24 آذر, 1395

صادرات غیر نفتی، جانمایه توسعه اقتصادی

توسعه صادرات غیر نفتی، جانمایه توسعه متوازن اقتصادی و در نهایت تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری است.

مسئولان استان بر این باورند که این استان با استقرار بیش از سه هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ به عنوان قطب چهارم صنعت کشور در همه نقاط مختلف کشور شناخته شده و در صورت به کارگیری این ظرفیت های صنعتی ارزشمند، می توان نقش موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری ایفا کرد.

آنان اظهار کردند: عملیاتی کردن برنامه ششم توسعه در استان مرکزی نیازمند توجه ویژه به بخش صنعت است اما بخش صنعت و تولید این روزها حال و روز چندان مناسبی نداشته و شرکت های صنعتی مستقر در این استان که روزگاری نه چندان دور به عنوان غول های صنعتی خاورمیانه شناخته شده بودند در سراشیبی رکود قرار گرفته اند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در این خصوص گفت: اقتصاد مقاومتی شعار نیست بلکه مدیران دستگاه های اجرایی و صنایع باید با راهبردهای عملی ، نمودهای آن را جلوه گر کنند.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی افزود: نامگذاری امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری نشانگر نارضایتی ایشان از شرایط اقتصادی کشور است اما تحقق این مهم نیازمند جدیت آحاد جامعه به خصوص مدیران و کارگزاران نظام در امور محوله و همچنین درک مفاهیم اقتصاد مقاومتی در لایه های مردمی و مشارکت جویی آنان در این بخش است.

وی ادامه داد: بسیاری از شرکت های مستقر در نقاط مختلف استان مرکزی به خصوص شهرستان اراک در شرایط نامطلوب اقتصادی به سر می برند و مدیران این کارخانه ها نیز برنامه ای برای بهبود شرایط آنها ندارند.

امام جمعه اراک بیان کرد: حمایت مالی دولت در پرداخت معوقه کارگران برخی از کارخانه ها در شهرستان اراک، در جای خود ستودنی است اما این گونه حمایت ها نه تنها مشکلات این شرکت را حل نمی کند بلکه انتظارات مدیران کارخانه ها و حتی کارگران را افزایش می دهد و ممکن است انتظار حمایت مالی از دولت در دفعات بعدی نیز تکرار شود.

وی اظهار کرد: دولت باید در زمینه تامین بازار داخلی و خارجی تولیدات کارخانه های نقاط مختلف کشور نقش آفرینی کند و به جای تزریق منابع مالی، بر فعالیت کارخانه ها نظارت داشته باشد.

امام جمعه اراک بیان کرد: توسعه صنایع در همه نقاط کشور به خصوص استان های صنعتی مانند مرکزی نیاز به بازتعریف علمی و حمایت های ویژه دارد و مبنای حرکت باید بر الگوی اقتصاد مقاومتی قرار گیرد.

وی ادامه داد: به کارگیری همه ظرفیت های تولیدی در نقاط مختلف کشور، ضمن حل مشکل بیکاری و اقتصادی مردم، امید و انگیزه را در جامعه زنده می کند.

آیت الله دری نجف آبادی با بیان تاریخچه مختصری از اقتصاد کشور چین بیان کرد: این کشور در سه دهه گذشته به عنوان کشور دوچرخه ساز در همه نقاط دنیا شناخته شده بود اما، امروز به عنوان دومین اقتصاد دنیا شناخته می شود و محققان پیش بینی کرده اند تا سال ۲۰۱۵ عنوان اولین اقتصاد دنیا را تصاحب کند.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی های مدون و کاربردی و استفاده از ظرفیت های موجود مهمترین عوامل رشد و پیشرفت کشور چین بوده و دولتمردان و مسئولان ایران نیز باید از برنامه ریزی ها و تمهیدات آن الگو برداری و با تمام قوا در راستای آبادانی ایران اسلامی تلاش کنند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بیان کرد: کشور چین سالانه بیش از ۲۰ میلیون تن آلومینیوم تولید می کند در صورتی که شرکت آلومینیوم ایران در طول ۴۸ سال فعالیت خود کمتر از چهار میلیون تن از این محصول را تولید کرده است.

وی ادامه داد: چین سالانه بیش از ۶۸۰ میلیون تن فولاد تولید می کند در صورتی که زغال سنگ و سوخت خود را از ایران تامین می کند.

آیت الله دری نجف آبادی گفت: دولتمردان و مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید با برنامه ریزی ها و تمهیدات کاربردی در راستای به کار گیری منابع و ذخایر زیرزمینی موجود در نقاط مختلف کشور در راه توسعه پایدار این مرز و بوم گام های اساسی بردارند.
وی در تشریح شرایط صنعت استان مرکزی نیز گفت: بسیاری از واحد های تولیدی در این استان مانند شرکت آونگان اراک به طور کلی غیر فعال و بسیاری دیگر نیز مانند شرکت هپکو تنها پنج درصد ظرفیت خود را به کار گرفته اند که مسئولان این استان باید کم کاری این شرکت ها را جدی گرفته و در راستای اصلاح الگوهای مدیریتی آنان بیش از پیش تلاش کنند.

