8 آذر, 1394
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی مطرح کرد

امکان رشد ۴۰ درصدی صادرات فرآورده‌های نفتی در یک سال آینده

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به برگزاری همایش این اتحادیه در دی ماه سال جاری گفت:امیدواریم صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی تا ۶ ماه یا یکسال آینده ۴۰ درصد رشد را تجربه کنند.

گلچین در یک نشست خبری در محل اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز، پتروشیمی اظهار داشت: دهمین همایش سراسری اتحادیه صادرکنندگان فرآروده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در ۶ دی ماه ۹۴ از ساعت ۱۵ الی ۲۱ در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد.

وی افزود: با توجه به تسهیل رفع تحریم‌ها شعار گذر از موانع صادرات و ورود به بازار جهانی برای این همایش انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه بازارهای سنتی اعضای اتحادیه غالبا در حوزه آسیا بوده است، گفت: پیش از تحریم بازارهای اروپایی به خصوص در صنعت پتروشیمی داشته‌ایم که تلاش می‌کنیم این بازارها را که به سبب تحریم خرید، کشتی‌رانی و بیمه بسیار محدود شده بود دوباره احیا کنیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی تصریح کرد: توقع داشتیم شتاب ۳۰ تا ۴۰ درصدی نسبت به صادرات سال گذشته اتفاق بیفتد که البته امسال تا کنون رشد ۲۰ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به آغاز فرایند پساتحریم از چند روز آینده و نیاز به زمان ۴ تا ۵ ماهه برای به حرکت در آمدن چرخ‌های صادراتی گفت: اگر همه پیش‌بینی‌هایمان در حد ۵۰ تا ۶۰ درصد محقق شود انتظار داریم در یک سال آینده حدود ۴۰ درصد به حجم صادرات فرآورده‌ها نفت، گاز و پتروشیمی کشور اضافه شود.

گلچین با تأکید بر اینکه باید بسیاری از پارامترها اصلاح شود، گفت: بعضی قوانین بسیار دست و پا گیر هستند چنانکه روزی این قوانین کارآمد بوده‌اند اما امروز برخی از آنها باید کاملاً‌ حذف شده و برخی دیگر با توجه به شرایط روز اصلاح شوند.

وی تصریح کرد: قوانین گمرکی علیرغم اهمیت آنها باید روان شوند تا کالاها در حداقل زمان ممکن از بنادر خارج شوند و همچنین تأمین خوراک و مواد اولیه و نحوه دریافت محصولات از بورس و خارج از آن باید به گونه‌ای تسهیل شود که بتوانیم به اهداف صادراتی برسیم.

وی با تأکید مجدد بر این نکته که در صورت تحقق ۵۰ تا ۶۰ درصد اهداف ظرف ۵ یا ۶ ماه آینده می‌توانیم به رشد ۴۰ درصدی صادرات برسیم، گفت: اگر این اتفاق نیفتد تأکید رو پساتحریم معنا نخواهد داشت.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه بخش خصوصی در دید حاکمیت به اندازه لازم مقبول نبوده است گفت: بخش خصوصی نقاط قوت و ضعفی دارد اما باید تأکید کرد که در کار با بخش خصوصی سرعت، شفافیت و دریافت خدمات به نسبت ارزان‌تر وجود دارد.

وی اضافه کرد: بخش خصوصی با توجه به خصوصی‌سازی از دانش فنی قابل قبولی برخوردار است چنانکه ما در این سال‌ها مجبور بودیم بسازیم چون به ما داده نمی‌شد اما اینکه چرا نمی‌توانیم انتظار بخش دولتی و حاکمیتی را برآورده کنیم مستقیما به ضعف مالی بخش خصوصی بر می‌گردد.

گلچین توضیح داد: در هیچ جای دنیا بخش خصوصی تنها از جیب خود تجارت نمی‌کند چنانکه باید پرسید چه کسی امروز در دنیا با بهره بانکی سنگین ۲۸ درصد یا ۱۹ درصد تجارت می‌کند و باید بگویم معمولا مجبوریم از خیر مشوق‌های صادراتی بگذریم و مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی را پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: در قالب مالیات بر ارزش افزوده ۵ بار ۹ درصد از سرمایه ما خارج می‌شود و به جایی می‌رود که مسترد کردن و برگرداندن آن به شدت سخت است.

وی تصریح کرد: گره زدن مالیات بر ارزش افزوده بر مفاصا حساب کار غلطی است و ما تازه بعد از تلاش‌های زیاد به تازگی توانستیم یک مکتوب از سازمان مالیاتی در اینباره بگیرم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه هر سازمان دولتی یک واحد کنار ما درست کرده و با ما رقابت می‌کند، گفت: ما دنبال کوچک کردن دولت هستیم اما اجزای کناری دولت مداوماً بزرگ می‌شود که این خود به خود در راه رسیدن به یک اقتصاد و تجارت سالم و پویا مفسده ایجاد می‌کند چنانکه اگر با این روش پیش برویم وضعمان بدتر از قبل خواهد بود.

وی با بیان اینکه کالاهای ما استانداردسازی شده اما در فلان مسیر توسط یک نیرو متوقف می‌شود، گفت: تا کی وقت بازرگان ما باید صرف آزاد کردن کالایی شود که ده‌ها بار پیش از آن را صادر کرده و ۱۰ سازمان آن را تأئید کرده‌اند.

وی تصریح کرد: در سطح کلان هم رقابت‌ها و مقاومت‌هایی در بدنه دولت وجود دارد که جای طرح آن حالا نیست.

گلچین در ادامه اظهار داشت: آقای ظریف ایده خوبی را ارائه کرد مبنی بر اینکه مباحث مربوط به رایزنی انرژی که در سفارتخانه‌های ما از قبل هم وجود داشته به صورت جدی‌تر دنبال شود و ما با توجه به ارتباطی که با وزارت خارجه برقرار کرده‌ایم تأکید کرده‌ایم آماده‌ایم رایزنان انرژی را با مفاهیم اولیه مورد نیاز در این حوزه آشنا کنیم.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.