8 آذر, 1394
جدیدترین گزارش‌ شرکت نفتی «اِنی»

ایران با ۳۴٫۲ تریلیون متر مکعب دومین کشور بزرگ صاحب ذخایر گازی جهان

شرکت نفتی ایتالیایی اِنی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد ایران با دارا بودن حدود ۱۷ درصد کل ذخایر گازی جهان در سال ۲۰۱۴ یعنی برابر با ۳۴ تریلیون و ۲۰ میلیارد مترمکعب، همچنان دومین کشور بزرگ دارای ذخایر گازی جهان باقی ماند.

شرکت ایتالیایی «اِنی» سومین شرکت بزرگ نفتی اروپا در جدیدترین گزارش خود در مورد ذخایر گازی جهان در سال ۲۰۱۴، اعلام کرد که ذخایر گازی ایران در این سال نسبت به سال پیش از آن رشدی نداشته و ۳۴ تریلیون و ۲۰میلیارد مترمکعب است.

البته سال گذشته این گزارش ذخایر گازی ایران در سال ۲۰۱۳ را ۳۳ تریلیون و ۹۴۸ میلیارد مترمکعب برآورد کرده بود که این رقم در گزارش امسال تصحیح و ۳۴ تریلیون و ۲۰ میلیارد مترمکعب عنوان شده است. به این ترتیب رقم ذخایر سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ یکسان اعلام شده است.

گزارش گازی ایران در سال ۲۰۱۳ نسبت سال ۲۰۱۲ رشد ۰٫۵ درصدی داشت.

بر این اساس، این شرکت ایران را از نظر ذخایر گازی، در سال ۲۰۱۴ همانند ۲ سال پیش در جایگاه دوم جهان قرار داده است. همچنین میزان ذخایر ایران در مدت زمان سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ با رشد ۱٫۸ درصدی روبرو شده است.

بر اساس این گزارش، میزان ذخایر گازی جهان در سال ۲۰۱۴ برابر با ۲۰۱ تریلیون و ۷۷۱ میلیارد مترمکعب بوده است که ۱۵۸ تریلیون و ۱۲۳ میلیارد مترمکعب از این ذخایر به ۱۰ کشور نخست دارای ذخایر جهان و ۴۳ تریلیون و ۶۴۸ میلیارد مترمکعب از این ذخایر به باقی کشورهای جهان تعلق دارد.

بر اساس این گزارش، میزان ذخایر گازی جهان در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش ۰٫۵ درصدی و در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ رشد ۱٫۷ درصدی داشته است.

به گزارش «اِنی»، ده کشور نخست دارای ذخایر گازی در جهان در سال ۲۰۱۴ به ترتیب روسیه با ۴۹ تریلیون و ۸۹۶ میلیارد، ایران با ۳۴ تریلیون و ۲۰ میلیارد، قطر با ۲۵ تریلیون و ۵۳۱ میلیارد، آمریکا با ۹ تریلیون و ۹۶۰ میلیارد، ترکمنستان با ۹ تریلیون و ۹۰۴ میلیارد، عربستان با ۸ تریلیون و ۴۸۹ میلیارد، امارات با ۶ تریلیون و ۹۱ میلیارد، ونزوئلا با ۵ تریلیون و ۶۱۷ میلیارد، نیجریه با ۵ تریلیون و ۱۱۱ میلیارد و الجزایر با ۴ تریلیون و ۵۰۴ میلیارد متر مکعب عنوان شده‌اند.

بر این اساس، ذخایر گاز روسیه ۲۴٫۷ درصد، ایران ۱۶٫۹ درصد، قطر ۱۲٫۲ درصد کل ذخایر جهان را تشکیل می‌دهند.

در ادامه این گزارش آمده است، ایران در سال ۲۰۱۴ از لحاظ ذخایر گازی خاورمیانه جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است و قطر و عربستان به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

شرکت «»اِنی» شرکت ایتالیایی فعال در صنعت نفت و گاز است، که در ۷۹ کشور جهان شعبه دارد. این شرکت بزرگترین شرکت صنعتی ایتالیا است، که ۳۰٫۳ درصد سهام این شرکت متعلق به دولت ایتالیا است .

این شرکت در سال ۲۰۰۷ از نظر تولید نفت و گاز طبیعی، به عنوان سومین شرکت بزرگ نفتی اروپا پس از «رویال داچ شل» و «توتال» شناخته شد.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.