4 دی, 1395

مهم ترین ضعف اقتصاد کشور، ضعف تولید ملی است

دکتر حجت الله عبدالملکی ، اقتصاد دان و استاد دانشگاه تصریح کرد : مهم ترین ضعف اقتصاد ما ضعف تولید ملی است و اینکه وابستگی ما به نفت زیاد است به جهت همان ضعف تولید ملی است.

عبدالملکی در پاسخ به این "سوال" که چرا اقتصاد کشورمان هنوز مقاوم نیست ؟ اظهار داشت : اگر تولید ملی تقویت شود از یک جهت درآمدهای دولت تامین می گردد و از سوی دیگر شکنندگی های اقتصاد کشور کاهش پیدا خواهد کرد.

این اقتصاد دان با بیان اینکه در جریان تحریم ها آنچه که مشکل اصلی را برای ما ایجاد کرد این بود که با کمبود منابع ارزی مواجه شدیم تصریح کرد : مهم ترین ضعف اقتصاد کشور ،ضعف تولید ملی است.

وی در همین رابطه افزود :علت اینکه وابستگی ما به نفت زیاد است نیز به دلیل همان ضعف تولید ملی است.

عبدالملکی خاطر نشان کرد : در شرایطی به نفت وابسته می شویم که درآمدهای مالیاتی و عمومی که دولت می تواند از طریق منطقی بدست بیاورد ضعیف می شود و به ناچار دولت تمایل پیدا می کند که با فروش بیشتر نفت خام بودجه ی خود را تامین و مشکلات را حل کند.

وی همچنین با بیان اینکه در ابتدای انقلاب حضرت امام خمینی رحمت الله تعالی علیه بر واگذار شدن امور اقتصادی به مردم تاکید داشتند اذعان کرد : به شخصه معتقدم سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی مقام معطم رهبری بازگشتی است به آنچه که از ابتدای انقلاب قرار بود اتفاق بیفتد و بعبارت دیگر  احیا و تالیف و تدوین جدیدی از گذشته است.

دکتر عبدالملکی الگوی اقتصاد انقلاب را همان الگوی اقتصادی اسلام تعریف کرد و در ادامه افزود : در چنین الگویی نقش اصلی بر عهده ی مردم است و دولت در مقام پشتیبان ، هدایتگر و ناظر باید ظاهر شود و هر جا که لازم است اصلاح گر باشد تا استقلال ،رفاه و پیشرفت آرمانی محقق گردد.

 

منبع : رادیو گفت و گو

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.