25 آذر, 1395

تجربه تلخ طرحهای ضربتی اشتغال هنوز در ذهن ما مانده است

ایزدخواه با اشاره به عملکرد دولت یازدهم در طول ۳.۵ سال گذشته خاطرنشان کرد: متاسفانه سیاست هایی که این دولت از گذشته به ارث برده است همچنان ادامه داشته و علی رغم تلاش هایی که در زمینه حقوق مالکیت یا فضای کسب و کار صورت گرفته، هنوز به مطلوبیت لازم نرسیده است.

محسن ایزدخواه معاون اسبق سازمان تامین اجتماعی درباره لایحه تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به موضوع اشتغال روستاییان به خبرنگار تراز گفت: اینکه بتوان با برداشت چنین منابعی از صندوق توسعه ملی تا پایان سال حدود ۷۰ هزار شغل ایجاد کرد یک بحث کاملا کارشناسی است.

وی افزود: بحث اول این است که آیا اجرای این طرح کارشناسی شده است یا نه ؟ ایزدخواه اظهار داشت: باید بررسی شود که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس چه برنامه ای به این موضوع ورود کرده و آیا قرار است بعد از اجرای این طرح بعد از مدتی مانند طرح های زود بازده شاهد ایجاد تعدادی بیکار بدهکار باشیم.

این کارشناس بازار کار در ادامه با اشاره به تعیین استراتژی های توسعه روستایی بیان داشت: قبل از عملیاتی کردن و اجرای این طرح باید بدانیم قرار است این تسهیلات بر اساس چه راهبردی ارائه شود.

وی افزود: نکته بعدی این است که باید مشخص شود دولت می خواهد این تسهیلات را در سطح خرد و به صورت فردی به افراد متقاضی اشتغال است بدهد یا به صورت تعاونی و به کارگاه های کوچک ارائه دهد تا در قبال آن این کارگاه ها متعهد شوند برای تعداد مشخصی از این افراد اشتغال ایجاد کنند.


معاون اسبق سازمان تامین اجتماعی درباره ابعاد اجرایی این طرح خاطرنشان کرد: متاسفانه ابعاد اجرایی این طرح مشخص نبوده و با توجه به سابقه تاریخی که از گذشته درباره مشاغل زودبازده و طرح ضربتی اشتغال وجود دارد اگر استراتژی توسعه روستایی و پیامدهای مثبت و منفی اجرای این طرح کاملا مشخص نباشد من اجرای این طرح را اتلاف منابع و توزیع رانت می دانم.


وی در خاتمه با اشاره به عملکرد دولت یازدهم در طول ۳.۵ سال گذشته خاطرنشان کرد: متاسفانه سیاست هایی که این دولت از گذشته به ارث برده است همچنان ادامه داشته و علی رغم تلاش هایی که در زمینه حقوق مالکیت یا فضای کسب و کار صورت گرفته، هنوز به مطلوبیت لازم نرسیده است.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.