18 آذر, 1394
رئیس اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد

فساد اداری دغدغه اغلب سرمایه‌گذاران خارجی

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بدنه دولت پنج برابر نیاز واقعی بزرگ شده است و حقوق حداقلی کارکنان دولت سبب می‌شود که به فساد اداری دامن زده شود.

محسن جلال‌پور بعدازظهر امروز در همایش مبارزه با فساد اداری که با حضور روسای اتاق‌های بازرگانی تهران و ایران و وزیر دادگستری برگزار شد، بیان کرد: اغلب هیأت‌ها و مسئول خارجی که برای رایزنی‌های تجاری در ایران حضور می‌یابند‌ در بحث‌های خصوصی با ما به این موضوع اشاره ‌می کنند که ایران می‌خواهد با فساد اداری چه کند و چه اطمینانی می‌توانیم برای سرمایه‌گذاری با این وضعیت داشته باشیم؟‌ و این مسأله مشکل اصلی است که ما باید اطمینان لازم را به سرمایه‌گذاران خارجی بدهیم.

وی تصریح کرد: به نظرم فساد مانند موریانه‌ای است که زیر پوستی عمل می‌کند و روزی بنیان مجموعه‌ای از جمله خانواده، محل کار و یا کشور را از بین برده و فرو خواهد ریخت.

جلال‌پور با بیان اینکه گاهی از آنچه که باید در زمینه مبارزه با فساد اداری انجام دهیم غفلت می‌کنیم اضافه کرد: این مسأله به کم شدن سرمایه اجتماعی و تحلیل رفتن تو سعه کشور دامن می‌زند و این آسیب‌هایی است که باید به طور جدی به آن پرداخت.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بزرگ بودن بدنه دولت را یکی از آسیب‌ها و و ایجاد فساد اداری برشمرد و افزود: ۵ برابر آنچه که باید بدنه دولت ما بزرگ شده است و در مقایسه با برخی کشورها این رقم تا ۱۵ برابر هم می‌رسد و این امر سبب شده تا حقوق حداقلی به کارمندان دولت باعث شود تا آنها به فساد اداری روی بیاورند.

وی این را هم گفت‌ که باید نگاه جدی به قوانین و مقررات داشته باشیم و در راستای حذف مقررات زائد برخی وزارتخانه‌ها اعلام کرده‌اند که می‌توانند تا یک چهارم مجوزهای زائد را کاهش دهند.

جلال‌پور با تاکید بر اینکه سران حاکمیتی کشور باید در مبارزه با فساد اداری اجماع داشته باشند بیان کرد: رئیس جمهور در همایشی اعلام کرد‌ که حتی مردم نیز باید به بحث مبارزه با فساد اداری ورود کنند در حالی که دو ساعت بعد رئیس قوه قضائیه اعلام کرد نباید فساد را فریاد زد و تبلیغ کرد که این نشان از دو نگاه متفاوت در حاکمیت نظام دارد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران برخوردهای تبعیض‌آمیز با مسأله فساد را عاملی در توسعه آن دانست و افزود: چگونه است که یک مغازه برای گران‌فروشی با مجازات بسته شدن روبرو می‌شود اما مؤسسه مالی اعتباری در حالی که هزاران خلاف کرده و از ابتدا مشکل مجوز داشته نباید مجازات شود و همه به فکر آن باشند که چگونه مسأله را رفع و رجوع کنند و این اختلاف صفر و صدی ریشه فساد را بیشتر می‌کند.

به گفته جلال‌پور ما در بسیاری موارد در اقتصاد کشور دستوری عمل می‌کنیم مثلا ارز و بسیاری کالاها را قیمت‌گذری می‌کنیم که این خود رانت ایجاد می‌کند و به نظر باید به فکر راه حل اساسی و جامعی برای ریشه کن کردن فساد اداری در کشور باشیم.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.