14 آذر, 1394
رئیس دفتر رئیس جمهور خبر داد

اصلاح زیرساخت‌ اقتصاد کشور پس از رفع تحریم‌ها

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: برنامه ششم که مبتنی بر سیاست اقتصاد مقاومتی تدوین شده، تاکید دارد از فرصت‌ پیش رو در فضای پسا تحریم، در اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی استفاده کند.

محمد نهاوندیان امروز در بیست و دومین همایش بیمه و توسعه، با اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: ارائه گزارش آژانس، گام دیگری برای نزدیک شدن به برداشتن تحریم های ظالمانه اقتصادی است.

وی افزود: در عین حفظ و تثبیت حقوق هسته ای کشور، هر فعال اقتصادی در هر بخش تخصصی، وظیفه دارد با هر گامی که به این مرحله جدید نزدیک می شویم، آمادگی خود را برای جبران آنچه در گذشته بر این اقتصاد رفت، فراهم کند؛ همچنین با پیش بینی هوشمندانه، شرایط جدید برنده شدن خود در این مسابقه را بر کُرسی بنشاند.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: هدف از تحریم های اقتصادی این بود که ایران از نقش آفرینی و رقابت در اقتصاد جهان عقب بماند، اما ملت ایران عزّت‌مندانه تحریم ها را پشت سر گذاشت.

وی با بیان اینکه گزارش اخیر آژانس نشان داد، تحریم ها برپایه مستندات واقعی استوار نبود، گفت: جامعه جهانی به این نتیجه رسید که باید این تحریم ها را بردارد؛ در عین حالی که مجموعه قدرت و توانمندی‌ هسته‌ای کشور تثبیت شود.

نهاوندیان افزود: این امر برای فعالان اقتصادی وظیفه ای را به وجود می آورد که با فهم آن باید در جبران هزینه تحریم ها بکوشیم، زیرا تحریم ها ریسک فعالیت اقتصادی و هزینه مبادله ای و ریسک سیاسی را تحمیل می‌کرد.

وی با بیان اینکه، بنگاه های ایرانی ناچار بودند از مسیرهای غیر تضمین شده مبادلات خود را انجام دهند که ریسک آنها بسیار بالا می‌رفت، گفت: گاهی برخی از حمل و نقل ها از پوشش بیمه ای لازم برخوردار نبود. در بخش تجارت خدمات که در دهه های گذشته همیشه منفی بوده ایم اکنون بعد از رفع تحریم ها می توانیم اقدامات مطلوبی انجام دهیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: شرایط تحریم به دلیل ضرورت رفع نیاز داخلی این شرایط را فراهم آورد و سبب شد، تا در بیمه‌های اتکایی تجارب بزرگی به دست آوریم.

وی با طرح این پرسش که لازمه این توانمندی چیست؟ ادامه داد: وقتی سخن از توانمندی می شود، به دولت نگاه می کنیم که شاید در کوتاه مدت علاج باشد، اما در بلندمدت اتکا به منابع دولت ضد توانمندی است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: زمانی می توانیم در یک مسابقه بین‌المللی برنده شویم که بتوانیم سرمایه‌گذار و سپرده‌گذار را تشویق و قانع کنیم که شرکت خصوصی نیز می‌تواند برای آنها سودآور باشد.

نهاوندیان با بیان اینکه باید دست شرکت های بیمه را در قانون مالیات بر ارزش افزوده باز بگذاریم، ادامه داد: مساله اصلی این است که باید توانایی شرکت های بیمه در رقابتی کردن فضا را دنبال کنیم.

وی تصریح کرد: براساس قانون بهبود فضای کسب و کار، هرجا رقابتی بین بخش دولتی و بخش خصوصی باشد، در شرایط مساوی، دولت وظیفه دارد، فضا را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.

نهاوندیان اظهارداشت: حذف شرکت های دولتی در رقابت با بنگاه های خصوصی لزوما به معنای از بین رفتن شرکت های دولتی نیست، اما می تواند شرایط کار را برای شرکت‌های خصوصی تسهیل کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به موانع اصلی فعالیت شرکت های خصوصی در بازار بیمه افزود: ضمن کاهش مقررات دست و پاگیر، رویه‌ها باید به نحوی تسهیل شود که بخش خصوصی بتواند نرخ رشدی بالاتر از رقیب دولتی خود داشته باشد.

وی ادامه داد: بیمه مرکزی باید قواعد رقابتی را اعمال و از آن حراست کند؛ همچنین مراقب درجه تمرکز و انحصار بازار باشد، تا به رقابت در بازارهای داخلی و خارجی منصفانه کمک کند.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.