9 آذر, 1394

عرضه لوازم خانگی خارجی در بسته خروج از رکود

کارشناس صنعت از عرضه لوازم خانگی خارجی در طرح فروش اقساطی کالا با کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی خبر داد.

علیرضا یوسفی، اظهار داشت: در اجرای طرح عرضه کالای ایرانی با کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی این امکان وجود دارد که فروشندگان، کالای خارجی را به مشتریان عرضه کنند اما بابت آن، فاکتور فروش محصول ایرانی صادر کنند.

وی تصریح کرد: به این ترتیب مشتریان می‌توانند از تسهیلات بانکی برای خرید لوازم خانگی خارجی نیز استفاده کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نمایندگی‌های فروش شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی، علاوه بر محصولات شرکت، کالاهای خارجی نیز می‌فروشند که از این طریق کالای خارجی به جای محصول ایرانی به مشتری عرضه می‌شود.

یوسفی اظهار داشت: بعضی از مراکز عرضه کالا در واقع نماینده فروش محصولات چند شرکت هستند که در بین آنها محصولات شرکت‌های داخلی و خارجی وجود دارد.

وی افزود: هیچ الزامی وجود ندارد که نمایندگی‌های معرفی‌شده برای عرضه کالا فقط نماینده فروش کالای ایرانی باشند.

وی اظهار داشت: برای حضور در طرح فروش اقساطی لوازم خانگی فقط ارائه جواز تولید به وزارت صنعت نیاز است، اما هیچ تحقیقی در مورد اینکه کالای مدنظر چه میزان ساخت داخل و چه میزان مونتاژکاری است، صورت نمی‌گیرد.

این کارشناس بخش صنعت درمورد بحث‌های مطرح‌ شده مبنی بر اینکه بانک‌های عامل برای اجرای طرح فروش اقساطی کالا به دنبال دریافت سود ۹ درصدی از تولیدکنندگان هستند، گفت: اگر قرار باشد تولیدکننده ۹ درصد سود به بانک بپردازد، قیمت محصولاتش را ۱۲ درصد افزایش خواهد داد تا جبران هزینه تولید صورت گیرد.

وی در ادامه با اشاره به‌ وجود برخی موانع در ترخیص مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌های لوازم خانگی، گفت:‌ برای ترخیص کالا از برخی گمرکات برخورد سلیقه‌ای می‌شود، به‌ طوری‌ که با وجود صدور قبضِ انبار قابل معامله، اجازه ترخیص داده نمی‌شود و همین مسئله باعث تأخیر در تولید کارخانه‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: این تأخیر هزینه بالایی را برای تولیدکنندگان بابت معطل ماندن در گمرک به همراه دارد.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.