1 دی, 1394
رئیس گروه مدیریت مصرف شركت توزیع نیروی برق استان كردستان:

توسعه انرژی های نو زمینه مناسبی برای اشتغال جوانان فراهم می کند

رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان توسعه انرژی های نو را فرصت و زمینه مناسبی برای اشتغال هنرجویان فنی حرفه ای ذکر کرد.

فرید مظهری صبح امروز دوشنبه در سمینار مدیریت مصرف انرژی ویژه مربیان و دانش آموزان و مدرسان فنی حرفه ای در سنندج گفت: رویکرد شرکت های توزیع درکشورما توسعه انرژی های نو به ویژه انرژی خورشیدی است و استان ما نیز در سال های اخیر گام های اولیه را در این راستا برداشته است.

وی عنوان کرد: با توجه به رویکرد مذکور فرصت جدیدی برای هنرجویان فنی حرفه ای به وجود آمده تا در زمینه نصب، بهره برداری و تعمیر این تجهیزات برای خود، اشتغال زایی کنند.

وی اظهارداشت: بر اساس نیازی که برای نصب سلول های خورشیدی در استان وجود دارد هم اکنون شرکت ها و کارشناسان خارج از استان طرف قرار داد ما هستند و اگر افرادی کار آزموده ای در استان بتوانند این کار را انجام دهند از استان های دیگر بی نیاز خواهیم شد و زمینه اشتغال جوانان خود را فراهم می کنیم.

رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان ادامه داد: با همکاری سازمان انرژی های نو و انعقاد تفاهم نامه با فنی حرفه ای جهت آموزش مسائل مربوط به انرژی های نو و تجدید پذیر امکان پذیر است.

مظهری به بهینه سازی و اصلاح مصرف برق اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع مدیریت مصرف انرزی، سال ۸۸ توسط رهبری به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف معرفی شد و در حال حاضر که موضوع اقتصاد مقاومتی از طرف ایشان  برای اجرا به ارگان‌های دولتی ابلاغ شده، باز هم بر مدیریت مصرف به عنوان یک اصل مهم این موضوع تأکید شده است.

وی عنوان کرد: قطعا تا زمانیکه مدیریت مصرف در جامعه ما نهادینه نشود اجرای کامل اقتصاد مقاومتی با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه رشد سرانه نامتعارف مصرف برق در ایران ۹/۷ درصد  است، افزود: از دلایل رشد بی رویه مصرف در کشور ما می توان به پایین بودن بهای انرژی، فرسوده بودن تجهیزات وشبکه برق رسانی، راندمان پایین تجهیزات کارخانجات صنعتی وعدم اطلاع رسانی لازم درخصوص بهینه سازی مصرف انرژی اشاره کرد.

رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان افزود: برای تولید یک کیلو وات ساعت انرژی جدید برق در حدود هزار دلار سرمایه گذاری لازم است.

مظهری بیان کرد: با توجه به اینکه سالانه ۴ هزار مگاوات ظرفیت جدید برای کشور لازم است، هر ساله ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید در زمینه برق نیازاست که در هر صورت با اجرای مدیریت مصرف می توان از خروج ارز جلوگیری کرده واین رقم را در حوزه های عمرانی ورفاهی هزینه کرد.

مظهری با اشاره به ورود ۸۰۰ گرم انواع گازهای آلاینده به ازای تولید هر کیلو وات برق گفت: ایجاد نیروگاه های جدید علاوه برتحمیل هزینه های بالا، تبعات زیست محیطی زیادی به دنبال دارد و از این رو ساخت نیروگاه های جدید کاری منطقی و مقرون به صرفه نیست.

گفتنی است، این سمینار آموزشی در راستای برنامه های شرکت توزیع برق استان در راستای نهادینه سازی مدیریت مصرف در ادارات و دستگاههای اجرایی برگزار شد و در آن مدرسان و کارآموزان فنی حرفه ای با اصول و روش های مدیریت مصرف آشنا شدند.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.