1 دی, 1394
دبیرکل دفتر میوه های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی:

اجازه واردات هیچ محصول باغی را نمی دهیم

مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از تولید ۲۰۰ کیلوگرم میوه به ازای هر ایرانی خبر داد و گفت: اجازه واردات هیچ محصول باغی را به کشور نمی‌دهیم.

ابوالقاسم حسن‌پور در جشن یلدای مرکبات و افتتاح جشنواره ملی مرکبات شامگاه دوشنبه در قائم‌شهر اظهار داشت: سالانه ۱۷ میلیون تن محصولات باغبانی در دو میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از باغات کشور تولید می‌شود و سالانه ۴.۵ میلیون تن مرکبات در کشور تولید می‌شود که این رقم ۵ برابر سرانه جهانی است.

حسن‌پور با اشاره به اینکه کشور ایران ۲.۵ برابر مردم جهان تولید محصولات باغبانی دارد، گفت: به ازای هر ایرانی ۲۰۰ کیلوگرم میوه تولید می‌شود که این رقم در جهان به ازای هر نفر ۸۰ کیلوگرم است و اجازه واردات هیچ محصول باغبانی را به کشور نخواهیم داد مگر اینکه آن میوه را نداشته باشیم.

وی با تأکید بر حمایت از تولید مرکبات، بیان کرد: توسعه، خیلی مدنظر ما نیست بلکه باید باغات در جهت ارتقای تولید، اصلاح شوند.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به عملکرد بسیار خوب بازارهای مرکبات کشور، گفت: این عملکرد ۱۷ درصد بیشر از رقم جهانی است که نشان‌دهنده این است که بازارهای داخلی در چند سال گذشته بسیار خوب کارکرده‌اند.

وی به باغداران، تعاونی‌ها و اتحادیه‌های مرکبات توصیه کرد: اجازه ندهید حتی یک عدد پرتقال وارد شود چراکه می‌تواند محصولات ما را آلوده کند.

حسن‌پور در خصوص تولیدات اظهار داشت: تولید نهال سالم هزینه تولید را کاهش می‌دهد.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تقویت صادرات را بسیار مهم دانست، افزود: ما می‌توانیم با فراهم آوردن امکاناتی مانند حمل‌ونقل، نگهداری و فرآوری، امر صادرات را برای صادرکننده تسهیل کنیم و باید عوارض گمرکی صادرکنندگان را کاهش دادیم تا امکان صادرات بیشتر شود.

حسن‌پور از شهرداران خواست تا یک روز در هفته بیلبوردهای شهرداری را در اختیار تعاونی‌های مرکبات و کشاورزان قرار دهند.

منبع : مهر

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.