9 دی, 1395

اعتراف جهانگیری به سود بردن عده‌ای خاص از رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی!

رشد تابستان امسال رشد بخش رانتی اقتصاد به بهای رکود همه بخش های دیگر است. حق بدهید همه از این رشد، به یکسان شادمان نباشند.

اگر چه جناب جهانگیری ، از منتقدین رشد اقتصادی ۷٫۴ درصد،  بنا بر گلایه داشته اند، اما  از زبان مخالفانشان، تصادفا  به حقیقت قابل توجهی اشاره فرموده اند. در واقع رشد تابستان امسال واقعا صرفا متعلق به گروه خاصی است نه متعلق به عموم جامعه. علیرغم آن که عملا بدلیلی نامکشوف امکان دسترسی به اجزای رشد فعلا برای اقتصادیون ممکن نیست، با بررسی صورت های مالی شرکت ها می توان با صحت بالایی فرض گرفت که این رشد گذشته از نقش کاملا غالب نفت در آن، تا حد زیادی مربوط به صنایع محدودی بوده است که پتروشیمی ها ، خودروسازی ها و فولادی ها  از آن جمله اند. صنایعی که لابی قوی ای در دولت دارند و امکان بازتوزیع رانت در آن فراهم بوده است. درآمد حاصل از رشد نفتی امسال که به دلخوشی در سال گذشته در قالب بودجه جاری فزاینده دولت پیش خور شده است .  پتروشیمی ها و فولادی ها هم اساسا با توجه به ساختار سرمایه برشان در توزیع عواید رشد در جامعه بسیار کند هستند و به عنوان جزایر جدای اقتصادی عمل می کنند. رشد خودروساز های محترم هم که بیش از آن که برای قطعه سازان اثری داشته باشد، بانکها را به معوقاتشان رسانده.  
رشد تابستان امسال رشد بخش رانتی اقتصاد به بهای رکود همه بخش های دیگر است. حق بدهید همه از این رشد، به یکسان شادمان نباشند.

منبع : نسیم آنلاین

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.