14 آذر, 1394
رئیس موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی عنوان کرد

مجوز واردات ۲۱ میلیارد دُزی واکسن در مقابل نیاز یک میلیارد دُز

رئیس موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: سالانه مجوز واردات ۲۱ میلیارد دُز واکسن داده می‌شود، در حالی که فقط به یک تا ۱٫۵ میلیارد دُز واکسن از طریق واردات نیاز است.

حمید کُهرام رئیس موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی امروز در نشست خبری در مورد تولید واکسن‌های طیور اظهار داشت: مؤسسه رازی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن‌های طیور در کشور و منطقه به شمار می‌رود.

وی افزود: بازار طیور ایران یک بازار بزرگ محسوب می‌شود، به طوری که سالانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در کشور انجام می‌شود.

کهرام با بیان اینکه این میزان جوجه‌ریزی در منطقه بی‌نظیر است، اظهار داشت: پاکستان بعد از ایران سالانه حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلیون جوجه‌ریزی دارد.

رئیس موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی تصریح کرد: بنابراین صادرات واکسن به ایران برای سایر کشورها بسیار حائز اهمیت است، زیرا با صادرات برای خود برندسازی می‌کنند.

کهرام با بیان اینکه سالانه حدود ۷ میلیارد دز واکسن طیور در کشور مصرف می‌شود، اظهار داشت: از این مقدار حدود یک تا ۲ میلیارد دُز در کشور تولید نمی‌شود و نیازمند تامین آن از طریق واردات هستیم.

کهرام بیان داشت: هیچ کدام از کشورهای همسایه ایران تولیدکننده واکسن طیور نیستند، اگرچه برخی از این کشورها مانند ترکیه واکسن دام تولید می‌کنند، اما حتی این کشور نیز تولیدکننده واکسن طیور نیست.

رئیس موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی با بیان اینکه این موسسه توانایی تولید واکسن طیور مورد نیاز کشور را دارد، اظهار داشت: صنعت طیور ایران یک صنعت پیشرفته است.

وی با انتقاد از واردات واکسن طیور به کشور بیان داشت: سازمان دامپزشکی سالانه ۳ برابر میزان مورد نیاز مصرف داخلی مجوز واردات می‌دهد.

کهرام تصریح کرد: بنابراین این سازمان سالانه حدود ۲۱ میلیارد دُز مجوز واردات واکسن می‌دهد، در حالی که ما فقط به حدود یک الی ۱٫۵ میلیارد دُز آن از طریق واردات نیازمندیم.

وی با بیان اینکه واکسن به دو شکل زنده و کشته وارد کشور می‌شود، اظهار داشت: اکثر کشورهای تولیدکننده واکسن زنده به دلیل اینکه این نوع واکسن ویروس زنده ضعیف شده است و احتمال ورود اجرام دیگر توسط آن وجود دارد، قوانین سخت گیرانه‌ای را برای واردات آن وضع می‌کنند.

کُهرام در مورد واکسن‌های کشته اظهار داشت: اما واردات این نوع واکسن سهل‌تر و قوانین ورود آن نیز آسان‌تر است.

وی درباره قیمت‌گذاری واکسن‌های وارداتی تصریح کرد: زمانی که واکسنی در کشور تولید می‌شود، واکسن‌های وارداتی باید با قیمت‌های داخلی رقابت کند، به همین دلیل قیمت را پایین‌تر می‌آورند، اما واکسن‌هایی که در ایران تولید نمی‌شود با قیمت بیشتری عرضه می‌شود.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی با بیان اینکه بازار واکسن ایران برای واردکنندگان بازار بزرگی است، اظهار داشت: آنها حاضرند با سود کمتر در این بازار حضور داشته باشند، زیرا با توجه به اهمیت بازار ایران حضور در این بازار برای آنها نوعی تبلیغ محسوب می‌شود.

کُهرام با اشاره به ظرفیت قابل توجه تولید واکسن طیور در کشور افزود: همان طور که دولت برای جلوگیری از واردات بی‌رویه مرکبات و برنج برنامه‌ریزی می‌کند، ما نیز خواستاریم تا با توجه به اینکه در واردات واکسن به خصوص واکسن زنده با موجودات زنده سروکار داریم و احتمال ورود انواع اجرام توسط آن به داخل کشور دارد، دولت برای واردات واکسن ملاحظاتی را در نظر بگیرد.

وی با بیان اینکه هیچ گونه برتری کیفیت در مورد واکسن‌های طیور وارداتی نسبت به واکسن‌های طیور تولید داخل به اثبات نرسیده است، اظهار داشت: هر کس چنین ادعایی دارد، این موضوع را با سند و مدرک اثبات کند.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: تاکنون هیچ نوع سند و مدرکی در مورد بی‌کیفیتی واکسن‌های طیور تولید داخل به ما عرضه نشده است.

کُهرام به انعقاد قرارداد ۲۰۰ میلیون تومانی با دانشگاه تهران برای تحقیقات و مقایسه واکسن‌های رازی با واکسن‌های وارداتی سایر کشورها پرداخت و ادامه داد: مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی آماده است تا برای هر شرکت و مؤسسه‌ای که خواستار مقایسه واکسن‌های داخلی و خارجی باشد بودجه آن را تأمین می‌کنیم.

