13 آذر, 1395

حمایت از محصولات دانش‌بنیان مصداق حمایت از اجتماع نخبگانی است

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: یکی از مصادیق حمایت از اجتماع نخبگانی، حمایت از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان است که این امر نیازمند برنامه‌ریزی فرهنگی برای بازارمصرف داخلی است.

امیر خجسته؛ رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی و نماینده مردم همدان در مجلس‌شورای‌اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ابعاد اقتصاد مقاومتی، استفاده از تمام ظرفیت‌های بومی و موهبت‌های ذاتی کشور را تنها راه تحقق سیاست‌های ابلاغ آن دانست.

وی افزود: باید دانست اقتصاد مقاومتی، نگرشی خاص ایران نیست بلکه تمام کشورهایی که امروز در زمرۀ کشورهای توسعه‌یافته از آنها نام برده می‌شود، با تکیه بر این مفهوم توانستند در کوتاه ترین زمان به نقطۀ‌مطلوب برسند. به عبارت بهتر، اقتصاد مقاومتی پیش از این در کشورهای پیشرفته تجربه شده است.

خجسته ادامه داد: توجه به تولید داخل با اتکا بر قابلیت‌های بومی خاصه توان نیروی‌انسانی‌متخصص، کنترل واردات و البته نگاه به صادرات و بازارهای جهانی از اصولی اساسی اقتصاد مقاومتی است. باید توجه داشت که واردات بی‌رویه خاصه در مواردی که نمونۀ مشابه کالا در داخل تولید می‌شود، نه‌تنها کشور را در درازمدت وابسته و آسیب‌پذیر می‌کند بلکه مضرات بسیاری برای تولید و در نتیجه اشتغال کشور دارد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به نقش مهم نیروی‌انسانی‌کارآمد، اجتماع نخبگانی را مهمترین رکن اقتصاد مقاومتی نامید و تصریح کرد: رسیدن به رونق‌پایدار اقتصادی و توسعه‌یافتگی، تنها از مسیر تزریق اندیشه و ایده نخبگانی امکان‌پذیر است. تاریخ انقلاب اسلامی به‌خوبی نشان داده هر جا بستر برای تزریق توان نخبگانی آماده بوده و به آنان اعتماد شده، دستاوردهای بی‌نظیری حاصل شده است. 

نماینده مردم همدان در مجلس ادامه داد: دستاوردهای موشکی و پیشرفت‌ چشمگیر کشور در صنایع نظامی حاصل اعتمادی است که پیش از این در جنگ‌تحمیلی به نیروی نخبگانی بومی شد.

وی با بیان اینکه حمایت از اجتماع نخبگانی رسالت همۀ دستگاه‌ها و نهادها است، نقش دولت و مجلس را بیش از دیگران دانست و گفت: بنیاد ملی نخبگان به‌عنوان پیش‌قراول نظام نخبگانی کشور است اما این نهاد تنها زمانی می‌تواند به اثرگذاری مورد نظر برسد که دولت و مجلس نیز خود را موظف به حمایت از اجتماع نخبگانی بدانند.  

خجسته با اشاره به اینکه بنیاد ملی نخبگان باید مأمن اجتماع نخبگانی باشد، اضافه کرد: نقش این بنیاد در آیندۀ کشور بی‌نظیر و ویژه است بنابراین تثبیت جایگاه این نهاد در نظام اداری کشور امری ضروری است.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از اقدامات خوب بنیاد ملی نخبگان برشمرد و اظهار داشت: حضور اجتماع نخبگانی در این شرکت‌ها مزایای بسیاری دارد که تبدیل علم به ثروت و تولید محصولات نوآورانه و همچنین کاهش نرخ بیکاری دانش‌آموختگان تنها بخشی از آن است.

نماینده مردم همدان در مجلس با اشاره به لزوم نهادینه‌شدن گفتمان دانش‌بنیان در بطن جامعه، حمایت از محصولات این شرکت‌ها در بازار رقابت را امری ضروری توصیف کرد و یادآور شد: یکی از مصادیق حمایت از اجتماع نخبگانی، حمایت از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان است که این امر نیازمند برنامه‌ریزی فرهنگی برای بازارمصرف داخلی است.

وی در پایان با مثبت ارزیابی‌کردن جشنواره ملی فرهنگی-هنری «ایران ساخت»، خاطرنشان کرد: هر برنامه، همایش و جشنواره‌ای که به رونق اقتصادی شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند، اقدامی پسندیده است. از سوی دیگر صداوسیما نیز باید وظیفه خود را در این موضوع انجام دهد.

منبع : بنیاد نخبگان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.