18 آذر, 1394
وزیر صنعت

دنبال سرمایه‌گذاری در بازارهای صادراتی هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در جذب سرمایه‌گذاری‌ خارجی به دنبال تولید برای بازارهای صادراتی هستیم، گفت: نقشه راه توسعه اقتصادی با فنلاند تدوین شود.

محمدرضا نعمت‌زاده امروز در همایش توسعه همکاری‌ ایران و فنلاند که در تهران برگزار شد، با بیان اینکه سعی در اصول و اجرای مقررات بین‌المللی داریم، اظهار داشت: در خلال مذاکرات سنگین به توافق برد – برد به نفع کشورها و کل جهان رسیدیم و کشورهای ۵+۱ متوجه شدند، اظهارات از ابتدا بر اساس اصول بین‌المللی استوار بود و برخلاف تصور برخی‌ افراد که مصارف دیگر از انرژی هسته‌ای را دنبال می‌کنند، این موضوع واقعیت نداشت و در چارچوب بین‌المللی آنها نیز این موضوع را تأیید کردند.

وی تأکید کرد: این تفاهم فضای جدیدی در جهان به وجود آورده و در ماه‌های اخیر شاهد حضور و رفت‌وآمد هیأت‌های خارجی به ویژه اروپایی هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه می‌توانیم امیدوار باشیم در آینده حجم تجارت خارجی ایران افزایش یابد، یادآور شد: در قالب سیاست‌هایی که به تصویب رسیده در شاخه صنعت و معدن به دنبال راهبردهای درازمدت و استراتژیک هستیم گرچه تجارت موردی هم خوب است، اما پایه همکاری‌ استراتژیک نیست. سرمایه‌گذاری مشترک باید محور این همکاری‌ها باشد که در بخش‌های تجاری، فنی، سرمایه‌گذاری مستقیم قابل انجام است.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه ایران و کشورهای منطقه بازار بزرگ مصرف هستند، بیان کرد: امیدواریم زمینه خوب فراهم شود و اتاق بازرگانی نیز مصمم است، به عنوان بخش خصوصی ارتباط خود را با شرکت‌های اروپایی گسترش دهد.

وی تصریح کرد: پیش از این به دلیل تحریم و با اعتماد به توان داخلی پیشرفت‌های چشمگیری داشتیم و در ۳۰ سال پیش در نانوتکنولوژی رتبه ۵۰ برای ایران وجود داشت که امروز رتبه ۷ در دنیا را داریم و همچنین در بخش علوم رتبه ایران پانزدهم است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت  با بیان اینکه معتقدیم ظرفیت‌های مشترک باید با هم‌افزایی ایجاد شود یادآور شد: حدود ۴٫۵ میلیون دانشجوی شاغل به تحصیل داریم که در مقایسه با جمعیت فنلاند زیاد است و سالانه ۸۰۰ هزار فارغ‌التحصیل از دانشگاه روانه بازار کار می‌شود.

به گفته نعمت‌زاده یک سوم تولید ناخالص داخلی مربوط به صنعت و معدن بوده همچنین باید تجارت بین ایران و فنلاند متوازن شود، زیرا اکنون حجم واردات بیشتر از صادرات است که این موضوع نشان می‌دهد باید سرمایه‌گذاری مشترک مبنای کار باشد.

وی با تأکید بر اینکه مبنای کار سرمایه‌گذاری مشترک باید منجر به تولید کالای رقابت‌پذیر بین‌المللی شود اظهار داشت: در رایزنی‌ها با شرکت‌های خودرویی نیز معتقدیم ۳۰ درصد تولیدات باید به بازارهای جهانی صادر شود و پتانسیل‌های خوبی در بازار کشورهای همسایه وجود دارد.

وی خواستار تبیین نقشه راه توسعه روابط ۵ ساله با فنلاند شد و گفت: اولین قدم برداشته شدن مشکل روابط بانکی است و از بانک‌های شما و بیمه‌های صادراتی نیز دعوت می‌کنیم، تا تفاهماتی را در این زمینه انجام دهند.

نعمت‌زاده افزود: برقراری پرواز مستقیم هوایی میان دو کشور و استفاده از ظرفیت توریستی می‌تواند به توسعه روابط منجر شود. اکنون تعداد جهانگردان اروپایی به کشور ما دو برابر شده است.

در ادامه خانم لنیتاتووآکا وزیر تجارت فنلاند در این همایش با بیان اینکه اولین سمینار تجاری دو کشور در ایران برگزار می‌شود، به سوابق تاریخی ایران اشاره کرد و گفت: ایران شریک تجاری و سیاسی مهمی برای فنلاند است و در خاورمیانه امروز بیش از هر زمانی نیاز به ارتباط و تعامل داریم با ایجاد و ارتقای روابط میان اروپا امیدواریم صلح و ثبات پایدار استوار شود.

وی ادامه داد: در تاریخ فنلاند ایران نقطه مرکزی در تجارت ب حساب آمد و در قرن ۱۷ و ۱۸ اصفهان مرکز تجارت بوده همچنین این کشور پل ارتباط میان شرق و غرب است امیدواریم توافق هسته‌ای سرآغاز توسعه همکاری‌ها باشد و این توافق به صورت کامل اجرا شده و در اوایل سال ۲۰۱۶ تحریم‌ها برداشته شود.

