22 آذر, 1394

توجه به صنعت و تولید علت انتزاع است

یک کارشناس با بیان اینکه ادغام بخش بازرگانی در وزارت اقتصاد موضوع جدیدی نیست و در دنیا سابقه دارد، گفت: به نظر می‌رسد یکی از دلایل توجه به صنعت و تولید بوده است.

محمدرضا نادری در پاسخ به این سوال که آیا انتزاع بخش بازرگانی از وزارت صنعت و ادغام آن در وزارت اقتصاد براساس پیش‌نویس لایحه برنامه ششم توسعه می‌تواند مفید باشد، اظهار داشت: این موضوع در دنیا بی‌سابقه نیست و برخی از کشورهای دنیا تجارت خارجی خود را زیر مجموعه وزارت اقتصاد گنجانده‌اند و با توجه به سیاست‌گذاری‌هایی که از سوی این وزارتخانه در مورد مباحث اقتصادی می‌شود، می‌تواند تصمیمات واحد بگیرد.

معاون سابق امور گمرکی گمرک ایران با بیان اینکه ادغام بخش بازرگانی در وزارت اقتصاد در دنیا موضوع جدیدی نیست، یادآور شد: به نظر می‌رسد یکی از رویکردهای دولت در بخش وزارت صنعت و معدن توجه به بخش تولید و صنعت باشد، تا بنا به رویکرد اقتصاد مقاومتی این بخش پررنگ‌تر شود.

وی با اشاره به اینکه شرح وظایف وزارت بازرگانی گسترده است و درگیر با دیگر دستگاه‌های اجرایی خواهد بود، تصریح کرد: یکی از مهمترین مباحث مربوط به بازرگانی موضوع تنظیم بازار بوده که فرایند مبسوطی دارد و در عین حال باید با سیاستهای برنامه و اهداف کلان دولت همخوانی داشته باشد.

نادری تاکید کرد: البته محدود کردن صادرات به مفهوم تنظیم بازار و یا توجه به واردات همه از مباحثی است که باید در بخش بازرگانی به آن توجه شود.

این کارشناس تجارت خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوان به مفید بودن ادغام بخش بازرگانی در وزارت اقتصاد رسید، باید بحث و بررسی و نظرات کارشناسی دقیق در این باره انجام شود.

به گزارش فارس، پیش از این وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره شایعه مطرح شده مبنی بر ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت در وزارت اقتصاد گفته بود این موضوع شایعه است و وزارت اقتصاد به اندازه کافی بزرگ بوده و قطعاً افزایش حجم این وزارتخانه در حوزه‌های اجرایی به صلاح نیست، شاید برای فعالیت بهتر وزارتخانه لازم باشد که وزارت اقتصاد کوچکتر شود، چرا که هم‌اکنون این وزارتخانه ۵۲ زیرمجموعه دارد.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.