6 آذر, 1394
مشاور اقتصادی رئیس جمهور اعلام کرد

تامین ۵۳ درصد از منابع دولت از درآمدهای نفتی

مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفت: در طول ۲۴ سال گذشته حدود ۵۳ درصد منابع دولت از صنعت نفت تامین شده که دولت آن را در بخش‌های مختلف هزینه کرده است.

مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور در کنفرانس بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی با اشاره به اینکه سهم بخش نفت در تولید ناخالص ملی هیچگاه از ۱۰ درصد کمتر نبوده است گفت: نفت همواره نقشی تعیین کننده در اقتصاد ایران ایفا کرده و دولت از درآمد حاصل از نفت برای سرمایه گذاری در بخش های زیربنایی و خدمات اجتماعی استفاده کرده است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور اضافه کرد: در طول ۲۴ سال گذشته حدود ۵۳ درصد منابع دولت از صنعت نفت تامین شده که دولت آن را در بخش های مختلف هزینه کرده است.

نیلی با یادآوری اینکه درآمد نفتی کشور حاصل میزان تولید و قیمت در بازارهای جهانی است، گفت: تولید نفت ایران در سال های مختلف بین ۳٫۵ تا ۴٫۵ میلیون بشکه ثابت مانده که سبب شده است درآمدهای نفتی ایران از نوسانات قیمت، تاثیر زیادی بگیرد.

مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری گفت: با وجود این که نفت سهم اصلی را در سرمایه گذاری بخش های مختلف داشته اما سهم خود بخش نفت از سرمایه گذاری بسیار پایین بوده است.

نیلی با تاکید بر ضرورت افزایش سرمایه گذاری در بخش نفت اظهار داشت: در اسناد بالادستی کشور نیز بر جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تاکید شده است.

مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری گفت: در اسناد بالادستی، شرایط مناسبی برای جذب سرمایه گذاری خارجی پیش بینی شده است.

نیلی اضافه کرد: روند نزولی نرخ تورم فضای امیدوارکننده ای را برای ورود سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده زیرا سرمایه گذاران به وجود تورم در یک کشور اهمیت زیادی می دهند.

وی افزود: برآورد مجامع اقتصادی بین المللی و داخلی نشان می‌دهد که در سال ۹۵ شاهد یک رشد اقتصادی مناسب و مطلوبی خواهیم بود.

وی اظهارداشت: بررسی ها حاکی است بخش نفت در سال ۲۰۱۶ نقش بهتری را در اقتصاد کشور ایفا می کند.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.