4 آذر, 1394
رئیس کل گمرک ایران خبر داد

اجرای طرح شناسایی کالای وارداتی رسمی و قاچاق

رئیس کل گمرگ جمهوری اسلامی ایران گفت: از پانزدهم آذر ماه واردکنندگان کالا موظف هستند، همراه با سایر اسناد مربوط به واردات، شناسه و کد معروف به imei اعلام کنند.

 مسعود کرباسیان در حاشیه جلسه معاون اول رئیس جمهور با وزیر و معاونان وزیر اقتصاد اظهار داشت: از پانزدهم آذر ماه واردکنندگان کالا موظف هستند، همراه با سایر اسناد مربوط به واردات، شناسه و کد معروف به imei اعلام کنند.

با تعیین شناسه‌ای برای کالاها، مصرف کننده‌ها مطلع می شوند که این کالا از طریق قانونی وارد شده است، از نوع و کیفیت آن کالا مطمئن می شوند و کالا هم قابل رهگیری است.

وی افزود: طبق قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت ارتباطات و وزارت صنعت معدن و تجارت مقرر شد، گوشی‌های تلفن همراه وارداتی با این کد، شناسایی و قیمت گذاری شود.

کرباسیان گفت: این طرح، این امکان را برای خریداران فراهم می کند که با وارد کردن این شناسه بفهمند آیا کالای مورد نظر آنها به صورت رسمی آمده یا قاچاق وارد شده است.

وی افزود: خوشبختانه پارسال با وجود افزایش فقط ۵ درصد واردات، درآمد ما ۶۵ درصد افزایش داشت.

رئیس کل گمرگ به کاهش جدی واردات خودرو اشاره کرد و گفت: واردات خودرو از تعرفه بیش از ۴۰ درصدی برخوردار است و پیرو آن درآمدها باید کاهش یابد، اما غیر از درآمدهای ناشی از واردات خودرو، شاهد افزایش درآمدهای گمرگی هستیم.

وی افزود: از زمان ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که با مصوبه هیات دولت انجام شد، وارداتی از این خودروها نداشته‌ایم.

کرباسیان گفت: فقط حدود ۱۰۰دستگاه وانت و ۱۵ تا ۱۶ دستگاه خودروهای ویژه سفارتخانه با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی وارد شده است.

 

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.