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال‌های داخلی و خارجی.

دولت در این عرصه بایستی موارد زیر را به صورت صحیح درک کند و برای آن برنامه ریزی نماید:

  1. فهم شرایط جنگ اقتصادی
  2. چاره اندیشی برای تحریم های اقتصادی
  3. استفاده از فرصت های ناشی از تحریم
  4. اصلاح روندهای آسیب پذیر اقتصادی
  5. تعیین وظایف ملی

آنچه در پیام امام خامنه ای برای سال ۱۳۹۴ بسیار حائز اهمیت بود بیان عنصر اعتماد بین دولت و ملت بود که می توان آن را لازمه هم دلی و هم زبانی دانست، این یعنی در قدم برداشتن در مسیر انقلاب اسلامی دولت و ملت بایستی عنصر اعتماد را در یکدیگر تقویت نمایند و به یکدیگر به صورت پویا یاری رسانند.

تا اینجا به وظایف دولت پرداختیم و لازم است به وظایف ملت در چارچوب شعار سال بپردازیم.

آحاد ملت، یک ظرفیت مناسبی است که با ایجاد یک فرهنگ صحیح و بسیج فکر ها واقدام ها و فعالیت آگاهانه می تواند به خلق یک حماسه اقتصادی در جنگ اقتصادی بپردازد، که می توان به اختصار به موارد زیر تأکید کرد:

  1. خرید و تولید کالای ملی
  2. اصلاح نظام مصرف و ایجاد مصرف بهینه
  3. ایجاد عقلانیت در مصرف کالاها و خدمات
  4. نوع دوستی اقتصادی و گسترش فرهنگ انفاق و وقف
  5. پرداخت مالیات و شفاف سازی درآمدهای مالی برای دولت

موارد فوق، آن چیزی است که به نظر نگارنده بایستی از منظر اقتصادی مورد نظر قرار بگیرد، و دولت و ملت یک دل و هم زبان در این مسیر گام بردارند.

انتهای پیام/

*کارشناسی ارشد معارف اسلامی و اقتصاد و پژوهشگر کانون تربیت و اقتصاد

منبع : سایت جهاد اقتصادی

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.