8 آذر, 1394

معضل بیکاری در دستور کار

نشست شورای عالی اشتغال به ریاست رئیس‌جمهور با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دیگر مسئولان فردا برگزار می‌شود.

شورای عالی اشتغال در حوزه سیاستگذاری بازار کار ایران ماهانه تشکیل جلسه می‌دهد و مصوبات آن در دستگاه‌های اجرایی قابل پیگیری است.

براساس این گزارش، فردا این نشست با ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزار خواهد شد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر مسئولان نیز شرکت خواهند کرد.

بنا بر این گزارش، طبق گفته کوروش پرند معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم‌اکنون ۴۰ میلیون نفر نیروی غیرفعال در کشور وجود دارد و جمعیت فعال نیز طبق آمارها در سال ۹۳ حدود ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده است.

پرند تأکید کرد: نیروی فعال کشور طبق بررسی‌های وزارت کار در سال ۱۴۰۰ باید به ۳۵ میلیون نفر افزایش یابد.

به گزارش فارس، یکی از دستورکارهای نشست فردای شورای عالی اشتغال، بررسی مشاغل خرد و کوچک و خانگی و مهارت‌آموزی در حوزه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی خواهد بود.

* شورایعالی اشتغال چه وظایفی دارد؟

به منظور بررسی عرضه و تقاضای بازار کار و همچنین ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌هایی که تصمیمات آنها موثر بر عرضه و تقاضای بازار کار و اشتغال و بیکاری است، قانون تشکیل شورای عالی اشتغال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

بر اساس قانون تشکیل شورای اشتغال، وظایفی به شرح زیر بر عهده آن گذاشته شده است.

– ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف در زمینه عرضه و تقاضای بازار کار و نظارت بر عملکرد این دستگاه‌ها در زمینه اشتغال.
– تعیین­ سهمیه فرصت‌های شغلی در بخش‌های مختلف اقتصادی با رعایت مقررات مرتبط.
– برنامه‌ریزی و تعیین راه‌کارهای عملی برای رشد و توسعه اشتغال در روستاها، شهرهای کوچک و گروه‌های خاص با رعایت مقررات.
– ایجاد فضا و مقررات حمایتی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران به منظور ایجاد اشتغال مولد با رعایت مقررات مربوط.
– اتخاذ تدابیر لازم برای برقراری نظم بیشتر در بازار کار.

به گزارش فارس،‌ شورای عالی اشتغال ضمن اتخاذ سیاست‌های مربوط به بازار کار، در راستای برقراری نظم و هماهنگی بین سیاست‌های مذکور چاره‌اندیشی می‌کند.

از دیگر وظایف شورا تخصیص اعتبار به بخش‌های مختلف اقتصادی استان‌های کشور است؛‌ این مهم پس از بررسی‌های کارشناسی توسط کمیسیون تخصصی به شورا ارائه می‌شود تا شورا در خصوص چگونگی تخصیص اعتبار به صورت استانی در سطح کشور و بصورت بخشی در سطح استان بررسی کرده و اعتبارات مندرج در قوانین بودجه سالیانه را اختصاص می‌دهد.

علاوه بر تخصیص اعتبارات اشتغا­لزا به استان‌ها، شورا طرح‌هایی را که از سوی دستگاه‌های اجرایی و سازمان استانی ارسال شده و درخواست تخصیص اعتبار دارند مورد بررسی قرار داده و اعتبارات اشتغال‌زایی را از محل مربوط به آنها اختصاص می‌دهد

این‌طرح ها پیش از ارسال به شورای عالی اشتغال در کمیسیون تخصصی این شورا مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تصویب و پس از اصلاحات لازم، جهت تصمیم گیری در شورای عالی اشتغال مطرح می‌شود.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.