11 آذر, 1394
رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص در گفتگو با دفاع اقتصادی:

برنامه‌های اقتصادی کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی نوشته نمی‌شود!

دکتر علی احمدی، رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفتگو با خبرنگار دفاع اقتصادی، در پاسخ به این سوال که در حال حاضر امنیت اقتصادی کشور در چه وضعیتی قرار دارد، گفت: وقتی در مورد امنیت اقتصادی بحث می کنیم در حقیقت باید به سه جنبه توجه کرد ۱-امنیت اقتصادی برای اشخاص ۲- امنیت اقتصادی برای گروهها و فعالان اقتصادی ۳- امنیت اقتصادی به معنای نظام اقتصادی کشور.

وی با بیان اینکه وقتی که به این سه مورد توجه می کنیم، مشخص می شود در بعد اقتصادی، آسیب ها متوجه هر سه جنبه است، افزود: به نظر من اقتصاد ما تاکنون بر پایه اندیشه امام و سیاست های مقام معظم رهبری حرکت نکرده است و بازیگران اقتصادی در کشور ما، به وطر کامل حاملان اندیشه اقتصادی امام و سیاست های مقام معظم رهبری نبوده اند، وگرنه اقتصاد ایران امروز در ردیف ۱۰ کشور بزرگ اقتصادی جهان میبود. باید اذعان کرد: برنامه‌های اقتصادی کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی نوشته نمی‌شود!

 

احمدی گفت: بنابراین چیزی که در امنیت اقتصادی در مورد نظام اقتصادی می توان بحث کرد این است که نظام اقتصادی همانند یک عرصه نبرد است که هم به عنوان بنگاه های تولیدی مبنی بر ارزش ها و آرمانهای نظام، هم به عنوان تعیین کننده معیشت مردم و هم در عرصه بین المللی جایگاه مناسبی را پیدا کند. این راه، آسیب پذیری های بسیاری دارد که راه حل آن توجه به نظام اقتصادی در چارچوب اقتصاد مقاومتی است که توسط مقام معظم رهبری مطرح گردیده است.

رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه در حال حاضر اقتصاد کشور در شرایط جدید قرار دارد، در خصوص تاثیر دوران پساتحریم بر امنیت اقتصادی کشور، خاطر نشان کرد: من معتقدم از زمان انقلاب تا کنون سه موج تهدید علیه انقلاب اسلامی داشتیم.

وی گفت: موج اول جلوگیری از استقرار نظام جمهوری اسلامی است که دولت ساز بود، من اسم آن را موج امنیتی می گذارم. آنها می خواستند در تحقق کودتاها از استقرار نظام جمهوری اسلامی جلوگیری کنند اما انقلاب اسلامی توانست با نشات گیری از اندیشه های امام یک نهاد امنیتی را پایه گذاری کند. این اندیشه علاوه بر این که تهدیدها را پاسخ داد امروزه این نهاد در عرصه بین المللی برای خودش صاحب حرف است به گونه ای که اروپا با همه پیچیدگی های امنیتی که دارد در برابر اقدامات تروریستی داعش آسیب پذیر است، اما این نهاد امنیتی در نظام ما آرامشی را برای مردم ایجاد کرده که کشور اروپایی نتوانست این امنیت را برای مردمان خود ایجاد کند.

احمدی اظهار داشت: موج دوم تهدید، موج نظامی بود که دشمن به تمامیت ارضی سرزمین ما تجاوز کرد و ۲۵ استان ما را اشغال کرد اما انقلاب اسلامی مبتنی بر اندیشه امام، توانست یک نهادی را در جامعه استقرار بخشد که علاوه بر این که حافظ تمامیت ارضی بود توانست اشغال گر را بیرون کند. این نهاد علاوه بر این که تهدیدها را پاسخ داد تبدیل به یک نهاد و ارتش ملی شده که از منطقه و فراتر از منطقه به ویژه در سطح منطقه برای خود در دنیا صاحب حرف است.

وی در ادامه با اشاره به موج سوم گفت: به نظر من موج سوم تهدید اقتصادی است. همان گونه که در تهدید ملی بخشی از سرزمین ما اشغال گردید در تهدید اقتصادی نیز بخشی از سرزمین ما در فضای اقتصادی به اشغال دشمن درآمده است.

احمدی با طرح این سوال که آیا در موج سوم ما قادر هستیم مانند دو موج اول نهادی را در عرصه اقتصاد کشور مستقر کنیم تا هم تهدیدها را پاسخ دهد و هم بتواند در منطقه و دنیا حرف اول را بزند، تصریح نمود: من معتقدم در بعد اقتصادی وضع موجود ما چنین ظرفیت و توانمندی را ندارد بنابراین کشور ما نیاز به یک جراحی دردآور در فضای اقتصادی کشور است.این جراحی باید به اندیشه امام، سیاست های کلی مقام معظم رهبری و یا همان اقتصاد مقاومتی برگردد. در غیر این صورت وضع موجود ما بعد از پسا تحریم بسیار، بسیار آسیب پذیرتر از شرایط قبل از لغو تحریم خواهد بود.اگر ما به نظریه اقتصادی مقاومتی برنگردیم و آن را در کشور عملی نکنیم شرایط بدتر خواهد شد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص آینده اقتصاد در دولت یازدهم گفت: بحث من مربوط به هیچ دولت و ارگانی نیست. بحث من این است که اگر جامعه بخواهد همانند دو موج امنیتی و نظامی هم بر چالش ها پاسخ دهد و هم در دنیا صاحب حرف باشد نیازمند نهادی به نام اقتصاد مقاومتی است. وی ادامه داد: متاسفانه چیزی که الان در اقتصاد مقاومتی شاهد آن هستیم این است که اقدام عملی در این نهاد صورت نگرفته است. رفع تحریم ها مشکلی را از اقتصاد کشورمان کم نمی کند بلکه چالش های اقتصادی ما را بیشتر نیز می کند بنابراین ما باید نهاد اقتصادی را در کشور مستقر کنیم که امنیت اقتصادی را در جامعه برپا کند.

 

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.