9 آذر, 1394
معاون وزیر جهاد کشاورزی :

تولید شیر با مشکل مواجه می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه طرح خرید تضمینی (حمایتی) شیرخام در راستای حمایت از تولید‌کنندگان سال گذشته به سازمان تعاون روستایی محول شد، گفت: این سازمان باید پاسخگوی جزئیات طرح باشد و اطلاعی از توقف آن ندارم.

حسن رکنی معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در مورد متوقف شدن طرح خرید تضمینی (حمایتی) شیرخام، گفت: در این مورد مطالبی را شنیده‌ام ولی اطلاعی از موضوع ندارم.

وی با تأکید بر اینکه سازمان تعاون روستایی سال ۹۳ از سوی وزیر به عنوان مباشر طرح خرید تضمینی (حمایتی) شیرخام تعیین شد، اظهار داشت: تمامی مباحث مربوط به خرید تضمینی (حمایتی) شیرخام مربوط به سازمان تعاون روستایی است و مدیرعامل این سازمان هم باید در این رابطه پاسخگو باشد.

رکنی در پاسخ به این سؤال که شما به عنوان معاونت امور دام وزارت جهاد چگونه از متوقف شدن طرح خرید تضمینی (شیر) مطلع نیستید، گفت: وزیر جهاد کشاورزی برای حمایت از تولید‌کنندگان شیرخام با استفاده از اختیارات خود این کار را به سازمان تعاون روستایی محول کرد.

وی افزود: بنابراین اگر موضوع خرید و یا بحث‌هایی حمایتی به یک سازمان یا بنگاهی توسط وزیر سپرده شود همان سازمان باید در رابطه با آن موضوع پاسخگو باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: سال گذشته خرید تضمینی شیر به سازمان تعاون روستایی واگذار شد و امسال هم مصوبه یا بخشنامه‌ای در این رابطه به معاونت امور دام ارجاع داده نشده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین در مورد مصوبه اجرا نشده دولت در تیرماه ۹۳ مبنی بر خرید شیرخام به قیمت هر کیلو ۱۴۴۰ تومان گفت: مصوبه ستاد تنظیم بازار یک مصوبه قانونمند است که باید اجرایی شود.

رکنی افزود: اگرچه کشمکشی  در رابطه با اجرای مصوبه بین صنایع لبنی و دامداران وجود دارد و صنایع از اجرای این مصوبه امتناع می‌کنند، اما در مصوبه دولت در مورد خرید شیرخام به قیمت ۱۴۴۰ تومان یک بند ذکر شده که بر اساس آن باید مصوبه توسط سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان عملیاتی شود.

 وی افزود: مسئول عملیاتی کردن و نظارت بر حسن اجرای این مصوبه سازمان حمایت است و  باید این موضوع از آنان مطالبه شود.

رکنی بیان داشت: استمرار خرید شیر‌خام به قیمت کمتر از ۱۴۴۰ تومان و ضرر و زیان تولید‌کنندگان، تولید این محصول را با مشکل مواجه می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: اصرار دارم سازمان حمایت تکلیفی را که دولت به آنها محول کرده است را اجرایی کند.

براساس این گزارش تیرماه سال ۹۳ دولت مصوبه خرید شیرخام را به قیمت ۱۴۴۰ تومان ابلاغ کرد اما از آن تاریخ تاکنون به علت امتناع صنایع لبنی از خرید شیرخام با قیمت مذکور این مصوبه به اجرا در نیامده است.

در این راستا و برای حمایت از تولید‌کنندگان وزارت جهاد طرحی را به سازمان تعاون روستایی برای خرید شیرمازاد از بازار با قیمت ۱۴۴۰ تومان محول کرد که از حدود ۲ هفته گذشته این طرح متوقف شده است.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.