امام جمعه اراک بیان کرد: مدیران صنایع تا کنون شرایط تحریم را سد بزرگی در مقابل توسعه یافتگی می دانستند اما در شرایط پسا تحریم دیگر هیچ توجیهی وجود ندارد و همه باید شبانه روز در راستای توسعه اقتصادی کشور تلاش کنند.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: استان مرکزی ظرفیت های بالقوه ای در این زمینه دارد که باید با توجه به این پتانسیل ها برنامه های کارساز و گره گشا برای آن تعریف کرد.

علی اکبر کریمی افزود: اقتصاد ایران در دهه گذشته موفق شد از شرایط محدودیت تولید عبور و نسبت به تولید هر نوع کالا به هر میزان اقدام کند و این در شرایطی است که در گذشته این امکان وجود نداشت و حتی بسیاری از اقلام مواد غذایی نیز تولید نمی شد.

وی افزود: کشور ایران به جایی رسیده که می تواند بیشتر از مصرف داخلی تولید کند و مازاد محصول تولیدی را به کشورهای دیگر صادر داشته باشد که این مهم باید در دامنه ای گسترده تر همراه با کیفیت و قیمت رقابت پذیر تولید تا بتوانیم از این طریق برای کشور درآمد ارزی و ارزش افزوده ایجاد کنیم.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور صادرات کشور در مسیر توسعه قرار دارد، عنوان کرد: باید با تولید کالاهای رقابت پذیر هم در بخش قیمت تمام شده و هم کیفیت بازارهای بزرگ دنیا را به دست آورد و این مهم به هیچ عنوان از توان تولید کنندگان ایرانی و استان مرکزی خارج نیست.

وی گفت: تولید کنندگان داخلی باید یک تیم کارشناسی در خصوص تنوع تولیدات خود تشکیل داده و با ارزیابی سلیقه های مردم در نقاط مختلف دنیا، تولیدات خود را به سمت و سویی هدایت کند که بتواند به همه نقاط دنیا صادرات داشته باشد.

کریمی، تغییر سیاست دولت ها را یکی از مهمترین معضلات صادرکنندگان دانست و گفت: در شرایطی که یک تولید کننده کالای خود را به کشوری صادر می کند باید تحت هر شرایطی به تعهدات خود پاینبد باشد چرا که در غیر این صورت نه تنها بازار کشور مذکور بلکه در مدت زمانی کوتاه همه بازارهای خود را به دلیل بدعهدی از دست می دهد.

وی گفت: افزایش صادرات رونق تولید را به دنبال دارد و نقش موثری در ایجاد اشتغال ایفا می کند بنابراین تولیدات صادرات محور باید رویکرد اصلی صنایع باشد و دولت و مجلس هم باید با تمام قوا از این مقوله حمایت کند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، نبود تشکل های تخصصی صادرات در استان مرکزی را یکی از خلاء های این بخش عنوان کرد و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت باید با همکاری اتاق بازرگانی با هدف تسهیل در امور صادرکنندگان نسبت به راه اندازی این تشکل اقدام کند.

وی، نبود مشوق های صادراتی را از دیگر کمبودهای این بخش عنوان کرد و گفت: باید امید و انگیزه صادر کنندگان نسبت به ادمه مسیر خود تقویت شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز گفت: کمبود نقدینگی، مواد اولیه، بدهی بانکی، مطالبات معوقه از سازمان‌های دولتی، نبود بازار فروش داخلی و خارجی و ورود کالاهای مشابه و قاچاق و عدم بهره‌ گیری مجریان طرح‌ها از ظرفیت‌های داخلی از عمده‌ترین مواردی است که سبب بروز مشکل در صنایع استان شده است.

محمدرضا حاجی پور افزود: گام اول برای احیاء شرکت های صنعتی در شرایط کنونی اصلاح زیرساخت‌های صنعتی، به روز رسانی شرکت ها و جذب سرمایه‌های خارجی است که مدیران صنایع باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

وی، ارتقاء در کیفیت و کاهش در قیمت تمام شده تولیدات را شرط اصلی ورود به بازارهای جهانی عنوان کرد و گفت: صنعتگران و مدیران صنایع بزرگ استان باید افق دید خود را گسترش داده و انگیزه خود را برای ورود به بازارهای جهانی تقویت کنند چرا که تنها از این طریق می توان کشور را در مسیر توسعه پایدار قرار داد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: ۶۶۰ هزار تن انواع کالای تولیدی از نقاط مختلف این استان در نیمه نخست امسال به خارج از کشور صادر شد.

وی افزود: این میزان کالای صادراتی به ارزش ۳۴۰ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد که از نظر ارزش نسبت به سال گذشته چهار درصد و از لحاظ وزن پنج درصد افزایش داشته است.

