3 آذر, 1394

تاخیر وزارت نفت در تحقق “اقتصاد مقاومتی”

در حالی که قرار بود تولید از میدان‌های غرب کارون تا پایان امسال حدود ۲۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اعلام کرده است که اواخر نیمه اول سال ۱۳۹۵ تولید نفت خام از این منطقه به ۲۶۰ هزار بشکه افزایش خواهد رسید.

عبدالرضا حاجی حسین نژاد؛ مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن ) وعده داده بود امسال تولید نفت خام از میدان‌های مشترک غرب کارون به ۲۸۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

بر این اساس قرار بود که تولید نفت خام از میدان‌های آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران، یاران جنوبی و شمالی به ترتیب ۵۰ هزار، ۷۵ هزار، ۸۵ هزار، ۴۰ هزار و ۳۰ هزار بشکه در روز  تا پایان امسال افزایش یابد .

علاوه بر تولید روزانه حدود ۳۰ هزار بشکه‌ای از میدان آزادگان جنوبی، در ماه‌های پایانی سال ۹۴، تنها طرح زودهنگام از میدان یادآوران با تولید روزانه ۵۵ هزار بشکه در روز محقق شد. در مجموع هم اکنون تولید از منطقه نفت کارون حدود ۸۵ هزار بشکه در روز است.

علی‌رغم اینکه برخی طرح‌های توسعه مانند آزادگان شمالی در مراحل پایانی قرار گرفته‌ اند،‌ امسال امیدی به افزایش تولید از آنها نیست. حسین‌نژاد اخیراً اعلام کرده است که تا پایان نیمه اول سال ۹۵ مجموع تولید نفت از میدانهای غرب کارون به ۲۶۰ هزار بشکه در روز می رسد.

تأخیر در افزایش تولید نفت خام از این منطقه در حالیست که وزارت نفت برای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی ابلاغی امام خامنه‌ای باید از طریق طرح‌های افزایش تولید نفت‌خام از میدان‌های مشترک غرب کارون ظرفیت تولید نفت خام کشور را حداقل ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

منبع : تسنیم

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.