27 آذر, 1394
معاون وزیر اسبق صنعت در گفتگو با دفاع اقتصادی:

هیچ امیدی به تقویت تولید ملی نداریم، اقتصاد مقاومتی محقق نمی‌شود

دکتر واعظ آشتیانی، معاون سابق وزیر صنعت، در گفتگو با خبرنگار دفاع اقتصادی با بیان اینکه همواره در طول سال های گذشته بر تولید ملی تاکید شده ولی متاسفانه در عمل هیچ اقدام اساسی و موثری صورت نگرفته است، گفت: باور و اعتقاد من این است که اصلی ترین عامل این است که مسئولان مسائل اقتصادی و تولید ملی را به سمت فضای سیاست زدگی و سیاست بازی برده اند.

وی گفت: مسئولان می توانستند با اتخاذ تصمیمات درست فضای اقتصادی به ویژه تولید ملی به سمت کارآمدی و مولد بودن پیش ببرند. این در حالی است مسائل اقتصادی به مسائل سیاسی آلوده شده است.

واعظ آشتیانی با بیان اینکه در دولت ها توجه کافی به نیروی انسانی کارآمد در بخش صنعت نمی شود، خاطر نشان کرد: شما وقتی به دولت نگاه می کنید، به وضوح قابل مشاهده است که افراد صاحب نظر و مسئول در بخش صنعت، در هر دولتی این افراد تغییر کرده اند.

وی در ادامه افزود: در دولت های گذشته شاهد بودیم مسئولان ارشد کارخانه های و واحدهای تولیدی بزرگ که می توانستند برای کشور افتخار آفرین باشند، از افرادی انتخاب شدند که اولین دوره مسئولیت خود در آن بخش صنعت مورد نظر را تجربه می کردند. اگر هم تجربه ای داشتند، به لحاظ کارآمدی مدیریتی در سطح مطلوب قرار نداشتند.

معاون سابق وزیر صنعت، با تاکید بر این موضوع که در دولت های گذشته آن قدر که قبیله گرایی و باندبازی بر انتخاب افراد حاکم بوده، شایسته سالاری در اولویت نبوده است، تصریح نمود: اگر احیانا توفیقاتی هم در بخش صنعت داشتیم، همت عالی افراد دلسوز بوده که الان توانسته ایم در برخی از حوزه ها حرف هایی برای گفتن داشته باشیم. البته ناگفته نماند کارهای خوبی در بخش صنعت صورت گرفته است. ولی این اقدامات راضی کننده برای کشوری که داعیه استقلال اقتصادی را داشته است.

وی با بیان اینکه دولت جدید هم همان راه دولت های قبلی می پیماید، گفت: یکی از مسائل که باید به آن توجه شود عمر دولت ها است. در کشور ما به دلیل آنکه عمر دولت ها ۴ ساله است و این زمان کوتاه می باشد، لذا دولت ها در این مدت به دنبال فعالیت هایی هستند که برای خود رای سازی نمایند که برخی از اقدامات لزوما برای منافع ملی کشور اثربخشی لازم را ندارد.

دکتر واعظ آشتیانی گفت: به دلیل تکثر احزاب و جناح های سیاسی، غالبا دولت ها عمر خود را به چانه زنی های سیاسی سپری می کنند تا اقدامات اساسی برای کشور و منافع ملی.

وی با اشاره به وجود نظام در کشورهای توسعه یافته خاطر نشان کرد: در کشورهای توسعه یافته حرف اول را سیاست و نظام بندی های صورت گرفته می زند و نه افراد. به طور مثال در کشور هند، زمانی که یک دولت تغییر می کند، در یک وزارتخانه تنها وزیر تغییر می کند و بقیه عوامل و نیروها ثابت می مانند. شخص وزیر هم نماینده سیاسی دولت در آن وزارتخانه است و همان سیاست های قبلی را پیگیری می کند. متاسفانه این رویه در کشورها معکوس است. یعنی با عوض شدن دولت ها، در یک وزارتخانه انبوهی از مسئولین از صدر تا ذیل تغییر می کنند.

واعظ آشتیانی گفت: در این قبیل کشورها برنامه وجود دارد، و دولت ها طبق اسناد بالادستی حرکت می کنند. اما در کشورها علی رغم وجود اسناد مهم بالادستی، دولت ها اهتمامی به این اسناد ندارند و رویه خود را در پیش می گیرند.

وی گفت: در حال حاضر دولت ها به اسناد بالادستی از جمله برنامه های توسعه توجهی ندارند و بعضا از آن نیز عدول می کنند.

معاون سابق وزیر صنعت در جمع بندی صحبت های خود ابراز داشت: اگر روند به همین منوال کنونی پیش برود، هیچ امیدی به تقویت تولید ملی نداریم و اقتصاد مقاومتی نیز در کشور محقق نخواهد شد.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.