25 آذر, 1394
عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با دفاع اقتصادی:

ورود کالای خارجی بعد از برجام، امنیت اقتصادی کشور را از بین میبرد

دکتر میرمحمد صادقی، عضو اتاق بازرگانی ایران، در گفتگو با خبرنگار دفاع اقتصادی در تحلیل وضعیت کنونی امنیت اقتصادی کشور گفت: به نظر من امنیت اقتصادی از نظر بخش خصوصی نسبت به اوایل انقلاب حتی اواسط انقلاب افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به این موضوع که ضد ارزش بودن سرمایه داری در اوائل انقلاب و حتی چند سال بعد آن نیز بر افمار عمومی جامعه حاکم بود، خاطر نشان کرد: در اوایل انقلاب شرایط به گونه ای بود که اگر کسانی صاحب کارخانه بودند و یا تولیداتی انجام می دادند، در جامعه چندان عزیز و شایسته تشویق نبودند.

میرمحمد صادقی در ادامه افزود: تبلیغاتی که علیه سرمایه گذاری بود خیلی بیشتر از خدمات سرمایه گذاری در کشور بود. متاسفانه جایگاه سرمایه دار و کارخانه دار آن طور که باید باشد،‌نبود.

وی گفت: در آن زمان ارزش یک کارخانه دار کمتر از یک پزشک بود. مردم کارخانه داران را متهم می کردند به این که خون مردم را در شیشه می کنند و به حقوق مردم تجاوز می کنند.

عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح نمود: در اوائل انقلاب برخی شعارهای مرگ بر سرمایه دار و … سر می دادند و در اذعان عمومی و در اجتماعات بیشتر این صحبت ها زده می شد.

میرمحمد صادقی شرایط کنونی را متفاوت از گذشته می داند و معتقد است: در شرایط حال حاضر فرهنگ عمومی کشور، فرهنگ جامعه تغییر کرده است.

وی افزود: مردم توجه دارند که ایجاد اشتغال یک ارزش فوق العاده ای و مورد نیاز قوام اقتصادی کشور است. بنابراین هرکس در جامعه ایجاد اشتغال کند و بتواند در کنار عرضه تولید خود در داخل کشور، مبادرت به صادرات و ارزآوری برای کشور نماید، یک فرد خدمتگزار و ارزشمند محسوب می شود. لذا باید از این طبقه در چارچوب منافع ملی حمایت و قدردانی نمود.

میر محمد صادقی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا فضای کسب وکار اقتصادی به لحاظ قوام واستقلال از امنیت لازم برخوردار است یا نه، خاطر نشان کرد: امنیت اقتصادی کشور به طور کامل در فضای کشور حاکم نیست. هنوز مسائلی وجود دارد که باید اصلاح شود تا امنیت اقتصادی را تامین کند.

وی ادامه داد: مثلا تصمیماتی که دولت در خصوص تعرفه برخی از اقلام و کالاها می گیرد و آن را بالا و پایین می کند، باید کمی پخته تر باشد.

میرمحمد صادقی با بیان اینکه بعضی از تولید کنندگان و دست اندرکاران در حوزه اقتصادی از این موضوع ناراحت هستند، گفت: تغییرات در تعرفه ها، عدم ثبات در برخی رویه های اقتصادی و افزایش مالیات از جمله مسائلی است که به اقتصاد و امنیت اقتصادی کشور لطمه می زند.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به شرایط جدید اقتصادی کشور و لغو تحریم ها گفت: مسلما لغو تحریم ها و اقتصاد پسا تحریم، به امنیت اقتصادی ما کمک می کند.

میرمحمد صادقی تصریح نمود: به نظر من اگر دولت روی امید مردم و فضای عمومی جامعه کار کند، امنیت اقتصادی بیشتری ایجاد می شود. نکته بعدی دولت باید مسیر کار را مشخص کند. کشور و بازارهای ما نباید دفتر و انبار کالاهای خارجی قرار گیرد. چون کالاهای خارجی آفتش بیشتر از تحریم است. باید در کشور ما اقتصاد و تولید داخل مبنا باشد و به طرف ایجاد اشتغال و تولید برای صادرات گام برداریم. البته مشارکت با خارجی ها ضرر و زیانی نخواهد داشت مشروط به این که در ایران کالا تولید کنیم و به خارج صادر کنیم.

 

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.