8 آذر, 1394
جدیدترین گزارش‌ شرکت نفتی «اِنی»

صعود ۲ پله‌ای ایران در تولید میعانات گازی

شرکت انی در جدیدترین گزارش خود تولید میعانات گازی ایران در سال ۲۰۱۴ را روزانه ۶۳۰ هزار بشکه تخمین زد و اعلام کرد رتبه ایران با دو پله صعود به ششم جهان ارتقا یافته است.

شرکت ایتالیایی «انی» در جدیدترین گزارش از سری گزارش‌های بررسی وضعیت نفت و گاز در جهان، میزان تولید ان‌جی‌ال در میان ۱۰ کشور نخست در این زمینه را بررسی کرده است.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۴، در جهان ۱۲ میلیون و ۳۰۷ هزار بشکه ان‌جی‌ال در روز در جهان تولید شده است که نسبت به سال ۲۰۱۳ با افزایش ۵ درصدی روبرو شده است.

سهم ایران از این میزان، تولید روزانه ۶۳۰ هزار بشکه بشکه ان‌جی‌ال بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۳، افزایش ۳٫۹ درصدی داشته است.

تولید ان‌جی‌ال ایران در بازه ۱۴ سال اخیر از افزایش ۱۶٫۴ درصدی برخوردار شده است. به این ترتیب ایران در سال ۲۰۱۴ از این نظر در جایگاه ششم جهان قرار گرفته است که نسبت به سال گذشته ۲ پله صعود را نشان می‌دهد.

سهم ایران از تولید ال‌ان‌جی کل جهان در سال ۲۰۱۴ نیز از ۳٫۹ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۵٫۱ درصد افزایش یافته است.

تولید ان‌جی‌ال ایران در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال ۲۰۱۲ با کاهش ۴٫۶ درصدی مواجه شده بود.

 آمریکا با تولید ۲ میلیون و ۹۶۴ هزار بشکه در روز و عربستان با تولید یک میلیون و ۸۲۸ هزار بشکه نفت در جایگاه‌های اول و دوم قرار گرفته‌اند. قطر نیز با تولید یک میلیون و ۱۷۴ هزار بشکه در روز در جایگاه سوم قرار دارد.

بر اساس برآوردهای این شرکت ایتالیایی، روسیه که سال ۲۰۱۳ در جایگاه پنجم قرار داشت در سال ۲۰۱۴ در جایگاه دهم قرار گرفته است.

ده کشور نخست تولیدکننده ان‌جی‌ال در جهان عبارتند از، آمریکا، عربستان، قطر، امارات، کانادا، ایران، نیجریه، الجزایر، مکزیک و روسیه.

ان‌جی‌ال نوعی خوراک پتروشیمی‌هاست که از میعان گازهای همراه نفت در میادین به دست می‌آید.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.