15 آذر, 1394
از سوی رئیس کل بانک مرکزی اعلام شد

پیش‌بینی رشد ۵ درصد اقتصاد و تورم تک رقمی در سال ۹۵

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار وزیر امور شرکت‌ها و نوآوری سوئد و هیات بانکی این کشور، از پیش بینی رشد اقتصادی بالاتر از ۵ درصد ایران در سال آینده و دستیابی به تورم تک رقمی خبر داد.

ولی الله سیف در این دیدار با اشاره به پیشینه تاریخی روابط  دو کشور ایران و سوئد و استقبال از سفر هیات سوئدی به ایران اظهارداشت: سیاست ایران، ایجاد ارتباطات اقتصادی مناسب با شرکای تجاری گذشته با تاکید بر فعالیت مشترک در زمنیه تولیدات کالا و اجناس به‌منظور عرضه در بازارهای منطقه‌ای است.

وی افزود: طبیعتاً ایجاد یک ارتباط با ثبات اقتصادی نیازمند سیستم منضبط و مناسب بانکی است، بر این اساس با توجه به ارتباطات مناسب بانکی گذشته ایران و سوئد، مایلیم در شرایط جدید پساتحریم ارتباطات مجدداً احیا شده و حجم مبادلات بین دو کشور به سطح قبل از تحریم‌ها برسد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انجام برخی اقدام‌ها به منظور آماده‌سازی زمینه گسترش روابط بانکی تاکید کرد: اقتصاد ایران تحت یکسری تحریم‌های جدی فعالیت کرده است و با وجود هزینه‌های سنگین، توانسته با جهت گیری مناسب به دستاوردهای سترگی همچون خروج از رکود، کنترل تورم و دستیابی به رشد مثبت ۳ درصد نائل شود.

سیف، ظرفیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در ایران را با توجه به ترکیب جمعیتی جوان و تحصیل کرده حائز اهمیت خواند و تصریح کرد: عملکرد بانک‌های ایرانی به ویژه در ارتباط با بانک‌های سوئدی در زمینه ایفای تعهدات کاملاً روشن است و همواره بانک‌های ایرانی با توجه به جهت گیری‌های بانک مرکزی، خود را ملزم به ایفای تعهدات می‌دانند.

وی تلاش بانک‌های ایرانی به منظور منطبق شدن با قوانین و مقررات بین‌المللی در دوران پساتحریم را مورد اشاره قرار داد و گفت: بانک‌های ایرانی در چند سال اخیر به استانداردهای بین المللی همچون مدیریت ریسک و معیارهای کمیته بال ۲ و ۳  نزدیک‌تر شده اند و امیدواریم با همکاری دیگر کشورهای اروپایی، هرچه بیشتر به استانداردهای بین المللی نزدیک شویم.

رئیس کل بانک مرکزی با طرح پیشنهاد بازگشت رتبه اعتباری بانک های ایرانی به رتبه پیش از تحریم‌ها، افزود: با توجه به علاقه مندی بین دو هیات در زمینه ارتباطات بانکی و کارگزاری، تغییر رتبه اعتباری بانک‌های ایرانی در سوئد موجب گسترش هرچه بیشتر روابط بانکی خواهد شد.

در این دیدار میکائیل دامبری، وزیر امور شرکت‌ها و نوآوری سوئد نیز ضمن ابراز خشنودی از حضور در ایران به همراه هیات اقتصادی و بانکی گفت: بین دو کشور روابط تاریخی عمیقی وجود دارد و مقامات سوئد خواهان گسترش روابط بانکی با ایران هستند و با توجه به بازار مناسب ایران، شرکت‌های سوئدی علاقه مندند با شرکای تجاری ایرانی به ویژه در زمینه حمل و نقل پایدار، معادن و ICT همکاری کنند.

وی اقتصاد سوئد را متکی به بازار آزاد خواند و گفت: سوئد کشوری با اقتصاد پایدار و طرفدار اقتصاد باز است و بازارهای بین المللی را به عنوان یک فرصت مناسب تلقی می‌کند. به همین جهت کشور ایران با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی وسرمایه گذاری مورد توجه سوئد است.

وزیر امور شرکت‌ها و نوآوری سوئد وجود بانکداری موثر و و خوب را نیازمند موسسات مالی و اعتباری کارآمد دانست و گفت: دیدگاه سوئد همکاری پایدار و مستمر با توجه به قوانین کار و سندیکایی است که خوشبختانه بانک‌های ایرانی در این زمینه اقدامات مفیدی را انجام داده اند.

 

منبع : روابط عمومی بانک مرکزی

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.