حاجی پور، متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی را ۵۱۵ دلار ارزیابی کرد و گفت: این آمار بر اساس گزارش های اداره کل گمرک استان مرکزی اعلام شده است.

وی، با بیان اینکه کالاهای صادراتی این استان به ۵۷ کشور جهان صادر شده است، عنوان کرد: افغانستان ۲۸، ترکیه ۲۷ ، عراق ۲۰ ، ترکمنستان ۶ و پاکستان ۶درصد بازار کالاهای صادراتی این استان را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی انواع فرآورده های پتروشیمی، شمش آلومینیوم، قیر، انواع شیشه، الیاف پلی استر، گوشت و انواع مواد غذایی و پروتئینی، سیمان و مصالح ساختمانی و گل و گیاه را مهمترین کالاهای صادراتی استان مرکزی عنوان کرد.

وی، در خصوص میزان کالاهای وارداتی به استان مرکزی نیز گفت: از ابتدای سال جاری ۵۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۱۰ میلیون دلار از ۳۲ کشور جهان وارد استان مرکزی شده است.

حاجی پور، متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی را ۲۱۰۰ دلار عنوان کرد و گفت: پودر آلومینا، آندکربنی، خطوط تولید آمپول، بادام زمینی، مواد اولیه آبمیوه، شمش آلومینیوم، لوله و پروفیل فولادی، پاکت آبمیوه، شیشه و لوازم یدکی خط تولید مهمترین کالای وارداتی به استان مرکزی است.

وی، با بیان اینکه عمده کالاهای وارداتی به این استان از کشورهای ترکیه، چین و امارات وارد استان شده است، بیان کرد: در سال گذشته کالاهای استان مرکزی به ۵۷ کشور صادر می شد اما در سال جاری کالاها صادراتی به ۶۰ کشور صادر می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: بر اساس طرح عارضه یابی واحدهای صنعتی که در سال گذشته انجام شد، ۳۸۸ واحد تولیدی تعطیل شناسایی شد که با تزریق تسهیلات رونق تولید هم اکنون ۱۴۶ واحد به چرخه تولید بازگشتند.

وی ادامه داد: بیش از ۹۵۹ کارخانه تولید استان مرکزی از سوی ستاد تسهیل و رونق تولید برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شدند که از این تعداد ۵۴۰ واحد به میزان ۳۷۲۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز گفت: ظرفیت های خرد و پراکنده تولیدی مهمترین مشکل صنایع استان مرکزی است که باید نسبت به تجمیع و استفاده از یک نشان تجاری مشترک محصولات هم خانواده اقدام شود.
محمدرضا جعفری افزود: جانمایی صنایع استان مرکزی نیازمند بازنگری است چراکه بسیاری از واحدهای صنعتی درنقاطی قراردارند که توجیه اقتصادی نداشته و در بسیاری از مواقع نه تنها سودآوری نداشته بلکه زیان های را نیز به دنبال دارد.

وی ادامه داد: در بخش آموزش و نیروی کار در صنعت نیز مشکل وجود دارد و در حالی که باید به ازای هر مهندس، هشت تکنسین وجود داشته باشد اما در حال حاضر به ازای هر تکنسین و کاردان، هشت مهندس وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اراک بیان کرد: در بخش صادرات باید کیفیت تولید افزایش و قیمت تمام شده محصولات کاهش یابد در غیر این صورت توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی وجود نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: در خصوص رفع مشکلات واحدهای صنعتی استان، باید سیاست مدیران استان حفظ واحدهای موجود باشد و از تاسیس واحدهای موازی جلوگیری شود.

جعفری افزود: با تشکیل خوشه های صنعتی و تجمیع سرمایه در برخی از حوزه های صنعت که استعداد و ظرفیت آن در استان وجود دارد می توان رونق و پویایی در بخش صنعت استان را رقم زد.
وی، میزان صادرات کشور ایران را در شرایط نا مطلوبی ارزیابی کرد و گفت: کشور مالزی با جمعیتی کمتر از ۳۰ میلیون نفر سالانه ۸۰ میلیون دلار صادرات غیر نفتی دارد در صورتی که همه صادرات غیر نفتی ایران به ۴۰ میلیون دلار هم نمی رسد و این در صورتی است که مواد پتروشیمی و میعانات گازی را نیز جزو کالاهای غیر نفتی محسوب می کنیم.

جعفری تاکید کرد: صنایع استان مرکزی به شرط بهره گیری از همه ظرفیت های تولیدی و راهیابی به بازارهای جهانی می تواند بیشتر از همه استان های کشور به ندای مقام معظم رهبری در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی لبیک بگویند.
صنایع بزرگی چون آلومینیم سازی، ماشین سازی، هپکو، کمباین سازی، واگن پارس، پتروشیمی و پالایشگاه و نیز واحدهای تولیدی مختلف دیگر؛ به استان مرکزی چهره ای صنعتی داده است.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.