*

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه ظاهراً در مورد واردات واکسن و همچنین تولیدات واکسن مؤسسه رازی با سازمان دامپزشکی اختلافاتی  وجود دارد، اظهار داشت:  در مورد واکسن‌های تولیدی طیور مؤسسه رازی سازمان دامپزشکی کشور هیچ گونه مشکلی را تاکنون عنوان نکرده است.

رئیس موسسه واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: مؤسسه رازی تولیدکننده است در حالی که دامپزشکی مصرف‌کننده واکسن به شمار می‌رود، بنابراین ممکن است که گاهی فرافکنی‌های توسط کارشناسان  ایجاد شود و اینکه گاهی چنین اختلاف‌نظرهایی پیش‌ بیاید، کاملا طبیعی است.

کهرام با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی مسئول کنترل بیماری‌ها است، افزود: کنترل روش‌های مختلفی دارد و فقط با واکسن اتفاق نمی‌افتد، در حالی که گاهی اوقات عدم موفقیت در کنترل بیماری‌ها را به کمبود واکسن مرتبط می‌کند.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی بیان داشت: ما براساس سیاست‌گذاری‌های سازمان دامپزشکی اقدام به تولید واکسن می‌کنیم و اگر اختلافی ایجاد می‌شود، در نوع سیاست‌گذاری‌ها است.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که آیا اختلاف در سیاستگذاری‌ها به دنبال رسیدن به اهداف وارداتی است، گفت: خیر، اما اگر سیاست‌گذاری درستی انجام نشود، مجبور به واردات می‌شویم.

وی افزود: مثلا در مورد تولید واکسن تب برفکی مؤسسه مخالف تغییر تولید این محصول از ۳pd50 به ۶pd50 بود،‌زیرا معتقدیم با این کار تولید این واکسن کم و ۲۰ میلیون دز تولید سالانه به ۸ میلیون دز کاهش می‌یابد و ۱۲ میلیون دز باید وارد شود.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی تصریح کرد: مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی بر اساس درخواست سازمان دامپزشکی تولید خود را تغییر داد و این موجب کمبود واکسن تب برفکی شد، در حالی که اگر چنین اقدام انجام نمی‌شود، نیاز به واردات هم وجود نداشت.

کُهرام با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی معتقد است که براساس تعرفه میزان واردات واکسن را کنترل می‌کند، اظهار داشت: سوال ما اینجاست که چرا در مورد واردات محصولات دیگر مانند مرکبات و برنج که در داخل کشور تولید می‌شود، ابزار کنترل فقط تعرفه نیست و در کنار تعرفه محدودیت‌های وارداتی هم در مورد این محصولات اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه به خاطر رقابت‌های داخلی و واردات بخشی از واکسن طیور در تولید این نوع واکسن‌ها با حداکثر ظرفیت کار نمی‌کنیم، اظهار داشت: بیش از ۱۲ نوع واکسن طیور در مؤسسه رازی تولید می‌شود که تنها نیازمند واردات ۳ نوع واکسن هستیم و باید در مورد سایر واکسن‌ها تجدیدنظر شود.

کُهرام افزود: ما خواستار قطع واردات نیستیم، اما با توجه به ظرفیت تولید داخل خواهان کنترل آن هستیم، ضمن اینکه معتقدیم واردات از کشورهای پیشرفته انجام شود، نه واردات از کشوری مثل اوکراین که واکسن را در بیغوله‌ها می‌سازند و واقعا کیفیت بسیار پایینی دارد.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی اظهار داشت: واردات باید ۳۰ درصد مصرف داخل باشد، اما در حال حاضر مجوز ۳ برابری واردات بیش از نیاز داخلی، توسط سازمان دامپزشکی صادر شده است.

وی بیان داشت: هیچ سازمان بین‌المللی برای تأیید کیفیت واکسن وجود ندارد و تضمین‌کننده کیفیت واکسن‌های تولیدی مؤسسه رازی شرکت‌های معتبر و بزرگی هستند که واکسن‌های این شرکت را خریداری و از آن استفاده می‌کنند.

کهرام در پاسخ به این سوال که آیا ایران صادرکننده واکسن طیور است، گفت: خیر، بازار صادرات بازار پیچیده‌ای است.

وی در پاسخ به سوال که چرا علیرغم اینکه گفته می‌شود ایران ظرفیت تولیدی بالایی در واکسن طیور دارد، هنوز بخشی از این تولیدات را صادر نکرده‌اید، گفت: یکی از برنامه‌های ما در سال ۹۵، صادرات این محصول است.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی بیان داشت: کار کردن روی بازار داخلی ایران بسیار به صرفه‌تر است، بازارهای کوچک خارجی است، ضمن اینکه حدود ۳۰ سال است که روی صادرات کار نشده، ولی امیدواریم برای سال آینده به این هدف دست یابیم.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.