6 آذر, 1394
معاون وزیر نفت:

توانمندی شرکت‌های نفتی ایرانی از دستاوردهای تحریم است

معاون وزیر نفت با اشاره به تاثیر مثبت تحریم‌ها در اقتصاد ایران گفت: صنعت نفت ایران توانست در دوران تحریم‌ها توانمند شود و از طرفی وابستگی بودجه به نفت نیز کاهش یافت.

امیرحسین زمانی‌نیا در کنفرانس بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی ایران با اشاره دستیابی به توافق هسته ای و برجام گفت: فرصت های فراهم شده از برجام برای کشور و ضرورت پیوستگی بین اقتصاد ایران و جهان، تضمینی خواهد بود که تحریم ها بازنگردد.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه های مختلف در کشور تلاش می کنند تا برای جذب سرمایه گذاری خارجی اعتمادآفرینی کنند.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در ادامه با بیان برخی از مزیت های ایران در نبرد سرمایه گذاری خارجی گفت: ثبات داخلی، امنیت استقرار قوه قضائیه و رویکرد سیاست خارجی از جمله شاخص هایی هستد که سرمایه گذاران در زمان ورود به یک کشور به آن توجه دارند.

زمانی نیا با بیان اینکه ایران در مقایسه با سایر کشورهای منطقه از شرایط مطلوب تری برای جذب سرمایه گذاری برخوردار است، اضافه کرد: در میان ۲۰ کشور منطقه، ایران رتبه چهارم را در سهولت شرایط کسب و کار دارد.

وی در ادامه به نقش شفافیت اقتصادی و مبارزه با فساد در جذب سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته به دلیل ایجاد شرایط سیاسی مناسب و پایین آمدن آستانه تحمل فساد در کشور، افکار عمومی توجه بیشتری به موضوع فساد داشته است.

وی گفت: همچنین در دو سال گذشته با کنترل نوسانات نرخ ارز و ایجاد ثبات، شرایط برای ورود سرمایه خارجی تسهیل شده است.

معاون وزیر نفت وجود سواحل طولانی، امنیت مسیرهای نفت و گاز، برخورداری از نیروی جوان تحصیلکرده و پایین بودن هزینه تولید را از جمله مزیت های ایران در منطقه برشمرد.

این مقام مسئول ادامه داد: با وجود اینکه ۹ درصد ذخایر شناخته شده نفت در ایران است، اما فقط سه درصد تولید نفت دنیا به کشورمان اختصاص دارد.

وی افزود: همچنین با وجود برخورداری از  ۱۸ درصد ذخایر گازی دنیا، فقط پنج درصد گاز جهان را تولید می کنیم.

زمانی نیا اظهار داشت: کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی فرصت بسیار خوبی را برای جذب سرمایه گذاری خارجی در خاورمیانه و به ویژه ایران فراهم کرده است.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت اضافه کرد: هرچند تحریم ها صدمه های زیادی به کشور ما وارد کرده اما برخی فرصت ها را نیز ایجاد و سبب تقویت سازندگان داخلی و کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی شد؛ به طوری که سهم نفت در بودجه جاری کشور به کمتر از ۴۰ کاهش یافته است.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.