4 دی, 1395

دولت یازدهم روستائیان بیکار را «بیکار بدهکار» می‌کند

تجربه نشان می‌دهد شیوه دولت‌های گذشته برای اشتغالزایی و مقابله با بیکاری کاملاً شبیه هم بوده و تنها تفاوت آن چگونگی تبلیغات برنامه‌های اشتغالزایی از سوی دولت‌ها است، تبلیغاتی که گاهی شائبه انتخاباتی دارد.

به گفته کارشناسان طرح وام ۱.۵ میلیارد دلاری اشتغال روستایی که هنوز هیچ برنامه‌ای برای نحوه هزینه آن در دولت وجود ندارد، طرحی است که روستائیان «بیکار» را به «بیکار بدهکار» تبدیل می‌کند؛ این درحالی است که وزیر رفاه همچنان برتخصیص این وام تأکید دارد و وعده می‌دهد که خاطرات تلخ بنگاه‌های زود‌بازده تکرار نخواهد شد.

 برخی کارشناسان منتقد این عمل اقتصادی را بیشتر از آنکه اقتصادی بدانند طرحی سیاسی می‌دانند که بیشتر به آرای مخالف دولت تخصیص می‌یابد.
 کارشناسان و حتی معاون اشتغال وزیر کار از نداشتن توان جذب روستاها برای تسهیلات اشتغالی خبر می‌دهند و دولت هم هیچ برنامه اشتغالزایی ارائه نکرده، همچنان رایزنی‌هایی با نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح در ماه‌های پایانی دولت یازدهم انجام می‌شود.


 تجربه نشان می‌دهد شیوه دولت‌های گذشته برای اشتغالزایی و مقابله با بیکاری کاملاً شبیه هم بوده و تنها تفاوت آن چگونگی تبلیغات برنامه‌های اشتغالزایی از سوی دولت‌ها است، تبلیغاتی که گاهی شائبه انتخاباتی دارد.

طی دو دهه گذشته در کشور شاهد اجرای برنامه‌های اشتغالزایی کوتاه‌مدت، ضربتی و مقطعی بودیم که عمر فعالیت آنها محدود به دوران فعالیت دولت‌ها بوده است. یعنی همزمان با تغییر دولت‌ها طرح‌های اشتغالزایی بایگانی و با آمدن دولت بعدی از سر گرفته می‌شود.


باتوجه به اینکه این روش‌ها همچنان توسط دولت‌ها دنبال می‌شود و هر دولتی سعی می‌کند با یک سری برنامه‌ها و مصوبات، کارنامه پُرباری را در تلاش برای اشتغالزایی جوانان از خود نشان دهد اما حل معضل بیکاری، موضوعی نیست که بتوان امیدوار بود برخی بنشینند و برای آن دستورالعمل صادر کرده؛ آنگاه بانک‌ها پول بدهند و در نتیجه اشتغال ایجاد شود، بلکه اشتغالزایی نتیجه رشد اقتصادی و فعال شدن بازارها و بنگاه‌های اقتصادی یک کشور است.


علی ربیعی از طرح ۱.۵  میلیارد دلاری «تکاپو» صحبت می‌کند، اما جزئیات طرح مشخص نیست و در صورت اجرا تنها ۷۰ هزار شغل در روستاها و مشاغل خرد پیش‌بینی شده است که برخی از کارشناسان بیان می‌کنند این تنها ۵/۱۴ درصد اشتغالی است که با این مبلغ می‌توان ایجاد کرد.

دولت پیش از این هم وعده‌های مختلفی به روستاییان برای ایجاد اشتغال با تسهیلات کم داده بود اما این وعده هم مانند سایر وعده‌ها محقق نشد و در میان وعده‌های متعدد گم شد.


عیسی منصوری، معاون امور اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره اینکه آیا این طرح تنها در روستاها هزینه می‌شود می‌گوید: روستاها توان جذب این میزان منابع را ندارند و در اینباره نگاه رشته‌ای به فعالیت‌های اقتصادی در کشور داریم به طوری که نمی‌توان اشتغال روستاها را منفصل از شهرها دانست.


وی می‌افزاید: ‌بنابر این در حوزه اشتغالزایی هدف منطقه خاصی نیست و در کل کشور رشته‌های مختلف شغلی مدنظر خواهند بود. دغدغه داریم که این منابع صندوق چطور در کشور تخصیص و هزینه خواهد شد و این نگرانی همواره در دولت‌ها درباره نحوه هزینه‌کرد این نوع منابع وجود دارد.  
یک کارشناس بازار کار معتقد است صرف ۵/۱ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی بی‌اثر و تکرار طرح‌های قبلی است و روستائیان «بیکار» را به روستائیان «بیکار بدهکار» تبدیل می‌کند.


آرمان حاجیان‌فرد، استاد اقتصاد دانشگاه  درباره برنامه‌های اشتغالزایی دولت‌ها و به ویژه لایحه صرف ۵/۱ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی روستاییان، می‌گوید: یکی از سیاست‌های اشتغالی در دولت قبل، پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده بود که در زمینه ایجاد اشتغال، عملاً با شکست مواجه شد.

این استاد دانشگاه نتیجه تزریق پول پرقدرت به روستاها را عاملی برای مهاجرت به شهرها اعلام کرد‌ه و می‌گوید: منابع درخواستی دولت تقریباً شامل ۵ هزار میلیارد تومان خواهد شد که تاکنون نحوه تخصیص و هزینه‌کرد آن مشخص نشده است. دولت به جای طرح سیاست‌های مقطعی در شرایط بحرانی بازار کار به دنبال تقویت بنگاه‌های نیمه تعطیل و راکد باشد که در این‌باره سیاست‌های مالیاتی دولت بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
حاجیان‌فرد در ادامه با ارائه پیشنهادی درباره حوزه‌های مطرح برای اشتغالزایی، تأکید کرد: از سوی دیگر با توجه به اقلیم و جغرافیای کشور و همچنین افت شدید منابع آبی و بحران‌های پیش رو در حوزه آب دولت باید از هدایت مردم به اشتغال‌های آب‌محور اجتناب و با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا بستر صنعتی شدن کشور را ایجاد کند که ورود به این بحث در این مقال نمی‌گنجد.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.