22 آذر, 1394
در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان اهر مطرح شد؛

واگذاری تسهیلات اشتغال در روستاها

کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان اهر عصر یک شنبه با محوریت اشتغال روستایی و ضرورت پرداخت تسهیلات برای روستاییان و همچنین توجه به کارآفرینی و اقتصاد روستایی برگزار شد.

شهرستان اهر در آذربایجان شرقی به عنوان یکی از مهاجر خیزترین شهرستان های این استان بیش از پیش با معضل بیکاری جوانان دست به گریبان است و لزوم توجه به موضوع کارافرینی ضرورتی مضاعف در این منطقه دارد، موضوعی که مسئولان شهرستانی مرتبط با این حوزه، آن را در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان اهر مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

شهرستان اهر یکی از شهرستان های بزرگ آذربایجان شرقی است که با جمعیتی بالغ بر ۱۳۰ هزار نفر به یکی از پرجمعیت ترین شهرستان های استان تبدیل شده که ۹۰ هزار نفر در شهر اهر و ۴۰ هزار نفر نیز در روستاهای این شهرستان زندگی می کنند.

کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان اهر عصر یک شنبه با محوریت اشتغال روستایی و ضرورت پرداخت تسهیلات برای روستاییان برگزار شد.

واگذاری تسهیلات اشتغال با سود ۴ درصد در روستاهای اهر

بخشدار مرکزی شهرستان اهر در این جلسه گفت: سود تسهیلات برای ایجاد اشتغال برای روستای مرزی بدون بهره بانکی و در روستاهای محدوده شهرها با چهار درصد سود واگذارشده است.

کامل نصیری اظهار داشت: اداره کل امور روستایی برای طرح‌هایی که در حوزه شهرک‌های صنعتی باشد تسهیلاتی ارائه نمی‌کند بلکه برای روستائیان در قالب تعاملی و شرکتی تسهیلات اشتغال‌زایی ارائه می‌دهد.

بخشدار مرکزی شهرستان اهر ادامه داد: در قالب تعاونی طی زمان‌های گذشته باید ۲۰۰ عضو داشته باشند ولی اکنون با تغییر شرایط البته عضویت ۲۵ سرپرست خانوار که این تسهیلات دو سال دوران مشارکتی و یک سال دوران تنفس و پنج سال دوران بازپرداخت که از بهترین شرایط برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه سود تسهیلات برای ایجاد اشتغال برای روستای مرزی بدون بهره بانکی و در روستاهای محدوده شهرها با چهار درصد سود واگذارشده است، افزود: برای کسانی که در قالب شرکتی هستند ۴۰ درصد آورده افراد و ۶۰ درصد تسهیلات دولتی با کارمزد چهار درصد برای طرح‌های اشتغال‌زایی ارائه می‌شود.

نصیری در پایان سخنان خود بابیان اینکه یارانه‌های افراد برای تضمین بازپرداخت تسهیلات این طرح‌ها بدون ایجاد شرایط سخت در نظر گرفته‌شده است، خاطرنشان کرد: اگر حساب واریز یارانه نقدی افراد درگیر نباشد برای ضمانت طرح اشتغالی می‌توان استفاده کرد و همچنین شرایط دریافت وثیقه چندان سخت نخواهد بود.

پرداخت تسهیلات اقتصاد مقاومتی توسط سپاه اهر برای ۱۴۵ نفر

جانشین سپاه ناحیه اهر نیز در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان اهر گفت: برای ۱۴۵ نفر یک میلیارد و ۸۶۳ میلیون تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی توسط سپاه ناحیه اهر پرداخت‌شده است.

سرهنگ عزتی سپس اظهار داشت: تسهیلات مالی برای بسیجیان و غیر بسیجیان در جهت اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی طی سال جاری در اغلب زمینه‌ها ارائه‌شده است.

جانشین سپاه ناحیه اهر با اشاره به اینکه پرورش زنبورعسل برای ۲۴ نفر ۳۷۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت‌شده است، افزود: در پرورش ماهی برای ۵ نفر حدود ۱۲۵ میلیون تومان، در بخش قالی‌بافی ۳۲۸ میلیون تومان برای ۴۴ نفر در راستای اقتصاد مقاومتی از تسهیلات بهره‌مند شده‌اند.

وی ادامه داد: دامداری سبک و سنگین برای ۵۴ نفر ۷۷۵ میلیون تومان، اصلاح و احیای باغات برای ۱۳ نفر حدوداً ۱۷۵ میلیون تومان، پرورش مرغ بومی برای ۴ نفر ۱۷۵ میلیون تومان و بسته‌بندی حبوبات تنها برای یک نفر ۱۰ میلیون تومان وام پرداخت‌شده است.

