31 خرداد, 1394
همایش اقتصاد مقاومتی؛

همایش اقتصاد سیاسی انفعال یا اقتدار

همایش “اقتصاد سیاسی انفعال یا اقتدار” طی دو روز به بازخوانی دو موضوع مواجهه با نظام سیطه و راهکارهای پیش رو در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی می پردازد.

همایش “اقتصاد سیاسی انفعال یا اقتدار” طی دو روز به بازخوانی دو موضوع مواجهه با نظام سیطه و راهکارهای پیش رو در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی می پردازد.

همایش “اقتصاد سیاسی انفعال یا اقتدار” طی دو روز یکشنبه و دوشنبه ۳۱ خردادماه و ۱ تیر ماه، با شرکت موسسات دانشگاهی، اندیشکده ها و پژوهشکده ها بنا دارد در ۲ روز متوالی به بازخوانی دو موضوع مواجهه با نظام سلطه و راهکارهای پیش رو بپردازد.

فلسفه اصلی این همایش شرایطی است که امروزه انقلاب اسلامی در گذار  تمدنی با مسائلی در داخل و خارج از کشور با آن روبه رو است. شرایط فعلی، در جامعه بسیار حساس است چرا که از سویی بیداری اسلامی در منطقه اتفاق افتاده است، از سوی دیگر بحران اقتصاد جهانی وجود دارد. همچنین مشکلات و مسائل اقتصادی داخلی فعلی نیز بر حساسیت شرایط فعلی افزوده است.

همایش اقتصاد سیاسی انفعال یا اقتدار نقطه شروع مناسبی است تا از موضع انفعال خارج شویم و از این موضع تعامل نکنیم، این سؤال جدی است که آیا کشوری با این چنین منابع غنی لازم است که امتیازات بسیاری دهد برای اینکه مشتی دلار به دست بیاورد یا راهکار دیگری وجود دارد تا بتوانیم دست از خام فروشی برداریم و برای حل مشکلات اقتصادی اقدام نماییم.

روز اول قرار است به مبحث اقتصاد سیاسی در زمان قبل از پیروزی انقلاب، پس از پیروزی انقلاب، زمان جنگ تحمیلی و حال حاضر که با مسئله تحریم ها مواجهیم، بپردازیم و این نکته را تحلیل کنیم که آیا مواجهه اقتصادی نظام سلطه سابقه تاریخی دارد یا خیر؟

در روز دوم نیز به این مسئله می پرداخته خواهد شد که اکنون این سوال در جامعه مطرح است که مذاکرات به نتیجه برسد یا نرسد، آیا حل معضلات و مشکلات به این مذاکرات گره خورده است؟ آیا راهبرد اصلی اقتصاد توجه به درونزایی اقتصاد است و یا چشم انتظار نظام سلطه بودن؟

منبع : جهاد اقتصادی

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.