2 دی, 1394
دکتر مهدی تقوی در گفتگو با دفاع اقتصادی:

دولت با دادن وامهای کم بهره بخش خصوصی را توانمند کند

دکتر مهدی تقوی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در گفتگو با خبرنگار دفاع اقتصادی با اشاره به این که وابستگی اقتصادی سطوح مختلفی دارد گفت: یکی از سطوح وابستگی اقتصادی سطح کلان است. قبل از جنگ جهانی دوم و برخی از سال های بعد از آن برخی از کشورها مستعمره بودند مانند هند، پاکستان و برخی از کشورهای جنوب شرق آسیا. این کشورها به دلیل وابستگی سیاسی در حوزه اقتصادی بدون اختیار وابسته مطلق بودند. لذا در چنین شرایطی تمام ظرفیت ها و منابع داخلی کشور تحت استعمار در اختیار مستعمرگر می باشد.

وی گفت در زمان استعمار ایران توسط انگلستان انگلیسی ها به طور کامل نفت ایران را استخراج می کردند و به طور کامل آن را به کشور خود انتقال و در عوض مقدار ناچیزی به کشور می دادند. لذا ما هیچ اراده ای در خصوص نفت کشور نداشتیم.

دکتر مهدی تقوی، با بیان اینکه هرچند کشورهای قدرتمند سعی می کنند در شرایط کنونی، همین فضا و شرایط استعمار را ادامه دهند، گفت: در حال حاضر به دلیل ذلت و تبعات منفی وابستگی مطلق اقتصادی، دیگر هیچ کشوری حاضر به این شرایط نیست.

وی با بیان اینکه در خصوص تبادلات تجاری بین کشورها چندین نظریه از جمله نظریه مزیت مطلق، نظریه مزیت نسبی و وفور عوامل وجود دارد، گفت: در دنیا امروز غالبا کشورها براساس تبادل دو طرف بر مبنای اصل مزیت نسبی، ارتباط اقتصادی مشترک ایجاد می کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در دنیای امروز استقلال اقتصادی مطلق معنا ندارد چرا که کشورها به یکدیگر به دلیل وجود مزیت نسبی نیاز دارند.

وی با اشاره به اینکه خودکفایی در برخی از کالاها منطقی و لازم است، گفت: به طور اساسی داشتن استقلال به معنای خودکفایی مطلق نیست. چرا که با توجه به شرایط خاص تبادلات جهانی و اقتصاد جهانی، خودکفایی جز ضروریات بشر امروز است.

تقوی خاطر نشان کرد: باید دولت با برنامه ریزی درست به سمت ایجاد مزیت نسبی و افزایش تبادلات تجاری بر اساس همین نظریه رود مگر در کالاهای خاص و استراتژیک.

تقوی افزود: دولت باید با دادن وام‌های کم بهره و حمایت‌های لازم از بخش خصوصی در زمینه‌های مختلف از جمله نوسازی تکنولوژی به آن‌ها اجازه فعالیت جدی در عرصه اقتصاد کشور را بدهد تا مزیت نسبی ایجاد شود. بخش خصوصی انگیزه خلق مزیت در اقتصاد را دارد ولی باید دقت کرد بخش خصوصی در حال حاضر نیازمند حمایت جدی دولت است.

وی تصریح نمود: فضای جدید اقتصادی کشور، بستر مناسبی برای آغاز روند جدیدی از تجارت با دیگر کشورها براساس مزیت نسبی است.

تقوی با بیان اینکه البته این موضوع نیازمند تدوین یک استراتژی مدون است، گفت: استراتژی دولت باید بر مبنای توسعه صنعتی استوار شود و در قالب آن استراتژی برنامه‌ها و سیاست‌های کشور تدوین شود و بر اساس آن گام‌های مربوط به اقدامات مرتبط با توجه به منابع مالی کشور برداشته بشود.

تقوی عنوان نمود: بسیاری از ظرفیت های اقتصادی کشور غیرفعال است. در صورتی که اگر این ظرفیت ها فعال شود، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و مزیت نسبی در اقتصاد کشور، به روند صادراتی نیز کمک شایانی می کند.

وی گفت: برداشته شدن تحریم‌ها مزیتی بزرگ برای اقتصاد کشور است به علاوه در بخش ارز هم اوضاع بهتری نسبت به قبل خواهیم داشت. اگر توافق صورت گرفته در عمل اجرایی گردد و تحریم ها به طور کامل برداشته شود، ورود ارز به ایران در صورت مناسب بودن قیمت نفت می تواند بخشی از مسائل اقتصادی کشور را حداقل در کوتاه مدت حل نماید.

این استاد دانشگاه مهم‌ترین اقدام در دوران پساتحریم را نو کردن تجهیزات صنایع، واگن‌های هواپیمایی، شرکت‌های خودروسازی و تجهیزات بیمارستانی و همه بخش‌های کهنه و قدیمی واحد‌های تولید و سرمایه‌گذاری دانست و گفت: از فرصت ایجاد شده در تبادلات تجاری و رفع محدودیت ها باید در این راستا کوشید و بهترین استفاده را نمود.

وی گفت: در تبادلات تجاری و توسعه بازارهای به ویژه بازارهای صادراتی، دیپلماسی اقتصادی نقش بسیار سازنده ای دارد.

تقوی افزود: متاسفانه در زمینه دیپلماسی اقتصادی، نیازمند تدوین یک استراتژی مدون برای ورود به بازار کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه هستیم.

 

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.