28 آذر, 1394
900 روز گذشت، دولت چه کرد

۱۰ نکته درباره حمایت دولت از تولید و تولیدکننده ایرانی!

اگر دولت بتواند از واحدهای تولیدی که با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد تولید می کنند، حمایت نماید، این واحد تحت پشتیانی مالی می توانند تولید خود را به ۲ برابر برسانند…

دکتر عزت اله یوسفیان/ عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

 

متاسفانه اکنون با گذشت حدود ۹۰۰ روز از عمر دولت یازدهم اقدام خاصی از سوی دولت محترم در حوزه مشکلات تولیدی کشور صورت نگرفته است. در این یادداشت سعی بر آن است تا مقداری از این مشکلات و چالش ها برملا شده و سعی در اصلاح ساختاری آن صورت گیرد.

  • هنوز مشکلات بخش تولید به طور کامل حل نشده است، به گونه ای در حوزه تولید اکنون مسئله اساسی و مشکل عمده، نقدینگی است
  • شواهاد عینی و آماری نشان میدهد بسیاری از واحدهای تولیدی با مشکل ریالی و معوقات بانکی مواجه هستند و از این منظر در تامین هزینه های خود با مشکل روبرو می باشند.
  • از سوی دیگر یکی دیگر از مسائل جدی کنونی در حوزه اقتصاد، مسئله تاثیر تحریم ها است.
  • همچنین از سوی دیگر قانون رفع موانع تولید نیز در مجلس دو ماه پیش تصویب شد و در حال حاضر منتظر عملکرد دولت و حمایت دولت از واحدهای تولیدی می باشیم.
  • اگر دولت بتواند از واحدهای تولیدی که با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد تولید می کنند، حمایت نماید، این واحد تحت پشتیانی مالی می توانند تولید خود را به ۲ برابر برسانند. دولت از طریق ارائه تسهیلات به خریداران خودرو، از بخش صنعت خودرو پشتیبانی مالی نماید.
  • اقدام اخیر دولت در اعطای تسهیلات به خریداران خودرو نشان داد حمایت مالی بسیار در حمایت از واحدهای تولیدی مفید و موثر است. اگر دولت این وام را به واحدهای تولیدی که تولیدشان متنوع است به کار ببرد مثلا برای کسانی که نیاز به لوازم برقی مانند تلویزیون، یخچال و … همین اتفاق در این بخش ها می افتد.
  • برخی این سوال را میپرسند که با توجه به اینکه دولت در حمایت مالی و اعتباری از واحدهای تولیدی با مشکل و کمبود منابع مالی مواجه است، راه حل چیست؟

قبول دارم دولت با مشکل منابع مالی مواجه است و منابع ندارد.

اما نباید فراموش کرد که دولت یک منبع مالی داشت که آن را در خصوص خودرو تخصیص داد. وقتی در خصوص خودرو این کار را انجام داد کل انبار خودروسازان خالی شد. در حاضر در شهرک های صنعتی این شرایط وجود دارد. انتظار این است که دولت در بخش شهرک های صنعتی این سیاست را ادامه دهد. دولت به دو صورت می تواند حمایت مالی خود را انجام دهد. اولین اقدام این است واحدهای تولیدی را که افزایش تولیدی دارند ارزیابی شوند و به آنها اعتبارات تخصیص یابد تا بتوانند تولیدات خود را افزایش دهند. دومین اقدام هم این است واحدهایی را که در حال تولید هستند از تولیدات شان حمایت شود. به این نحو که وقتی تولیدکننده کالای ش را وارد بازار نمود، جهت تامین هزینه های جاری از جمله حقوق کارگر، پول گاز، برق، مالیات و … یک وام تنخواه گردان تخصیص یابد.

لذا در حال حاضر واحدهای تولیدی کشور دنبال این اقدام دولت هستند. اگر این اقدام در شرایطی حال صورت گیرد قطعا تولیدات داخلی کشور دو برابر می شود.

  • باید اذعان کرد وقتی تولید کشور افزایش بیابد، اشتغال و قدرت خرید مردم نیز بالا می رود، آن زمان می توان ایجاد رقابت نمود و کیفیت کالا را بالا برد. در این صورت اقتصاد مقاومتی خودش را نشان می دهد. وقتی کالای داخلی با کالای خارجی از نظر مرغوبت و قیمت رقابت کنند در این حال اقتصاد مقاومتی شکل می گیرد. در این صورت مردم کالای داخلی را خریداری می کنند و به طرف تولید داخلی جذب می شوند این گامی به طرف اقتصاد مقاومتی است.
  • اقتصاد ایران به زودی وارد شرایط جدیدی میشود و باید از این فرصتها نهایت استفاده را کرد؛ یادمان باشد لغو تحریم ها برای اقتصاد ایران به صورت مشروط مفید است، شرایط جدید مشروط بر اینکه دولت نقدینگی متاثر از لغو تحریم ها و دریافت وجوه خارجی ها را به سمت تولید سوق دهد، می تواند برای اقتصاد کشور موثر و سودمند باشد. اما در غیر این صورت و در صورت واردات گسترده لغو تحریمهای خارجی میتواند برای اقتصاد ایران زیان بار و خطرات جبران ناپذیری اقتصاد ایران را تهدید کند.

۱۰ – دریافت نقدینگی نباید باعث شود که قضیه وام خودرو دوباره احیاء شود یعنی این نباشد وام گیرنده وام خود را دریافت کند و آن را در جایی مثل زمین، ملک و … سرمایه گذاری کند. دولت باید ترتیبی دهد که دریافت وام های جدید بر معوقات قبلی او اضافه نشود. اگر دولت به بخش تولید وام دهد و پولش را در بخش بورس، سکه، زمین و … تزریق نکند کمک بزرگی بر بخش تولید کرده و اقتصاد مقاومتی برپا می شود.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.