2 دی, 1395

رشد ۲ درصدی اقتصاد در دولت یازدهم

یک کارشناس اقتصادی با بیان این که در سال ۹۵ با فرض وجود ۷.۴ درصد رشد مثبت هنوز به میزان تولید سال ۹۰ نرسیده‌ایم گفت: میانگین رشد اقتصادی دولت یازدهم تنها دو درصد بوده است.

حجت الله عبدالملکی در پاسخ به این سوال که انتشار نرخ رشد اقتصادی ۶ماهه در حالی که نرخ رشد سال ۹۴ اعلام نشده، چگونه توجیه پذیر است، گفت: دولت یک برآوردی از تولید کشور در پایان شهریور ماه سال ۹۴ دارد، به عنوان مثال به قیمتهای واقعی، تولید کشور ۱۲۰۰هزار میلیارد تومان بوده است، امروز با مقایسه تولید در شهریور ۹۵ که مقداری افزایش یافته، رقم رشد ۹درصدی اعلام می‌شود. ممکن است نرخ رشد در سالهای ۹۲،۹۳ منفی بوده باشد اما این دلیل نمی‌شود که آن نرخ منفی روی افزایش جهشی رشد در سال جاری اثر بگذارد.

وی افزود، در سال ۹۵ با وجود ۷٫۴ درصد رشد مثبت هنوز به میزان تولید سال ۹۰ با نرخ رشد ۴٫۳ نرسیده‌ایم، این موضوعی است که خود اعضای دولت نیز به آن اذعان دارند.

استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق با اشاره به اینکه در سه سال که از عمر دولت می‌گذرد، کشور با نرخهای رشد پایین همراه بوده است گفت: رشد اقتصادی کشور به طور متوسط با لحاظ کردن نرخ رشد اعلام شده اخیر از سوی بانک مرکزی حدود ۲ درصد است.

این کارشناسی اقتصادی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد از رشد ۷٫۴ درصدی از محل افزایش فروش نفت خام است، گفت: با این حساب ۴٫۳ درصد از رشد ۷٫۴ درصدی از محل درآمدهای نفتی بدست آمده است و به این ترتیب بخش واقعی اقتصاد اعم از صنعت، کشاورزی و خدمات حدود ۳٫۱ درصد رشد کرده است.

وی افزود، رشد تولید منهای نفت از ۳ درصد بیشتر نرفته است، اگر این مقدار هم اتفاق افتاده باشد، در حد یک میلیون نفر باید شغل  ایجاد شده باشد.

عبدالملکی گفت: به ازای هر ۲۰۰هزار نفر جمعیت شاغل که ایجاد شده می‌توان گفت یک درصد رشد اقتصادی محقق شده است. اگر رشد ۳ درصدی در بخش واقعی محقق شده، باید حدود ۶۰۰هزار  شغل جدید به بازار کار افزوه شده باشد که این عدد با آمارهای دولت منطبق است.

وی ادامه داد،البته باید توجه داشت در آمارهای اعلام شده نسبت اشتغال ناقص افزایش پیدا کرده است. منظور از اشتغال ناقض به موضوع در نظر گرفتن معیار یک ساعت فعالیت در هفته  برای شاغل بودن افراد اختصاص دارد. تعداد افرادی که کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کنند حدود ۹ درصد جمعیت شاغل است که این موضوع هم باید در محاسبات مد نظر قرار بگیرد.

استاد دانشگاه امام صادق با اشاره به رقم سرمایه گذاری سالیانه ۷۴۳ هزار میلیاردی برای رشد ۸ درصدی که از سوی معاون رئیس جمهور اعلام شده، گفت، با یک محاسبه ساده، سرمایه گذاری کشور طی نه ماهه سال جاری نمی‌توانسته از ۴۳ هزار میلیارد تومان بیشتر بوده باشد، پس یا باید نرخ رشد اقتصادی ۶ ماهه اول سال ۶دهم درصد بوده باشد، و یا میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای تحقق ۸ درصد رشد اقتصادی سالانه کمتر از ۶۲ هزار میلیارد تومان باشد.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.