6 آذر, 1394
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت:

هزینه پائین تولید نفت مزیت ایران در پساتحریم است

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران از هزینه پایین تولید نفت به عنوان مزیت ایران در دوران پسا‌تحریم یاد کرد و گفت: ایران می‌تواند امنیت عرضه نفت و گاز جهان را در بلندمدت تامین کند.

سیدمحسن قمصری با بیان این که ناظران بازار نفت و انرژی به خوبی مطلع هستند این روزها بازارهای نفت خام و انرژی متحیر از کاهش های شدید قیمت است، گفت: از این رو هم اکنون نگران نوسانات بسیار شدید و بی منطق قیمت‌ها بوده و همچنان سطح قیمت های بازار را به شدت نزولی برآورد می کنند.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام این که در چنین شرایطی توسعه و تولید از میادین نفت و گاز به چالشی بزرگ برای ناظران بازار، مدیران شرکت‌های نفتی، مقامات کشورها و تامین کنندگان انرژی تبدیل شده است، تصریح کرد: از سوی دیگر هزینه های سنگین توسعه میادین و تولید نفت و گاز باعث نگرانی سرمایه گذاران در مورد چگونگی بازیافت سرمایه ها است.

این مقام مسئول ادامه داد: از طرف دیگر هم اطمینان از سطح قیمت ها و احتمال کاهش بیشتر قیمت ها و پیش بینی های متعدد تحلیلگران بی طرف بازار مبنی بر احتمال بسیار ضعیف برگشت بازار یا افزایش قیمت‌ها باعث تردید سرمایه گذاران به سرمایه گذاری بیشتر در زمینه توسعه میادین و تولید نفت وگاز شده است .

وی با بیان این که طبیعی است که تداوم چنین شرایطی می تواند آینده تامین انرژی جهان را با مشکل جدی روبرو کرده و باعث نابسامانی‌های ناخواسته ای دراین بازار شود، تاکید کرد: با توجه به این که دراین شرایط به نظر نمی رسد امکان افزایش قیمت ها به راحتی در دسترس باشد و پیش بینی ها نیز این موضوع را مورد تایید دارد از این رو به نظر می رسد که تنها راه رسیدن به تعادل و تامین مطمئن انرژی جهان از راه کاهش هزینه های تولید مقدور خواهد بود.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با یادآوری این که گستردگی میادین تولید و شرایط حاکم بر تولید به گونه ای است که به نظر نمی رسد کاهش هزینه های تولید از طریق کاهش های بطئی لوازم تولید مقدور باشد، تبیین کرد: بنابراین طبیعتا توجه مدیران بازارهای انرژی متوجه میادینی خواهد بود که با هزینه های بسیار کم و قابل توجیه از نظر سرمایه گذاران می توانند تولید کافی و قابل اطمینانی را در بازه های زمانی بلند مدت داشته باشند.

قمصری با تاکید بر این که با توجه به موارد فوق و با توجه به این که ایران یکی از مناطقی است که ضمن دارا بودن منابع عظیم نفت و گاز از مزیت بسیار خوب تولید با هزینه های بسیار پائین برخوردار است، افزود: از آن جا که توافقات اخیر سیاسی بین ایران و کشورهای ۱+۵ هم شرایط را برای حضور شرکت های نفتی جهت سرمایه گذاری در میادین عظیم نفت و گاز ایران فراهم کرده است درنظر است تا قراردادهای جدیدی امکان همکاری با سرمایه گذاران نفتی در میادین نفت و گاز را فراهم کند.

وی با بیان این که قراردادهای جدید نفتی ایران با عنوان قرارداد های IPC معرفی شده تا در حد امکان به رسالت خود در زمینه تامین انرژی مورد نیاز دنیا عمل کنیم، خاطرنشان کرد: قراردادهای جدید IPC که رونمایی خواهند شد به گونه ای طراحی شده است تا ضمن جلب اطمینان و نظر سرمایه گذاران بتوانند باعث اطمینان خاطر مصرف کنندگان انرژی در سراسر جهان از تداوم تامین انرژی مطمئن در بلند مدت از میادین عظیم نفت و گاز ایران باشد .

 

منبع : روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.