21 آذر, 1394
مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت در گفتگو با دفاع اقتصادی:

خام فروشی نفت سیاستی ضد استقلال اقتصادی است

احمد قلعه بانی، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران، در گفتگو با خبرنگار دفاع اقتصادی با بیان اینکه یکی از الزامات اساسی اقتصاد ایران به ویژه در حوزه اقتصاد منابع ملی از جمله نفت و گاز، توقف سیاست خام فروشی است، گفت: در هر کشوری، جهت تقویت استقلال اقتصادی کشور، تولیدات را به سمت ارزش افزوده بیشتر سوق می دهند.

وی گفت: هرچه از مواد اولیه به سمت محصول نهایی حرکت کنیم، ارزش آفرینی در اقتصاد کشور افزایش خواهد یافت. در تک تک ارزش افزوده های ایجاد شده در فرایند تولید، نهاده های اقتصادی بیشتری منتفع می شوند و لذا از این منظر است که همواره توصیه به توسعهد ارزش افزوده در فرایند تولید می شود.

مهندس احمد قلعه بانی با بیان اینکه اشتغال زایی یکی از اصلی ترین مزیت های ایجاد ارزش افزوده است، گفت: در حال حاضر که کشور با مشکل بیکاری مواجه است، حرکت به سمت ایجاد ارزش افزوده بیشتر به توسعه اشتغال در کشور کمک می کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در دنیا کشورها به دنبال آن هستند که مواد اولیه را وارد کنند و سپس با ایجاد ارزش افزوده بر روی آن به توسعه ظرفیت های اقتصادی خود بیفزایند. ظرفیت هایی از جمله اشتغال، تقویت تولید ملی، صادرات و …

مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران تصریح نمود: طبیعتا هر چه به سمت کالای ساخته شده، فرصت بیشتری برای اشتغال، رشد و توسعه، افزایش راندمان منابع ملی مان خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت توسعه خام فروشی، سیاستی ضداستقلال اقتصادی است؟ خاطر نشان کرد: به نظرم توسعه خام فروشی به طور قطع و یقین سیاستی ضد استقلال اقتصادی کشور است. زمانی که اقتصاد کشور بر مبنای توسعه کالای ساخته شده و ایجاد ارزش افزوده باشد، مسلما قدرت اقتصادی کشور در مقابله با نوسانات اقتصادی بیشتر خواهد بود.

مهندس قلعه بانی گفت: به طور مثال در نفت خام، کشور می تواند نفت خام را به ۷۰ الی ۸۰ پالایشگاه در دنیا بفروشد ولی اگر گازوئیل و بنزین تولید نماید، تولیدات خود را به بسیاری از کشورهای دنیا می توانیم بفروشیم که ارزش افزوده و منافع اقتصادی آن چندین برابر خام فروشی است. دردنیا بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه ایران، کشورهای آفریقایی، واردکننده فرآورده های نفتی می باشند.

وی افزود: در بهترین حالت می توان صادرات نفت را دو برابر نمود در حالی که می توان نفت خام به محصولات و فرآورده نفتی بسیاری تبدیل و صادرات نمود. در بخش معدنی و در بخش پتروشیمی نیز چنین ظرفیتی وجود دارد. به طور مثال یکی از مواد اولیه پتروشیمی، متانول است. اگر متانول را به محصولات پایین دستی تبدیل کرد و صادرات نمود، ارزش افزوده چندین برابری نسبت به فروش خود متانول نصیب کشور می گردد.

قلعه بانی در پاسخ به این سوال که چرا علی رغم تاکیدات فراوان در خصوص کاهش و توقف سیاست خام فروشی هنوز نتوانسته ایم این سیاست را عملیاتی کنیم، گفت: به نظر من در برخی از بخش ها، سلیقه ای عمل می شود و هیچ راهبرد منسجمی برای توسعه پایدار در کشور وجود ندارد. هر دولتی یک سیاستی دارد و قوانین هم چندان شفاف نیست. اگر این مسائل به ویژه سیاست های راهبردی کشور مشخص شود، می توان امید به تحقق سیاست کاهش و توقف خام فروشی داشت.

وی با بیان این مطلب که دوران پساتحریم را پیش رو داریم، تاکید کرد: به نظر من در شرایط جدید اقتصاد ایران، خام فروشی باز هم یک تهدید است. ۱۰۰ سال است منابع نفتی داریم ولی هیچ وقت نتوانستیم اقتصاد را به درستی اداره کنیم. طبیعتا خام فروشی یک راهبرد برای تامین نقدینگی کوتاه مدت دولت است ولی در بلندمدت یک سّم است. در دوران جدید اقتصادی هم نباید شتاب زده عمل کنیم بلکه باید یک راهبرد مشخصی برای توسعه بسترهای جهت خصوصی سازی مهیا کنیم و همچنین قوانین را نیز اصلاح و شفاف نماییم.

 

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.