عزتی بابیان اینکه جمعاً برای ۱۴۵ نفر یک میلیارد و ۸۶۳ میلیون تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی توسط سپاه ناحیه اهر پرداخت‌شده است، اضافه کرد: این تسهیلات در راستای اشتغال‌زایی و کمک معیشتی در خصوص تصویب طرح‌های پیشنهادی و کارآمدی پروژه‌ها ارائه‌شده است.

جانشین سپاه ناحیه اهر در پایان خاطرنشان کرد: ارائه تسهیلات برای افراد واجد شرایط در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی ادامه داشته و هر مقداری که بتوانیم ارائه دهیم تسهیلات جدیدی نیز جذب خواهد شد.

ارائه تسهیلات ۱۱۰ میلیون تومانی برای اشتغال افراد تحت پوشش بنیاد شهید

رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اهر نیز در ادامه این جلسه گفت: امسال ۱۱۰ میلیون تومان برای طرح‌های اشتغال دامداری و دام‌پروری دام‌های بومی توسط بانک توسعه تعاون به افراد تحت پوشش بنیاد شهید شهرستان اهر تسهیلات اشتغال ارائه‌شده است.

احمد ابراهیمی همچنین اظهار داشت: بنیاد شهید اهر درزمینهٔ اشتغال افراد تحت پوشش، در قالب سهمیه ۲۵ درصد استخدام به دستگاه‌های دولتی، ارائه وام اشتغال توسط بانک‌های عامل و مشاغل خانگی عملکرد مطلوبی از خود بجای گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران و خانواده شهدا طی سال جاری ۶۵ نفر از شهرستان اهر به دستگاه‌های دولتی معرفی و استخدام‌شده‌اند، افزود: امسال ۱۱۰ میلیون تومان برای طرح‌های اشتغال دامداری و دام‌پروری دام‌های بومی توسط بانک توسعه تعاون به افراد تحت پوشش بنیاد شهید شهرستان اهر تسهیلات اشتغال ارائه‌شده است.

ابراهیمی ۱۰ میلیون الی ۳۰ میلیون تومان را بیشترین سقف وام‌های اشتغال‌زایی بنیاد شهید اهر دانست، ادامه داد: یک نفر از افراد تحت پوشش تسهیلاتی در حدود ۲۰ میلیون تومان از منابع مالی سپاه ناحیه اهر بهره‌مند شده و این مبلغ از طریق بانک مهر اقتصاد تخصیص‌یافته است.

رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اهر با انتقاد از اینکه مردم از وام‌های با سود بالای مشاغل خانگی اداره بنیاد شهید اهر استقبال نکرده‌اند، بیان کرد: اسماً وام‌های مشاغل خانگی با نرخ سود ۲۱ درصد بوده که با تکمیل پرونده این رقم به ۲۵ درصد نیز می‌رسد و به همین دلیل افراد نیازمند به این تسهیلات استقبال چندانی نمی‌کنند.

وی بابیان اینکه طی سال گذشته هفت نفر از مجموع ۲۵ نفر تحت پوشش بنیاد شهید اهر نتوانستند وام مشاغل خانگی دریافت کنند، اضافه کرد: امسال تنها ۴۰ میلیون تومان برای ارائه تسهیلات مشاغل خانگی توسط اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اهر اختصاص‌یافته که ۲۴ میلیون تومان نزد بانک ملی و ۱۶ میلیون تومان از طریق بانک صادرات ارائه می‌شود.

ابراهیمی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر برای ۹ نفر پرونده وام دریافت مشاغل خانگی در بنیاد شهید اهر تشکیل‌شده است، اظهار کرد: اگر بانک‌های طرف قرارداد در جهت ارائه تسهیلات اعلام آمادگی کنند ما در اسرع وقت مابقی متقاضیان را در راستای بهره‌مندی از وام‌های مشاغل خانگی معرفی خواهیم کرد.

رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اهر با تأکید بر اینکه اعتبار تخصیص‌یافته برای مشاغل خانگی به مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرداخت شود، خاطرنشان کرد: تسریع در ارائه وام به متقاضیان تسهیلات مشاغل خانگی موردتوجه بانک‌ها قرار گیرد نه‌تنها از هزینه‌های فرد متقاضی کاسته شده بلکه در اجرای طرح‌های اشتغال‌زا نیز سرعت خواهد گرفت.

با همه این اوصاف انتظار می رود تا با عزمی جدی شاهد برنامه ریزی عملی برای اشتغال جوانان در روستاها و شهرهای محل زندگی خود باشیم تا از مهاجرت آنها به دیگر شهرها جلوگیری شود.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.