16 آذر, 1394

برخورد با قاچاق کالا ضعیف بوده است

۴۴ درصد از یک جامعه پژوهشی در ۷ استان کشور معتقدند که مقابله مسئولان با ورود و خروج کالاها به شکل غیرقانونی ضعیف بوده است و افراد بانفوذ ورود کالای قاچاق را تسهیل می‌کنند.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای بررسی وضعیت قاچاق کالا، علت و چگونگی آن نظرسنجی را در ۴ استان مرزی کشور از جمله استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، خراسان رضوی به عنوان استان‌های مبدا و مرزی و در ۲ استان تهران و اصفهان به عنوان استان‌های پر مصرف کالای قاچاق و در استان سمنان به عنوان استان کمتر مصرف کننده در میان ساکنان بالای ۱۶ سال انجام داده است.

پاسخ اغلب جامعه آماری در این تحقیقات حاکی از آن است که انواع کالاهای خارجی که از روش‌های غیر قانونی به کشور وارد شده‌اند، از جمله گوشی موبایل، لوازم خانگی و داروهای کمیاب به وفور و به راحتی در بازارهای کشور در دسترس بوده و به فروش می‌رسد و ۶۹ درصد جامعه این استان‌ها معتقد بوده‌اند که کالای قاچاق دارای مضرات و آثار تخریبی گوناگونی است.

نکته جالب توجه اینکه ۲۷ درصد از مصاحبه شوندگان هیچ اطلاعی در مورد علت و عامل کالای قاچاق به کشور نداشته‌اند و به نوعی شناخت عمومی در مورد انواع کالاهای قاچاق، روند ورود و توزیع این کالاها در کشور بسیار محدود است.

از نگاه جامعه، دو عامل اقتصادی سود کلان و کسب درآمد یک‌شبه از جمله دلایل قاچاق کالا به کشور است و مهمترین بازیگرانی که عمل آنها فرایند قاچاق را تسهیل می‌کند شامل افراد بانفوذ در سازمان‌ها و ادارات دولتی است، بعد از آن تاجران کشورهای همسایه و سهل‌انگاری و برخی از ادارات مسئول جایگاه‌های بعدی در زمینه فرایند ورود کالاهای قاچاق داشتند.

در این تحقیق به طور ناخودآگاه جامعه بر این نکته تاکید داشته است که پاسخگویان داخلی نقششان در فرایند قاچاق برجسته‌تر از عوامل خارجی است و ۴۴ درصد جامعه پژوهشی معتقد بوده‌اند که مقابله مسئولان با ورود و خروج کالاها به شکل غیرقانونی ضعیف بوده است.

نقش رسانه‌های ملی و آموزش در فرایند مدیریت قاچاق از نگاه مردم بسیار مهم ارزیابی شده تا حدی که می‌تواند جلوی این پدیده را که اثرات سوء اجتماعی از جمله فقر، کاهش اشتغال، کاهش تولید داخل، افزایش انحصار و رانت‌خواری را در پی دارد، بگیرد.

در پژوهش انجام شده توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، عوامل تاثیرگزار در مصرف کالای قاچاق، قیمت، مرغوبیت کالا، هنجار شدن مصرف کالای قاچاق، تبدیل شدن کالای لوکس و وارداتی به عنوان بخشی از سبک زندگی مردم عنوان شده است که آموزش، اصلاح ذهنیت عموم جامعه نسبت به کالای داخلی و ارتقای آگاهی آنها نسبت به اثرات سوء کالاهای قاچاق می‌تواند جلوی این پدیده شوم را بگیرد.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.