وی با بیان اینکه حداکثر تلاش می‌کنیم تا برنامه‌های سرمایه‌گذاری را با ایران محقق کنیم و اکنون حدود صد نفر از بخش تجاری در این همایش حضور دارند که نشان از علاقه‌مندی برای توسعه روابط تجاری است. خوشحالیم که ایران فنلاند را شریک تجاری خود می‌داند و می‌دانید که کشور ما دارنده برندهای معتبر است، از جمله شرکت نوکیا و همچنین بازی‌هایی مانند انگری‌برد را به جهان عرضه کرده است.

وزیر تجارت فنلاند با بیان اینکه یکی از هواهای پاک در اروپا را دارا هستیم، افزود: تلاش می‌کنیم به ارزش‌های جوامع تجاری احترام بگذاریم و شرکت‌های تجاری قوی در کشور ما حضور دارند و امیدواریم در آینده نزدیک روابط توسعه یابد، همانطور که می‌دانید نمایندگان شرکت‌های مهم در بخش صنعت تجهیزات دارویی، مخابرات، سه بانک معروف و محیط زیست حضور دارند.

در ادامه این همایش جمالی معاون سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران  با اشاره به اینکه سیاست دولت تشویق سرمایه‌گذاری است، یادآور شد: علاقه‌مندیم کشورهای اروپایی در سرمایه‌گذاری‌ها مشارکت داشته باشند و در این زمینه سیاست‌های شفاف و روشنی وجود دارد. بر همین اساس برنامه‌ریزی در زمینه کاهش مالیات مضاعف و ایجاد مناطق ویژه برای شرکت‌های تجاری و تخصیص بودجه‌های خاص در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی فراهم است.

جمالی ادامه داد: ارتقای روابط به منظور افزایش تعاملات برای ارائه خدمات بهتر دنبال می‌شود و توافق زیرساخت‌ها و موافقت‌نامه‌هایی مانند عدم تخصیص مالیات مضاعف نشان از تسهیل روند سرمایه‌گذاری است.

معاون سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با بیان اینکه سرمایه‌گذاری منجر به ایجاد اشتغال می‌شود، یادآور شد: از این طریق اعتبارات بانکی و نیز دسترسی بازارهای جهانی فراهم می‌شود و رویکرد دولت این است که از سرمایه‌گذاری خارجی در قوانین حفاظت کند و در چارچوب قانون حمایت‌های لازم را برای سرمایه‌گذاران انجام دهد.

وی تأکید کرد: هیچ محدودیتی برای انعقاد قرارداد شرکت‌های فنلاندی با شرکت‌های ایرانی و همچنین سرمایه‌گذاری نخواهیم داشت.

جمالی با اشاره به پتانسیل و بازارهای مصرف ایران و منطقه یادآور شد: وجود زیرساخت‌های قوی از عواملی است که سرمایه گذاران خارجی را جذب خود کرده و می‌تواند شریک خوبی برای سرمایه‌گذاران باشد. یکی از اولویت‌های اقتصادی ایران جذب سرمایه‌های خارجی است.

همچنین در این همایش مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه از دیرباز دارای روابط فرهنگی و اقتصادی با فنلاند بوده‌ایم اظهار داشت: از سال ۱۹۳۴ روابط دیپلماتیک شروع شده و روند آن رو به رشد است.

وی ادامه داد: در سالهای اخیر روابط به دلیل سیاست‌های تحریمی نوسان داشته و کاهش یافته است به دلیل مشکلات بانکی روابط ایران به سمت کشورهای شرقی گرایش داشته و تا پیش از تحریم‌ها ارزش تجاری با فنلاند ۲۰۰ میلیون دلار بوده که پس از سال ۲۰۱۴ به ۲۳ میلیون دلار کاهش یافته است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران خواهان تبادل اطلاعات میان هیأت‌های تجاری میان دو کشور شد و گفت: از توسعه روابط استقبال می‌کنیم و انتظار داریم موانع تحریم در اسرع وقت برطرف شود. فنلاند در حوزه فناوری اطلاعات و مهندسی کشور پیشرو بوده و تجهیزات پزشکی، سیستم فاضلاب و در مصرف بهینه انرژی توانمند است، بنابراین ظرفیت برای سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد.

خوانساری با اشاره به اینکه ایران ظرفیت‌های خوبی در زمینه‌های مختلف از جمله نیروی تحصیل‌کرده و جغرافیای منطقه‌ای برای توسعه و تحکیم روابط دارد،افزود: ایده و فکر مبتکرانه در اهداف بلندمدت را دنبال می‌کنیم و امروز روابط تجاری نباید به مبادله کالا محدود شود انتظار داریم با پیوند دانش فنی و صنعتی اقتصاد ایران نقش فعال ایفا کنند و از ظرفیت‌های بازارهای ۳۰۰ میلیونی منطقه بهره‌مند شوند.

وی ورود هیأت‌های فنلاندی به ایران را نشان از علاقه برای ایجاد تحکیم روابط و همکاری‌ دوجانبه دانست و یادآور شد: فنلاند می‌تواند در آینده روابط اقتصادی و تجاری با ایران نقش ویژه‌ داشته باشند. همچنین اتاق بازرگانی به عنوان بزرگترین بخش خصوصی با ۱۵ هزار عضو فعال اهرم مهم در توسعه روابط تجاری و اقتصادی به شمار می‌آید.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.